Aż tyle prądu można zaoszczędzić na pieczeniu. Sprawdźcie, czy wasz piekarnik to potrafi
AdobeStock
Newsy

Aż tyle prądu można zaoszczędzić na pieczeniu. Sprawdźcie, czy wasz piekarnik to potrafi

Pieczenie ciast, pieczeni i innych dań w piekarniku może być tańsze - wystarczy, że zastosujecie ten prosty patent.

W obliczu wysokich cen za energię elektryczną, niektórzy pieką mniej ciast, pieczeni lub prawie całkowicie rezygnują z uruchamiania piekarnika. Wiedzieliście jednak, że nawet w tym przypadku da się zaoszczędzić? Istnieje sprytny sposób na to, by piec i nie zbankrutować. Dzięki tej sztuczce możecie realnie obniżyć swoje rachunki za prąd. 

Patent na oszczędne pieczenie

Jak piec, by przy tym nie zbankrutować? Zasada jest bardzo prosta. Okazuje się, że niektóre piekarniki są w stanie utrzymać ustawioną wcześniej temperaturę przez 10 minut od momentu wyłączenia urządzenia. Oznacza to, że jeżeli według przepisu macie piec ciasto przez godzinę, to możecie wyłączyć piekarnik po 50 minutach. Przez ostatnie 10 minut piec nadal będzie gorący i ciasto spokojnie się w nim upiecze, a wy zapłacicie mniej za energię.

Oszczędności mogą sięgnąć aż do 20% - o tyle może się obniżyć pobór prądu przez piekarnik przy jednym pieczeniu. Można więc łatwo policzyć, że dzięki zastosowaniu tej metody można zaoszczędzić trochę pieniędzy przez cały miesiąc. Im więcej pieczecie, tym więcej zaoszczędzicie. 

Co istotne, niestety nie każdy piekarnik jest w stanie utrzymać ciepło przez 10 minut - w przypadku niektórych z nich ten czas może być krótszy. Informacja o funkcji trzymania temperatury powinna być umieszczona w instrukcji dołączonej do waszego piekarnika.

Zobacz także
Dodajcie do ziemniaków tę 1 rzecz, a ugotują się znacznie szybciej. Zaoszczędzicie sporo energii

Dodajcie do ziemniaków tę 1 rzecz, a ugotują się znacznie szybciej. Zaoszczędzicie sporo energii

Jak oszczędzić na pieczeniu ciasta? Włączajcie piekarnik tylko w tych godzinach

Włączajcie piekarnik tylko w tych godzinach. Oszczędzicie podczas pieczenia ciast

Jak oszczędzać energię w kuchni?

Istnieje jeszcze kilka patentów, które pozwolą wam zaoszczędzić podczas gotowania. Znaliście je wszystkie?

  • Przykrywanie garnka - podczas gotowania wody, mnóstwo energii dosłownie „wyparuje” w postaci ciepłej pary wodnej ulatniającej się do góry, jeśli nie przykryjecie garnka pokrywką. Dzięki zastosowaniu pokrywki, woda ugotuje się szybciej.

  • Otwieranie piekarnika - jeżeli macie odruch otwierania drzwiczek piekarnika podczas pieczenia by sprawdzić, w jakim stanie jest ciasto lub pieczeń, to natychmiast się tego oduczcie. Nie dość, że przez takie otwieranie zamiast ciasta może wyjść wam zakalec, to piekarnik pobierze więcej prądu, by powrócić do zadanej temperatury. 

  • Gotowanie wody - lejcie do czajnika dokładnie tyle wody, ile potrzebujecie. Zagotowywanie napełnionego po dziubek czajnika za każdym razem nie ma żadnego sensu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej
Adobe Stock
Newsy
Jak oszczędzać prąd w kuchni? Dzięki tym kilku trikom będziecie płacić mniej
Czy wiecie, że kuchnia zazwyczaj zużywa najwięcej energii w porównaniu do innych pomieszczeń w waszym domu? Dowiedzcie się, jak oszczędzać prąd podczas korzystania z kuchni.

