
Zupa koperkowa jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. To m.in. zasługa koperku, który od lat znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni.
Koperek był znany już w kulturach starożytnych
Można go stosować pomocniczo w celu łagodzenia niektórych dolegliwości zdrowotnych. Dobrodziejstwa płynące z koperku były znane już w starożytności. W Egipcie był szeroko wykorzystywany jako środek wspomagający trawienie i zaburzenia pracy jelit.
Zdecydowanymi pionierami w jego uprawie byli Babilończycy, którzy sadzili to zioło w swoich ogródkach. Koperek znali też starożytni Grecy. Właśnie oni wykorzystywali zarówno jego liście, jak i nasiona. Miały dodawać odwagi i siły, dlatego służyły jako dodatek do posiłków gladiatorów.
Liście kładzione na oczy zapewniały w kolei dobry sen. Nasiona nadawały się do leczenia rannych żołnierzy, ale także żuto je w celu odświeżenia oddechu. W XVII wieku koper dotarł do Anglii wraz z pierwszymi osadnikami. Obecnie jest stosowany w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym.
Właściwości koperku
Koperek przede wszystkim poprawia trawienie, gdyż zawarte w nim olejki eteryczne stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz pobudzają perystaltykę jelit. Łagodzi niestrawność i wzdęcia. Choć nie tylko! Wyciąg z kopru zmniejsza stany zapalne stawów, bóle brzucha i bóle menstruacyjne.
Zupa koperkowa na chłodne dni
Okres jesienno-zimowy ma dużo wspólnego z ciepłymi kocami i rozgrzewającymi daniami. Jednym z nich może być zupa koperkowa, dzięki której od razu poczujecie się lepiej. To danie jest jednocześnie treściwe i lekkostrawne - głównie za sprawą klusek lanych. Nie musicie się obawiać o swój żołądek ani system trawienny. Zupę koperkową można podać również z ryżem. Nasza propozycja to kluski lane na rosole.
Składniki:
-
1 kg skrzydełek
-
3 marchewki
-
1 pietruszka
-
kawałek selera
-
1 mała cebula
-
ząbek czosnku
-
sól i pieprz
-
20 g mąki
-
2 jajka
Sposób przygotowania
-
Gotujcie przez minimum 2 godziny wywar ze skrzydełek.
-
Zdejmijcie z wierzchu szumowiny, obierzcie mięso i z powrotem wrzućcie je do wywaru.
-
Obierzcie i umyjcie warzywa.
-
Marchewkę i pietruszkę pokrójcie w plasterki, cebulę w prążki, seler w paski, a czosnek na pół. Wszystko wrzućcie do około 2,5 litra wywaru.
-
Gotujcie przez 15 minut. Doprawcie do smaku solą i pieprzem.
-
Nie zdejmujecie warzyw z ognia, zmniejszcie jedynie jego moc. Warzywa powinny zmięknąć.
-
W małej misce ubijcie trzepaczką ciasto o dość gęstej konsystencji z mąki, jaj, szczypty soli i sporej ilości pieprzu.
-
Wlejcie masę powoli do rosołu i gotujcie do wypłynięcia klusek jeszcze przez około minutę.
Smacznego!