Awokado nie chce dojrzeć? Zróbcie tak, a będzie miękkie w 10 minut
Flickr
Newsy

Awokado nie chce dojrzeć? Zróbcie tak, a będzie miękkie w 10 minut

Jeżeli wasze awokado jest niedojrzałe, możecie poczekać kilka dni, aż będzie gotowe do spożycia. Awokado można także doprowadzić do dojrzałej postaci za pomocą triku z użyciem folii aluminiowej.
Hubert Rój
kwiecień 24, 2021

Awokado to smaczny, a przede wszystkim niezwykle cenny, pożywny  i zdrowotny owoc, który z powodzeniem może zapewnić w części inne tłuszcze w waszej diecie. Niestety w polskich sklepach spożywczych zwykle dostępne do kupienia są zazwyczaj niedojrzałe owoce.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak sprawić, by awokado dojrzało?

Tego typu okazy nie dość, że są twarde jak kamień, to w dodatku ich gorzki smak nie odpowiada nawet najbardziej zagorzałym zwolennikom diety roślinnej, czyli wegańskiej. Na usta ciśnie się więc pytanie: co z tym fantem zrobić?

Twardość zakupionego awokado nie jest niczym dziwnym. Zielone lub czarne owoce mają to do siebie, że dojrzewają dopiero po zerwaniu z drzewa. Czasem zdarza się, że twardawe awokado może leżeć nawet 5 dni w temperaturze pokojowej, zanim dojrzeje.

Może się jednak zdarzyć, że musicie zjeść awokado, zanim nabierze ono odpowiednich właściwości. Mamy na to dwa proste sposoby z użyciem aluminiowej folii. Oto pierwszy z nich:

  1. Awokado połóżcie na aluminiowej folii.
  2. Owińcie owoc folią jak ziemniaki przygotowane na ognisku.
  3. Wstawcie niedojrzałe awokado do piekarnika rozgrzanego do temp. 200 st. C na 10 min.
  4. Ostudźcie awokado, a potem przetnijcie je nożem pośrodku, usuńcie pestkę i wydrążcie miąższ owocu.

Zobacz także

Alternatywna metoda dojrzewania awokado:

  1. Awokado połóżcie na aluminiowej folii.
  2. Owińcie owoc folią.
  3. Połóżcie awokado na ciepły kaloryfer lub do piekarnika rozgrzanego na 50 st. C.
  4. Po ok. 3-4 godzinach awokado powinno dojrzeć.
  5. Ostudźcie awokado, a potem przetnijcie je nożem pośrodku, usuńcie pestkę i wydrążcie miąższ owocu.

Dlaczego warto jeść awokado?

Zielone lub czarne owoce awokado są niezwykle zdrowe i korzystne dla waszego organizmu. Awokado jest jednym z najbardziej kalorycznych owoców, ale dzięki kwasowi oleinowemu zawartemu w swoim składzie przyczynia się do obniżania złego cholesterolu.

Jak jeść awokado?

Awokado można jeść w wielu różnych postaciach. Świetnie smakuje w kompozycji z jajkiem na kanapce. Oprócz tego popularnym sposobem na awokado są także pyszne pasty guacamole z dodatkiem czosnku, chilli i soku z cytryny.

Czytaj także:

Komentarze