Ryż na gołąbki znów wyszedł za twardy? Wystarczy włożyć garnek pod pierzynę. Tak robią to babcie
Adobe Stock
Newsy

Ryż na gołąbki znów wyszedł za twardy? Wystarczy włożyć garnek pod pierzynę. Tak robią to babcie

Jak stosować technikę wkładania garnka pod pierzynkę? Podpowiadamy!

W dawnych czasach gotowanie bywało dużym, logistycznym wyzwaniem. Naszym babciom i prababciom należałoby przyznać medal za to, jak sobie wówczas radziły z przygotowywaniem jedzenia dla całej rodziny!

Dziś większość kuchennych sprzętów działa na prąd i większość posiłków można przyrządzić w mgnieniu oka. Piekarnik nagrzewa się błyskawicznie, kuchenkę można łatwo włączyć i wyłączyć dostosowując odpowiednio moc palnika, a w razie, gdyby ktoś miał ochotę później odgrzać sobie jedzenie, to można to zrobić łatwo i szybko wstawiając zimny obiad do mikrofali.

Ale czy wyobrażacie sobie jeszcze gotowanie w czasach, gdy wszystko przygotowywało się z pomocą dużego pieca opalanego drewnem lub węglem?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jedzenie „pod pierzynką” - metoda babć

Wówczas szybkie odgrzanie jedzenia było zupełnie niemożliwe. Jadło się ciepły obiad od razu po przygotowaniu. Przecież nikt by nie rozpalał pieca po to, by odgrzać porcję zupy dla jednej osoby! Ale i na to znajdowano sposoby. Słyszeliście o chowaniu jedzenia… pod pierzynę?

Dobrze przeczytaliście! Dawniej praktykowano zwyczaj wkładania garnka z jedzeniem pod kołdry lub poduszki, a nawet koce czy ręczniki.

Czemu miało to służyć? Ta technika miała dwie funkcje. Po pierwsze, zapobiegała szybkiej utracie ciepła. Garnek z ugotowanymi ziemniakami wystarczyło szczelnie owinąć kocem i włożyć pod grubą kołdrę. Po kilku godzinach jedzenie w środku nadal było ciepłe! W ten sposób radzono sobie z problemem, jaki stanowiło ciągłe rozpalanie pieca.

Była to też oczywiście duża oszczędność. A po drugie, był to sposób przygotowywania potraw. Lekko podgotowane ziemniaki zawinięte w koc lub kołdrę „dochodziły” w cieple i były później smaczniejsze.

Zobacz także
Czy można zrobić gołąbki bez ryżu? Tak robiły je nasze prababki ponad 100 lat temu

Czy można zrobić gołąbki bez ryżu? Tak robiły je nasze prababki ponad 100 lat temu

Idealnie przyprawiony i sypki ryż? Zróbcie to, a rodzina będzie bić się o dokładkę

Idealnie doprawiony i sypki ryż? Zróbcie go tak, a rodzina będzie bić się o dokładkę

Jak stosować technikę chowania jedzenia pod pierzynę lub kołdrę?

Jeżeli nigdy nie próbowaliście wkładać garnków z jedzeniem pod pierzynkę i nie wiecie jak to zrobić, to skorzystajcie z naszej prostej instrukcji:

  • Gorący garnek wraz z zawartością ściągnijcie z kuchenki i przykryjcie pokrywką.
  • Zawińcie szczelnie w koc lub ręcznik.
  • Włóżcie pod ciepłą kołdrę lub poduszkę.
  • Odstawcie na jedną lub dwie godziny.
  • Po tym czasie wyjmijcie garnek. Ściągnijcie pokrywkę i wymieszajcie zawartość widelcem.

I gotowe! Ta technika przyda się nie tylko przy gotowaniu ziemniaków. Doskonale sprawdza się w przypadku kaszy i ryżu. Warunek jest jeden – nie mogą być one pakowane w woreczki! Ryż lub kaszę wystarczy wstępnie ugotować, pozwolić odparować gorącej wodzie i owinąć garnek ciepłym kocem. Zawartość powoli „dojdzie” w doskonale izolowanym termicznie miejscu i idealnie się ugotuje – zajmie to około 20 do 30 minut.

Włóżcie gazetę do pojemnika na żywność i zobaczcie, co się stanie. Oszczędzi wam szorowania
Własne
Newsy
Włóżcie gazetę do pojemnika na żywność i zobaczcie, co się stanie. Obędzie się bez szorowania
Po umyciu pojemniki na jedzenie nadal brzydko pachną i nadal mają przebarwienia? Sprawdźcie, jak można sobie z tym łatwo poradzić.

