Babcia podsypywała tym ogórki i nigdy jej nie mizerniały. Wystarczy garść tego, co macie w kuchni
Getty/iStock
Newsy

Babcia podsypywała tym ogórki i nigdy jej nie mizerniały. Wystarczy garść tego, co macie w kuchni

Uprawa roślin, podobnie jak gotowanie, jest swego rodzaju sztuką. Wspaniałe plony uzyskuje się dzięki własnej ciężkiej pracy, doświadczeniu i cennym radom - choćby naszych dziadków, którzy do roślin mają rękę jak nikt inny. Poznajcie mało znany i skuteczny sposób na obfite plony ogórków.

Nadchodzi lipiec, czyli czas owocowania ogórków. Działkowicze zacierają ręce, ponieważ jeszcze tylko kilka tygodni zostało do corocznych zbiorów i kiszenia ogórków. Do tego, by pięknie rosły i owocowały, konieczne jest oczywiście słońce, woda i ręka do roślin. Ta niezwykła umiejętność gwarantuje, że ogórki będą dorodne i smaczne.

Przyda się też mały „wzmacniacz” w postaci odżywki. Nie musi to być wcale profesjonalny nawóz ze sklepu - poznajcie prosty patent babci na wspaniałe ogórki z ogródka. 

Jak uprawiać ogórki, by dawały duże plony?

Zacznijmy od zasad uprawy ogórków. Niezwykle ważne jest stanowisko, które powinno być osłonięte od wiatru, ciepłe i bardzo dobrze nasłonecznione. Z tego powodu, w polskich warunkach niektórzy decydują się na uprawę ogórków w tunelu foliowym czy szklarni.

Pogoda w naszym kraju nie zawsze sprzyja tej roślinie, dlatego tunel, który gwarantuje ciepło i ochronę przed porywistym wiatrem, to rozwiązanie warte przemyślenia. Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie ogórków?

  • Ziemia - musi być przepuszczalna, próchnicza, o pH od 6,5 do 7. 

  • Zraszanie - w przypadku ogórków jest ono niewskazane. Przez częste zraszanie wzrasta ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.

  • Podlewanie - jest absolutnie konieczne. Jeśli ziemia zbyt długo będzie sucha, rośliny zaczną zrzucać liście, przez co ogórków będzie znacznie mniej. Należy je podlewać wieczorem lub rano, co kilka dni (w gruncie). 

Zobacz także
Zerwijcie ten chwast i zróbcie domowy oprysk na ogórki. Obrodzą za parę tygodni aż miło

Zerwijcie ten chwast i zróbcie domowy oprysk na ogórki. Obrodzą za parę tygodni aż miło

Spryskajcie pomidory tym produktem z lodówki. Nie dotknie ich żadna plaga

Spryskajcie pomidory tym produktem z lodówki. Nie dotknie ich żadna plaga

Mikstura babci na dorodne ogórki w ogródku

Nawet mało doświadczony ogrodnik wie, że do uzyskania obfitych plonów konieczne jest nawożenie roślin. Do ogórków możecie wykorzystać w tym celu… zwykłą kaszę jaglaną, którą na pewno macie w kuchennej szafce. Zobaczcie, jak to zrobić krok po kroku:

  1. Do miski wsypcie 3 łyżki kaszy jaglanej. 

  2. Zalejcie ziarna 2 szklankami zimnej wody. Mieszajcie kilka dobrych minut.

  3. Później przecedźcie miksturę i wlejcie do niej jeszcze 1 litr wody. Wymieszajcie.

Tak sporządzoną odżywkę do ogórków należy jeszcze raz rozcieńczyć przed podlewaniem - do 3 litrów wody wlejcie 1 szklankę odżywki, wymieszajcie i podlejcie nią ogórki. Takie nawożenie należy przeprowadzać maksymalnie 1 raz w tygodniu. Efekt? Zdrowe liście i szansa na pokaźne zbiory.