Andrzejki w kuchni. Ta wróżba z jabłka zdradzi wam co nieco na temat przyszłości
Adobe Stock
Newsy

Andrzejki w kuchni. Ta wróżba z jabłka zdradzi wam co nieco na temat przyszłości

Andrzejkowe wróżby odprawia się w przeddzień świętego Andrzeja. Ma to miejsce w nocy z 29 na 30 listopada. Jesteście przygotowani?

Kiedyś andrzejkowe wróżby były traktowane bardzo poważnie. Miały wyłącznie charakter matrymonialny i przeprowadzane były jedynie dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo wróżono w odosobnieniu tak, aby nikt poza zainteresowaną nie zobaczył, jaki czeka ją los. Z czasem, wróżby stawiano zbiorowo, ale nadal traktowane były ze śmiertelną powagą.

Przynosiły w końcu bardzo tajemną wiedzę na temat przyszłości. Dopiero współcześnie wróżby zaczęły być traktowane z przymrużeniem oka. Dziś, nikt nie bierze ich poważnie, są jedynie okazją do zabawy, najczęściej dla młodzieży. Czy wiecie, że wywróżyć przyszłość można z niemal wszystkiego, także i z jabłek?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wróżenie z jabłka. Co taka wróżba wam powie?

Skórka jabłka może zdradzić inicjał przyszłej żony lub męża. Żeby go poznać, najpierw trzeba starannie obrać jabłko tak, żeby uzyskać jak najdłuższą, cieniutką obierkę. Taką obierkę należy rzucić za siebie, koniecznie przez lewe ramię, i sprawdzić, w jaką literę się ułoży.

Jabłka były wykorzystywane także do wigilijnych wróżb na Górnym Śląsku. Przepowiadano za pomocą owoców nie tylko czy nadchodzący rok przyniesie powodzenie, ale także starano się wywróżyć bardziej precyzyjne wskazówki jak to, w którym miesiącu należy oczekiwać nieszczęścia.

Wróżenie polegało na tym, że wybierano 4 lub 12 jabłek. 4 symbolizowały pory roku, 12 – miesiące. Po przekrojeniu jabłka w poprzek sprawdzano, czy gniazdo nasienne układa się w kształt gwiazdy, czy krzyża. Gwiazda oznaczała powodzenie, krzyż – nieszczęścia i kłopoty.

Z czego wróżyć w Andrzejki i jak odczytywać przyszłość?

Andrzejkowych wróżb, w różnych regionach naszego kraju było mnóstwo. Przypominamy najważniejsze, które można wykorzystać podczas najbliższych obchodów:

  • Losowanie przedmiotów z ukrytymi znaczeniami. Przygotujcie fanty i nadajcie im znaczenia, a następnie losujcie. Listek może oznaczać staropanieństwo, obrączka – ślub, a guzik daleką podróż
  • Wylewanie wosku na zimną wodę. Wosk tradycyjnie lało się przez ucho od klucza. Należy poczekać aż utworzony kształt zastygnie, a następnie jego cień rzucić na ścianę. Mogą pokazać profil lub zarys sylwetki przyszłego męża, lub żony. Ale też symbol przyszłego zawodu lub kierunku podróży
  • Ustawianie butów. Uczestniczy wróżby powinni zdjąć buty i poruszając się od jednej ściany do progu, ustawiać je jeden za drugim. Czyj byt pierwsze dotknie progu, ten pierwsze może oczekiwać ślubu

Źródło: kuchnia.wp.pl

Wróżby andrzejkowe ze...śledzi. Oto jak ryba może przepowiedziec przyszłość
Adobe Stock
Newsy
Wróżby andrzejkowe ze...śledzi. Oto jak ryba może pomóc przepowiedzieć przyszłość
Ludzie od zawsze chcieli z wyprzedzeniem znać swoją przyszłość. Dlatego wróżono. Z ręki, fusów, a w Andrzejki z wosku czy choćby z ryb. Jaka wiedzę przynosiły te wróżby?