Plastikowe pojemniki na jedzenie cieszą się dużą popularnością. Co prawda nie wyparły jeszcze całkowicie słoików, jednak trzeba przyznać, że dziś wiele osób chętnie korzysta z pojemników wykonanych z plastiku. Są przede wszystkim dość tanie i występują w wielu rozmiarach, dzięki czemu można łatwo spakować do nich różne rodzaje żywności i wygodnie ją przechowywać. Wiele osób używa pojemników do tego, by zabrać w nich drugie śniadanie i obiad do pracy, który można później odgrzać na miejscu.  Jednak gdy w pojemniku znajduje się bardzo aromatyczne jedzenie, usunięcie zapachu może być później trudne. Jak poradzić sobie z problemem nieprzyjemnie pachnących pojemników na jedzenie? Jest na to sposób. Sprawdźcie, jak można sobie z nim poradzić.  Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z plastikowych pojemników? Umyliście dokładnie pojemniki na jedzenie, a te nadal brzydko pachną? Powodem może być wilgoć. Przez kształt pojemników, ich całkowite wysuszenie w szybkim czasie może być utrudnione. To idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, które wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Dodajcie do tego aromat jedzenia, które się wcześniej znajdowało w pojemniku i katastrofa gotowa! Aby poradzić sobie z tym problemem, należy usunąć główną przyczynę zapachu, czyli wilgoć. W tym celu wykorzystajcie zwykłą gazetę, która genialnie wchłonie wodę. Wystarczy, że kawałek gazety włożycie do pojemnika, zamkniecie i zostawicie na noc. Gazeta powinna pokryć całą powierzchnię pojemnika - wówczas wchłonie wilgoć. Po tym czasie wyjmijcie gazetę i gotowe! Sposoby na brzydko pachnące pojemniki na żywność  Jeżeli gazeta nie dała sobie rady z zapachem w pojemniku, wypróbujcie bardziej radykalne metody: fusy z kawy - wsypcie je do pojemnika i szczelnie zamknijcie. Kawa powinna wchłonąć brzydki zapach....

Zamrażarka rozmrażanie
Adobe Stock
Newsy
Dawno nie czyściciliście zamrażarki? Właśnie teraz jest najlepszy moment na jej rozmrożenie
Regularne rozmrażanie zamrażarki jest koniecznością. Jak często to robić, kiedy i w jaki sposób? Znamy odpowiedzi na wasze pytania.

W nowoczesnych chłodziarko-zamrażarkach ten problem często niemalże już nie istnieje. Nowy sprzęt zazwyczaj zaopatrzony jest w technologię no frost (ang. – bez zamrażania). Tego typu rozwiązania sprowadzają się w skrócie do odprowadzania z zamrażarki nadmiaru wilgoci, która odpowiada za powstawanie lodu. Duża część z nas wciąż ma w swoich domach stare zamrażarki lub takie, które po prostu wykorzystują po prostu starsze technologie. Wszystkie tego typu sprzęty mają to do siebie, że z czasem gromadzi się w nich, wcześniej wspomniany, nieszczęsny lód. Co zrobić z jedzeniem podczas rozmrażania zamrażarki? Powody są prozaiczne. Częste otwieranie zamrażarki, duża wilgotność powietrza w kuchni, a przede wszystkim nieszczelności w drzwiczkach (np. uszczelki). Rozwiązanie jest jedno – należy regularnie rozmrażać zamrażarkę. A przy okazji ją czyścić. Tego rodzaju zabiegi powinniśmy stosować około 2 razy do roku. Zima to zdecydowanie najlepsza pora na rozmrażanie lodówki. Wystarczy dobrze zabezpieczyć naszą żywność i po prostu na kilka godzin wystawić na zewnątrz, gdy temperatura jest niska. Innym rozwiązaniem na dobre zabezpieczenia mrożonego jedzenia jest jego odpowiednie zaizolowanie. Do tego powinien wystarczyć gruby koc. Pożywienie trzeba zapakować do solidnej, dość grubej torby lub siatki, a następnie owinąć dokładnie kocem. W ten sposób ochroni się je przed ogrzaniem na długi czas, wystarczający do rozmrożenia i wyczyszczenia zamrażarki. Jak usunąć lód z zamrażarki? W tym czasie nie pozostaje nic innego jak wyłączyć zasilanie, otworzyć drzwiczki i czekać aż lody skruszeją. Jeżeli wasza zamrażarka ma w sobie duże ilości lodu, nad całym procesem trzeba po prostu czuwać i ewentualnie „odsączać” gąbkami nadmiar wody i wyciągać ręcznie lód. Pod...

Wrzućcie to do garnka, wstawcie go do piekarnika i patrzcie, jak brud sam odchodzi
Własne
Newsy
Wrzućcie to do garnka, wstawcie go do piekarnika i patrzcie, jak brud sam odchodzi
Zapomnijcie o mozolnym szorowaniu brudnego piekarnika. Dzięki tej metodzie umyjecie go bez trudu.

