W obecnych czasach lodówka jest już standardowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Ba! Nikt sobie nie wyobraża codziennego funkcjonowania bez tego sprzętu. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to lodówka nie tylko chłodzi, ale również przedłuża świeżość wielu produktów. Odpowiednia dbałość o chłodziarkę i jej regularne czyszczenie, wpływa na właściwe jej funkcjonowanie.

Wyposażenie kuchni 

Wśród wielu sprzętów z wyposażenia kuchennego, to lodówka jest jednym z tych, bez którego nie da się funkcjonować. Chłodziarka nie posiada wad, a jedynie zalety. Wśród nich można wyróżnić:

  • przedłuża ważność artykułów spożywczych,
  • stanowi swojego rodzaju przechowalnię wielu produktów,
  • właściwa temperatura uniemożliwia psucie się pożywienia,
  • jest energooszczędnym sprzętem,
  • schładza napoje, które idealnie sprawdzają się w cieplejsze dni.

Życie bez lodówki w obecnych czasach nie tylko się wydaje, ale też faktycznie jest niemożliwe. Zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale również dzięki niej, można zaoszczędzić sporo pieniędzy, gdyż zakupione jedzenie nie psuje się tak szybko.

Bakterie w lodówce

Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż lodówka jest doskonałym miejscem do rozmrażania się bakterii. Wynika to z idealnego otoczenia, jakim jest nieraz wilgoć oraz chłodniejsze powietrze. Wiele przeprowadzonych badań pokazuje, że w chłodziarce mogą mieszkać tysiące bakterii, przykładowo Salmonella, bakterie E.coli czy listerii.

Zobacz także:

Mogą one przyczyniać się do powstania wielu poważnych chorób, jak np. sepsa. Konsekwencją rozwoju tego schorzenia jest śmierć. Poza tym, po zjedzeniu produktu z takimi osobnikami, może również dojść do zapalenia opon mózgowych czy mięśnia sercowego. Aby ustrzec się przed takimi skutkami, należy odpowiednio zadbać o lodówkę, a także we właściwy sposób przechowywać w niej produkty spożywcze.

Odpowiednie przechowywanie żywności

Aby artykuły spożywcze zachowały swoją świeżość przez jak najdłuższy czas oraz by w lodówce nie namnażały się szkodliwe dla zdrowia bakterie, należy zadbać o stan chłodziarki i właściwe przechowywanie żywności. Wśród kluczowych kwestii są takie jak:

  • całkowite mycie lodówki przynajmniej raz na dwa tygodnie,
  • rozmrażanie zamrożonej żywności bezpośrednio w lodówce,
  • przepakowywanie produktów jak wędliny czy sery ze sklepowych opakowań do własnych pojemników,
  • regularne czyszczenie powierzchni kuchennej,
  • oddzielne przechowywanie przetworzonej żywności od surowej, 
  • zastosowanie różnych sprzętów kuchennych w postaci desek czy noży do innych rodzajów produktów.

Te, wydawać by się mogło proste kroki, uchronią waszą lodówkę przez rozwojem i namnażaniem się szkodliwych bakterii, które mogą przyczynić się do poważnych chorób, a w konsekwencji do śmierci. Małymi krokami zadbacie nie tylko o własne zdrowie, ale również o zdrowie swoich bliskich.