Wróżenie to czynność, która ma na celu przepowiedzenie przyszłości. Przepowiednie z reguły odnosiły się do szczęścia, miłości, posiadania dzieci czy majątku. Dziewczyny wypatrywały ukochanych i zastanawiały się, z której strony nadejdzie, czy będzie młody czy stary, na jaką literę zaczynać się będzie jego imię i czy do ślubu dojdzie już w tym roku. Oczywiście ważne też dla nich było czy w ogóle dojdzie do jakiegoś ślubu, czy panna zostanie starą panną. Andrzejkowe wróżby prowadzone w wigilie świętego Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada, właśnie tego dotyczyły. Czyniły je młode dziewczyny, chcąc wiedzieć się cokolwiek o swojej przyszłości. Chłopcy kilka dni wcześniej świętowali Katarzynki. W wigilię świętej Katarzyny, z 24 na 25 listopada w podobny sposób próbowali poznać imię przyszłej wybranki. Co o zamążpójściu mogą powiedzieć śledzie? Czy słyszeliście, żeby do przepowiadania przyszłości używać śledzi? Użycie ryb w czasie Andrzejek nie było przypadkowe. To czas, gdy gospodynie szykowały się już do świąt, w kościele katolickim zbliżał się czas adwentu, a więc też postu, gdy na porządku dziennym było jedzenie ryb. Do wróżby wybierano kwaśne śledzie. Używano śledzi marynowanych i wyszukiwano te najbardziej kwaśne. Zadaniem panien na wydaniu było zjedzenie śledzia bez najmniejszego skrzywienia. Ta panna, która wytrzymywała jedzenie bez krzywienia się najdłużej, miała jako pierwsza znaleźć męża. Z czego jeszcze można wróżyć w Andrzejki? Oczywiście przede wszystkim wróży się z wosku. Roztopiony wosk należy przelewać przez dziurkę klucza do miski z wodą. Stężała stearyna pozwala poznać profil wybranka czy symbol przyszłego zawodu. Do andrzejkowych wróżb wykorzystywane mogą być jeszcze: Jabłka. Podłużne...

Noworoczne przesądy. Z jakich naczyń należy jeść i gdzie trzymać łuski karpia, żeby zapewnić sobie szczęście w nowym roku?
Adobe Stock
Newsy
Noworoczne przesądy. Z jakich jeść talerzy i gdzie trzymać łuski karpia, żeby zapewnić sobie szczęście?
Nie jesteście przesądni? Podobno w ten jeden dzień możecie być i zapewnić sobie szczęście, zdrowie i zasobność portfela przez cały rok. Oto co ludzie robią, żeby nie ominęło ich szczęście.

Nawet jeśli nie wierzycie w przesądy, pewnie zdarza wam się obejść stojącą drabinę, żeby przypadkiem nie przejść pod nią czy zmienić drogę, jeśli przebiegł nią czarny kot, bo to przecież murowany pech. Parę młodą wychodzącą z kościoła pewnie obsypujecie ziarenkami ryżu, żeby zapewnić młodym dostatek i potomstwo. A gdy ze stołu spadną wam sztućce, od razu przygotowujecie się na przyjęcie gościa. Wiele osób na przesądy patrzy z przymrużeniem oka, jednak poddaje się im, bo nie chce rezygnować z ewentualnego szczęścia czy chce uniknąć gwarantowanego nieszczęścia. Znacie noworoczne przesądy, które mają wam zapewnić powodzenie w nadchodzących roku? Oto kilka z nich. Noworoczne przesądy związane z jedzeniem Łuski wigilijnego karpia to znany atrybut powodzenia i bogactwa. W rodzinach wierzących w ten zabobon osoba, która przyrządza wigilijnego karpia nie wyrzuca łusek, tylko suszy je i podczas wigilijnej kolacji rozdziela pomiędzy biesiadników. Oni już wiedzą co powinni z nimi zrobić. A czy wy wiecie? Łuski należy schować i podczas wznoszenia noworocznego toastu należy ściskać je w ręku, a po toaście włożyć do portfela i razem z bilonem nosić przez cały rok. Dokładne wypełnienie procedury zagwarantuje wam portfel pełen pieniędzy. Co prawda na łuski z własnego wigilijnego karpia już za późno, ale jeśli podczas toastu zauważycie, że ktoś ściska coś w dłoni, poproście, żeby się podzielił z wami. Nawet fragment łuski ma działać tak samo jak cała garść. W sumie to zabobon i liczy się trzymanie łusek podczas toastu, a nie ich ilość... Zadbajcie o to, żeby wśród noworocznych dań znalazła się wieprzowina. Wieprzowina jedzona na początku nowego roku będzie przynosić szczęście przez cały rok. Uważajcie jednak, żeby wśród potraw nie znalazł się drób, bo szczęście może...

Jak sprawdzić czy jabłko jest pokryte chemicznymi substancjami? Wystarczy prosty test z wodą
AdobeStock
Newsy
Jak sprawdzić, czy jabłko jest pokryte chemicznymi substancjami? Wystarczy prosty test z wodą
Czy wiecie, co jecie? Przeprowadźcie prosty eksperyment, by przekonać się, czy kupione przez was jabłka są pokryte woskiem.