Piekarnik jest jednym z tych miejsc w kuchni, o których najczęściej zapominamy. Podczas, gdy kuchenka i szafki lśnią, brudny piekarnik (o ile zamknięty), nie rzuca się tak mocno w oczy. Dopiero po dłuższym czasie, gdy chcemy coś w nim upiec, ze zgrozą patrzymy na to, ile brudu zebrało się w środku. Często przekonujemy się o brudzie w piekarniku po jego włączeniu - resztki jedzenia w każdym zakamarku dadzą o sobie znać wraz z dymem, który osnuje kuchnię już po kilku minutach rozgrzewania piekarnika. Kiedy piekarnik jest w takim stanie, zwykłe szorowanie gąbką z płynem do mycia naczyń na niewiele się zda. By oszczędzić sobie kłopotu, wypróbujcie prosty patent z garnkiem - bardzo ułatwi wam to wyczyszczenie nawet najbardziej zabrudzonego piekarnika.  Sposób z garnkiem na brudny piekarnik Do umycia piekarnika z wykorzystaniem tej metody będzie wam potrzebny garnek, szklanka gorącej wody, pół szklanki octu oraz sok z jednej cytryny. Pamiętajcie, by przed włożeniem garnka do pieca sprawdzić, czy znosi on wysokie temperatury i nie ma żadnych plastikowych elementów - dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z naczynia żaroodpornego.  Wlejcie do garnka gorącą wodę, ocet i sok z cytryny. Wymieszajcie i wstawcie naczynie do piekarnika. Ustawcie moc urządzenia na 250 stopni i poczekajcie pół godziny. Po tym czasie wyłączcie piekarnik i poczekajcie, aż całkowicie ostygnie. Co ważne, przez cały ten czas drzwiczki pieca muszą być zamknięte.  Kiedy piekarnik już się schłodzi, wyjmijcie garnek i ostrożnie, za pomocą wilgotnej szmatki zetrzyjcie wszystkie zabrudzenia. Pod wpływem pary i kwasu, tłuszcz i resztki jedzenia będą łatwo odchodzić od ścianek piekarnika. Na koniec wystarczy umyć go dla pewności płynem do mycia naczyń i gotowe.  Jakie garnki można wstawić do piekarnika? Nie każdy garnek można włożyć do piekarnika....

Pojemniki na żywność brzydko pachną? Wsypcie do nich tę 1 rzecz, a zapomnicie o problemie
AdobeStock
Newsy
Pojemniki na żywność brzydko pachną? Wsypcie do nich tę 1 rzecz, a zapomnicie o problemie
Nie możecie usunąć zapachu jedzenia z plastikowych pojemników? Przyda się wam produkt, którego używacie codziennie.

Dziś trudno jest wyobrazić nam sobie życie bez szczelnie zamykanych pojemników na żywność. Dzięki nim można w higieniczny sposób przechowywać wiele produktów. Niestety, niektóre z nich, jak bigos czy dania z ryb, mają bardzo intensywny zapach, który później jest trudno usunąć. A nowe pojemniki nie są tanie. Do tego żal je wyrzucać i zaśmiecać środowisko kolejnymi kawałkami plastiku. Zamiast tego, lepiej wykorzystać intrygujący i prosty sposób na pozbycie się brzydkiego zapachu z pojemników. Poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywym „aromatem”. Fusy z kawy na brzydki zapach w pojemnikach Jeżeli szorowanie szczotką z użyciem płynu do naczyń nic nie dało, trzeba spróbować czegoś innego. Mogłoby pomóc wyparzanie, jednak nigdy nie róbcie tego z plastikowymi pojemnikami. Po pierwsze, przez wrzątek pojemniki będą odkształcone i nie uda się już ich prawidłowo zamknąć, a po drugie plastik w połączeniu z gorącem zacznie wydzielać substancje groźne dla zdrowia. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z brzydkim zapachem w pojemniku na jedzenie jest użycie zwykłych fusów po kawie. Wysuszone fusy wsypcie do pojemnika, zamknijcie i odstawcie na kilka godzin. Po tym czasie zapach powinien zniknąć. By ten sposób zadziałał pamiętajcie o tym, że pojemnik powinien być wcześniej dokładnie wyczyszczony (kawa poradzi sobie z zapachem, nie resztkami pleśniejącego jedzenia - do ich usunięcia służy gąbka i płyn do naczyń).  Sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z plastikowych pojemników Jeżeli nie macie kawy pod ręką, skuteczne będą poniższe sposoby: słońce - promienie słoneczne mogą pomóc pozbyć się zapachu z pojemników. Wystarczy wystawić je w słoneczny dzień na zewnątrz na kilka godzin. cytryna - przekrójcie cytrynę i przetrzyjcie nią pojemnik. Zostawcie na kilka chwil i...