Cierpicie na zaparcia? To bardzo powszechny problem zdrowotny. Brak możliwości wypróżnienia dotyczy wielu Polaków. Zaparcia skutecznie utrudniają życie i powodują ogromny dyskomfort. Oprócz tego mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Regularne wypróżnianie się jest konieczne dla zachowania zdrowego organizmu. Na szczęście jest wiele naturalnych metod, które mogą pomóc w walce z zaparciami.

Co na zaparcia?

Jeśli cierpicie na zaparcia, nie rozpoczynajcie poszukiwania rozwiązania waszego problemu od różnorodnych mikstur. Żadna z nich nie zadziała odpowiednio, jeśli nie wykonacie tej czynności. Chodzi o picie wody. Brak nawodnienia to jedna z częstszych przyczyn zaparć. Bez odpowiednio dużej codziennej dawki płynów organizm nie może prawidłowo funkcjonować.

Powinniście więc zacząć przede wszystkim od zwiększenia codziennej podaży wody i innych płynów. Możecie pić czystą wodę mineralną, wodę gazowaną, ale też lekkie, niesłodzone soki owocowe i warzywne. W pulę płynów wliczają się też herbaty ziołowe, napary, a nawet kawa.

Dlaczego woda jest dobra na zaparcia?

Podstawowym produktem, który poleca się przy zaparciach jest błonnik. Błonnik działa jak „miotła dla jelit”, pozbywając się produktów przemiany materii i ułatwiając wypróżnianie dzięki zwiększeniu masy kałowej.

Zobacz także:

Błonnik pobiera jednak bardzo dużo wody gdy pęcznieje. Możecie wyobrazić to sobie na przykład na przykładzie płatków owsianych. W trakcie gotowania płatków, pobierają one płyn i pęcznieją. W ten sam sposób działa błonnik. Jeśli nie dostarczycie odpowiedniej ilości wody innych płynów, błonnik zadziała zupełnie odwrotnie. Zamiast pomóc się wam wypróżnić, „zatka” was i może jeszcze bardziej spotęgować problem.

Jeśli zaczynacie stosować jakiekolwiek specyfiki i mikstury na zaparcia, zadbajcie zawsze od odpowiednią podaż wody. Dobrze sprawdzi się też:

  • Świeży sok jabłkowy
  • Sok z kiszonych buraków
  • Sok z kiszonych ogórków
  • Świeży sok z kapusty
  • Sok z buraków
  • Świeżo wyciskany sok marchewkowy z selerem i jabłkiem