Gołąbki to jedne z tradycyjnych polskich dań. Najczęściej występuje w wersji półmięsnej z dodatkiem ryżu i kaszy, zawinięte w liście kapusty. Ale bardzo popularne są również gołąbki z sosem pomidorowym, gołąbki z młodej kapusty w sosie pieczarkowym czy gołąbki z kiszonej kapusty. To pyszne danie, ale niestety również bardzo czasochłonne. Najwięcej problemów sprawia zawsze kapusta. Co zrobić, żeby była miękka, łatwo się oddzielała i nie rwała? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. 

Jak przygotować kapustę na gołąbki? 

Przed rozpoczęciem gotowania kapusty należy się pozbyć z wierzchu starych i stwardniałych liści. Przydadzą się one przy wykładaniu naczynia do obróbki termicznej.

Następnie należy pozbyć się głąba kapusty oraz umyć całą główkę. W międzyczasie przygotować większy garnek z wodą - to właśnie on jest sekretem naszych babć - nie może być za mały. Niektórzy dodają do wody cukier lub sól, a nawet olej. Wszystkie sposoby są godne uwagi.

Kapustę należy włożyć do wrzątku wyciętym głąbem do góry. Powinna spędzić w wodzie około 7-9 minut na niewielkim ogniu, a w trakcie należy ją kilkakrotnie obrócić. Liście będą gotowe, kiedy ugną się po naciśnięciu palcem. Wówczas wystarczy delikatnie porozdzielać liście, a po ostudzeniu delikatnie usunąć stwardniałe części.

Zobacz także:

Najlepsza kapusta na gołąbki

Jakby nie patrzeć to w całym daniu kapusta odgrywa kluczową rolę. Dzięki niej gołąbki mają odpowiednią formę, a także aromat.

Najlepiej sprawdza się młoda kapusta. Ona sprawi, że potrawa będzie delikatniejsza. Najczęściej Polacy przy przyrządzaniu tej potrawy decydują się na białą kapustę, jednak coraz popularniejsza staje się także kapusta włoska.

Przy wyborze odpowiedniej główki należy zwrócić uwagę na ułożenie liści, które powinny być luźne. To usprawni proces gotowania i rozdzielania.

Jak podawać gołąbki?

Zazwyczaj gołąbki podaje się solo, ale są miejsca w Polsce, gdzie podaje się do nich ziemniaki lub pieczywo. Trzeba jednak pamiętać, że młodzi ludzie często eksperymentują w kuchni i tradycyjną kuchnię dostosowują do swoich potrzeb. Można przypuszczać, że właśnie dlatego coraz większą popularność zdobywają gołąbki z młodej kapusty z soczewicą, oszukane gołąbki czy wegetariańskie gołąbki z pieczarkami

Czytaj także: