Kostka rosołowa z pewnością nie raz uratowała smak waszej zupy - dzięki niej wywar nabrał odpowiedniego koloru i zapachu, a wy nie musieliście się głowić, czego jeszcze w nim brakuje. Sami jednak przyznacie, że dodawanie tego produktu do zupy nie należy do najzdrowszych rozwiązań. Nasze rady sprawią, że już nigdy nie sięgniecie po ten chemiczny dodatek.

Babcine triki na przepyszny rosół bez kostki

Rosół to klasyk. Każdy Polak bardzo dobrze zna jego smak. Dlatego też, jeśli podczas jego przyrządzania coś pójdzie nie tak, większość z was od razu to zauważy, a przede wszystkim poczuje. Jednak, zaufajcie nam, przyrządzenie idealnego bulionu nie należy do skomplikowanych. Wystarczy poświęcić mu trochę czasu. Bowiem nie zawsze droga na skróty jest tą odpowiednią.

Według tradycyjnej receptury, w rosole powinno znaleźć się przede wszystkim dobrej jakości mięso, a także warzywa – marchewka, pietruszka, seler, por i cebula. Nie można również zapomnieć o przyprawach. Istotny okazuje się także czas gotowania zupy.

Jakie mięso wybrać do rosołu?

Wysokiej jakości mięso to klucz do udanego, esencjonalnego rosołu. Prawdopodobnie nie znajdziecie go w supermarkecie. Polecamy więc odwiedziny u zaufanego gospodarza czy rzeźnika. Wielu uważa, że najlepszy bulion wyjdzie wam z połączenia kaczki i kurczaka. Pamiętajcie by w garnku znalazła się tusza, szyjka, uda i skrzydełka.

Zobacz także:

Kluczem będzie dość tłusty kawałek drobiu, nienafaszerowany antybiotykami i tanimi karmami - takie okazy znaleźć można przede wszystkim w wiejskich, tradycyjnych gospodarstwach rolnych.

Jakie warzywa wybrać do rosołu?

Do gotowania rosołu zapewne najczęściej używacie warzyw pokrojonych w drobną kostkę, to błąd. Lepiej będzie kiedy ugotujecie je w większych kawałkach. Dzięki niepodzielonej na części marchewce, pietruszce, porowi, cebuli oraz selerowi zupa zyska mniej słodszy, za to delikatniejszy i niesamowicie warzywny smak. Kostka rosołowa będzie wam wtedy zbędna.

Jakie przyprawy dodać do rosołu?

Nie ulega wątpliwości, że rosół nie miałby żadnego smaku gdyby nie przyprawy. To one nadają mu finalnego wyrazu. Dlatego nie strońcie od nich. Umieśćcie w wywarze sól oraz pieprz, ale także jeśli lubicie czosnek, lubczyk, a nawet goździki i koperek.

Jak długo należy gotować rosół?

Gotowany w 40 minut rosół nigdy nie będzie dobry. Powinniście dać mu więcej czasu. Najlepiej smakuje po ok. 4 godzinach tak zwanego „mrugania” na wolnym ogniu. Jeśli w tym czasie na jego powierzchni pojawi się szara piana, nie usuwajcie jej.

Zdecydowanie lepiej będzie posolić pianę, dzięki czemu w końcu opadnie na dno, a zupa zachowa wszystkie cenne wartości odżywcze. Tak właśnie, z sercem, powoli i z całą masą cierpliwości gotowały rosoły dawniej wszystkie babcie. I to właśnie to wszystko tak mocno wpływało na smak wywaru, który wolny był od dodatków w postaci kostki, wzmacniaczy smaku i innych wynalazków teraźniejszości...