W styczniu 2022 roku rachunki za prąd w polskich gospodarstwach domowych wzrosły średnio aż o 20-30 procent. Jak zmniejszyć zużycie prądu w swoim domu? Wystarczy, że wdrożycie kilka prostych zasad. Jak oszczędzać prąd w kuchni? Na pewno macie w swojej kuchni co najmniej kilka urządzeń zasilanych prądem, takich jak czajnik elektryczny, piekarnik, oświetlenie LED, mikser, toster, płyta indukcyjna, zmywarka czy lodówka. Urządzenia te sprawiają, że gotowanie jest szybsze i przyjemniejsze. Niestety, zużywają one przy okazji dużą ilość prądu. Jak ograniczyć wykorzystanie prądu w swojej kuchni? Skorzystajcie z naszych porad. Jak oszczędzić energię w piekarniku elektrycznym? Piekarnik elektryczny to bardzo przydatny wynalazek, ale niestety pochłania on dużo prądu. Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną generowane m.in. przez to urządzenie? Zawsze wybierajcie odpowiednią temperaturę dla danego dania. Im wyższą ustawicie temperaturę, tym więcej zużyjecie prądu. Nie włączajcie zbyt szybko piekarnika. Piekarnik elektryczny nagrzewa się o wiele szybciej niż zwykły, gazowy piekarnik. Pieczcie kilka potraw naraz i starajcie się maksymalnie wykorzystać miejsce w swoim piekarniku. Ustawiajcie funkcję termoobiegu, która sprawia, że dania przygotowują się szybciej. Wyłączajcie piekarnik kilka minut przed czasem. W dobrze rozgrzanym piekarniku potrawa „dojdzie” nawet, gdy urządzenie przestanie już pobierać prąd. Nie otwierajcie wielokrotnie drzwi piekarnika – wypuszczacie w ten sposób gorące powietrze i marnujecie energię. Zamiast tego zajrzyjcie przez szklane drzwiczki. Jak oszczędzić energię w płycie indukcyjnej? Dopasowujcie w odpowiedni sposób wielkość garnka do wielkości palnika. Zbyt mały palnik znacznie wydłuża czas gotowania. Zbyt duży palnik...

Jak gotować makaron, żeby zaoszczędzić prąd i gaz? Tym prostym trikiem obniżycie rachunki
AdobeStock
Newsy
Jak gotować makaron, żeby zaoszczędzić energię? Tym prostym trikiem obniżycie rachunki
Przy rosnących cenach za energię warto poznać proste sposoby na oszczędne gotowanie. Oto prosta sztuczka na oszczędność przy gotowaniu makaronu.

Perspektywy kolejnych podwyżek cen prądu i gazu nie napawają optymizmem. W końcu nie jest to coś, na czym można oszczędzać bez ograniczeń - w końcu trzeba nadal ogrzewać dom i gotować. Na szczęście da się nieco obniżyć rachunki, wystarczy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia w kuchni. Dzięki kilku prostym trikom możecie zaoszczędzić na energii, dzięki czemu mniej zapłacicie za prąd i gaz.  Jak oszczędnie gotować? Sposób na zaoszczędzenie kilku złotych na gotowaniu jest niezwykle prosty - i wcale nie chodzi tutaj o żałowanie pieniędzy na składniki! Cały sekret tkwi w sposobie gotowania. Zastanówcie się - czy gdy gotujecie wodę na ryż albo makaron, to przykrywacie garnek? Czy może gotujecie wodę bez pokrywki? A jak później gotujecie te produkty? Tę kwestię roztrząsali już Włosi, którzy makaron gotują codziennie. Doszli do wniosku, że jeśli będą gotowali go pod przykryciem, to zużyją mniej energii na podgrzanie wody w garnku. Proste, prawda? W ten sposób zaoszczędzicie gaz lub prąd, w zależności od tego, czy używacie kuchenki gazowej, czy indukcyjnej.  Jak jeszcze obniżyć kwotę na rachunkach za energię? Gdy pieczecie ciasto albo zapiekankę, starajcie się nie uchylać drzwi piekarnika. Nie chodzi tylko o to, że może wam przez to wyjść zakalec. Gdy uchylacie drzwiczki, temperatura w piekarniku spada i urządzenie musi pobrać dużo prądu, by z powrotem podnieść temperaturę. Zupełnie nieopłacalne, prawda? Jak zmniejszyć rachunki za energię? Prąd oszczędzicie nie tylko w kuchni. Jeżeli chcecie zapłacić mniej za prąd, stosujcie się do tych zasad: nie zostawiajcie urządzeń w trybie czuwania - teoretycznie wyłączony telewizor czy monitor komputera nadal pobiera prąd. Wystarczy wyjąć wtyczkę z kontaktu. róbcie pranie wtedy, gdy pralka jest pełna - tej zasady raczej nie trzeba nikomu...

Boicie się rachunków za gaz? Te 3 triki pomogą wam zmniejszyć jego użycie w kuchni
Pixabay
Newsy
Boicie się rachunków za gaz? Te 4 triki pomogą wam zmniejszyć jego zużycie w kuchni
Ceny gazu rosną w zastraszającym tempie. Co zrobić, żeby płacić za gaz mniej?