Większość sprzedawanych w sklepach jabłek kusi soczystym kolorem i błyszczącą skórką. Trudno jest się oprzeć tak apetycznie wyglądającym owocom. Jednak nie zawsze idealny wygląd jabłka świadczy o jego jakości! Dowiedzcie się, jak sprawdzić, czy kupione przez was jabłka na pewno są zdrowe. Dlaczego jabłka się błyszczą? Jabłka wydzielają naturalny wosk, który chroni je przed zepsuciem. To właśnie dlatego w dotyku większość jabłek jest tłusta i nieco lepka. Jednak owoce te nie są przystosowane do przechowywania w chłodniach i długich podróży – naturalny wosk nie jest w stanie ich przed tym uchronić. Właśnie dlatego producenci owoców stosują różne sztuczki, które mają przedłużyć trwałość jabłek. Dotyczy to także stosowania sztucznych wosków. Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex wyjaśnia: Konsumenci, widząc lśniące owoce, często nie zwracają uwagi na parametry, tj. smak. Jednak woski są nie tylko preparatami do nabłyszczania jabłek. Zabieg ten skutecznie ogranicza transpirację, powodując zmniejszenie utraty masy, świeżości i jędrności przez jabłka. Tempo oddychania oraz produkcja etylenu u poszczególnych odmian, również może wpływać na skuteczność trwałości jabłek w obrocie handlowym(…)Naniesienie wosku odbywa się poprzez natryskiwanie lub zanurzenie w preparacie owoców. Do tego celu służą specjalne urządzenia, które przeważnie stanowią część linii sortowniczej. Jabłka po woskowaniu muszą zostać dokładnie osuszone, a także poddane procesowi polerowania Woskowanie jabłek Woskowanie stosuje się przede wszystkim w przypadku owoców importowanych, by zabezpieczyć je przed zepsuciem się w transporcie. Zwykle używa się wosków z naturalnych substancji, ale niestety coraz częściej stosowane są woski, które mogą bardzo mocno...

kaczka
Adobe Stock
Newsy
Najlepsza kaczka to ta z jabłkami. Ale które odmiany tych owoców smakują z nią najlepiej?
Antonówka, boikeny, a może reneta? Odmian jabłek w sprzedaży jest wiele, ale która najlepiej sprawdzi się przy pieczeniu mięsa? Sprawdźcie!

Soczysta i aromatyczna kaczka nadziewana jabłkami to jedno z wybitniejszych polskich potraw. Jej przygotowanie wymaga przestrzegania kilku zasad, jednak kluczową rolę odgrywają jabłka stanowiące nadzienie mięsa. Jaki rodzaj owoców wybrać, aby danie było jeszcze smaczniejsze?   Złote owoce Jabłka są jednym z najbardziej importowanych produktów w Polsce, która słynie z ich produkcji. Te owoce są nie tylko smaczne i popularne, ale i przede wszystkim bardzo zdrowe. Zawierają wiele witamin oraz mikroelementów, które korzystnie wpływają na zdrowie. Dzięki niewielkiej zawartości kilokalorii są zalecane dla osób będących na diecie. Właściwości zdrowotne jabłek Owoce poprzez zawartość dobrych składników mają wiele cennych właściwości. Dzięki sporej zawartości błonnika regulują pracę jelit, co chroni je przed zaparciami czy nowotworem, a także zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Takie proces zapobiega powstawaniu miażdżycy oraz chroni przed zawałem. Należy również zwrócić uwagę na niski indeks glikemiczny produktu, który wynosi zaledwie 38. Taki stopień pozwala regulować poziom cukru we krwi, dzięki czemu jabłka mogą spożywać również osoby chore na cukrzycę. Kaczka z jabłkami Kaczka nadziewana jabłkami to bez dwóch zdań jedno z bardziej wykwintnych polskich potraw. Serwowana jest podczas szczególnych uroczystości rodzinnych czy świąt. Jej przygotowanie wymaga przestrzegania kilku zasad, aby była soczysta i pyszna w smaku. Ważne jest dobre mięso, ale i nadzienie. Tutaj owoce razem z kaczką grają pierwsze skrzypce, więc ich wybór nie może być przypadkowy. Jaka odmiana jabłek idealnie sprawdzi się podczas przyrządzania tego dania? Które jabłka do pieczonej kaczki? Odmian jabłek na rynku w sprzedaży jest mnóstwo. Można wybierać...