Podwyżki cen gazu to kolejny problem, który spędza Polakom sen z powiek. Jak ograniczyć zużycie gazu w domu? Podpowiemy wam, co możecie zrobić w kuchni, aby zmniejszyć rachunki za gaz. To proste. Wystarczy, że wdrożycie te cztery podstawowe zasady. Jak zmniejszyć zużycie gazu w kuchni? Podwyżki cen gazu stały się faktem. I choć pewne rzeczy są nieuniknione i nie mamy na nie wpływu, istnieją pewne kroki, które możemy podjąć, aby zmniejszyć zużycie gazu w swoim domu. Jak zmniejszyć zużycie gazu w kuchni? Oto, co możecie zrobić. Jeżeli macie w domu tradycyjną kuchenkę gazową, pamiętajcie o 4 prostych zasadach: Podczas gotowania posiłków na kuchence gazowej, wybierajcie naczynia i garnki, które lepiej przewodzą ciepło, np. z stali szlachetnej. Takie garnki nagrzewają się o wiele szybciej, dzięki czemu czas gotowania będzie krótszy. Gotując wodę w czajniku na tradycyjnej kuchence gazowej, pamiętajcie, by nie napełniać wodą całego czajnika. Nalejcie do czajnika tylko tyle wody, ile tak naprawdę potrzebujecie. Im więcej nalejecie wody do czajnika, tym dłużej będzie się ona gotowała na gazie, co zużyje znacznie więcej gazu. Przygotowując potrawy w piekarniku pamiętajcie o kilku prostych zasadach. Po pierwsze – wstawiajcie danie od razu do piekarnika, jak tyko nabierze on właściwej temperatury. Pamiętajcie, żeby nie zostawiać go włączonego na długo przed wstawieniem potraw do środka. Miejcie też na uwadze to, że piekarnik nawet po wyłączeniu wciąż utrzymuje wysoką temperaturę, więc możecie wyłączyć go kilka minut przed czasem i pozostawić potrawę w środku. Gdy przygotowujecie w piekarniku więcej niż jedno danie, mądrze zagospodarujcie miejsce wykorzystując wszystkie półki. Możecie też kupić specjalne naczynia piętrowe. Przykrywajcie patelnię pokrywką. Możecie szybciej...

W jakiej temperaturze piec sernik by nie opadł. Większość Polaków była w błędzie
AdobeStock
Newsy
W jakiej temperaturze piec sernik, by nie opadł? Większość Polaków była w błędzie
Sernik zawsze wam opada po upieczeniu? Sprawdźcie, w jakiej temperaturze powinno się go piec.

Żadne święta nie mogą się obejść bez pieczonego sernika! To pozornie proste w przygotowaniu ciasto przysparza wielu kłopotów początkującym kucharzom. Zdarza się często, że po upieczeniu sernik od razu opada. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdźcie, jak poprawnie upiec sernik! Jak piec sernik, żeby nie opadł? Sernik jest dość kapryśnym ciastem, które bardzo nie lubi zmian temperatury. Dlatego gdy pieczecie to ciasto, musicie cały czas je kontrolować! Najlepiej wstawić najpierw sernik do piekarnika ustawionego na 190 stopni i piec przez 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 150 stopni na pół godziny i po tym czasie obniżyć temperaturę jeszcze o 30 stopni i piec kolejne pół godziny. Później zostawcie sernik w piekarniku, najlepiej na kilka godzin do całkowitego ostudzenia. Opisany wyżej sposób pieczenia sernika jest może uciążliwy, ale stosując się do tych wskazówek możecie mieć pewność, że upiecze się on równomiernie i nie opadnie! Ważne jest powolne obniżanie temperatury, dlatego po upieczeniu nie otwierajcie od razu drzwiczek piekarnika! Przepis na pieczony sernik Do przygotowania podstawowego sernika potrzebne wam będą poniższe składniki: Składniki: 1 kg dokładnie zmielonego twarogu 200 g masła 1 szklanka cukru 4 jajka 4 łyżki skrobi ziemniaczanej Przygotowanie: Rozpuśćcie masło w rondelku i odstawcie do ostudzenia. W misce zmiksujcie dokładnie twaróg. Dodajcie ostudzone masło, 4 jajka, szklankę cukru oraz 4 łyżki mąki ziemniaczanej. Zmiksujcie do połączenia składników. Wyłóżcie tortownicę papierem do pieczenia i wlejcie ciasto. Wyrównajcie wierzch. Wstawcie sernik do rozgrzanego do 190 stopni piekarnika na 20 minut. Po tym czasie zmniejszcie temperaturę do 150 stopni i pieczcie jeszcze pół godziny. Ponownie...