Aktor, który właśnie kończy 70 lat najbardziej znany jest z roli Ferdynanda Kiepskiego w telenoweli „Świat według Kiepskich”. Andrzej Grabowski jest także jurorem w telewizyjnym show „Taniec z gwiazdami" i autorem biograficznej książki „Jestem jak motyl". Ale przede wszystkim to doskonały aktor teatralny i filmowy, a prywatnie ojciec dwóch córek. Ma też troje wnucząt.

Grabowski udzielił dla magazynu Viva, w którym zdradził swoją pasję. Jest nią gotowanie.

Andrzej Grabowski gotuje „po nic” i „dla nikogo”

Andrzej Grabowski był dwukrotnie żonaty, obecnie mieszka sam i nie ma potrzeby gotowania dla domowników. Jednak przygotowuje sporo jedzenia i na koniec musi coś z nim zrobić. Tak opowiada o tym, po co i dla kogo gotuje:

- Bardzo lubię gotować, a ponieważ mieszkam sam, gotuję dla nikogo, no dla siebie, ale że gotuję bardzo dużo to później to usiłuję rozdać: to córkom wożę, to sąsiadom daję. Czy to jest niepotrzebne? Prawdopodobnie potrzebne, bo oni to później skonsumują.

- Czasem to robię po nic. Po to, że mam czas i lubię, bo to też jest jakby twórcza praca.

Jeśli chcielibyście wiedzieć skąd aktor czerpie inspiracje na dania, to wiadomo jedno: nie bierze ich z książek kucharskich. Gotowanie uważa za twórczą pracę, nie odtwarza więc przepisów wymyślonych przez innych:

Zobacz także:

- Bo ja nie korzystam nigdy z przepisów tylko z wyobraźni. I bardzo to lubię.

Popisowe danie Andrzeja Grabowskiego to bigos. Jak go robi?

70-latek najchętniej piecze pasztety, ciasta i gotuje zupy. Ale jego absolutnie popisowym daniem jest bigos. Robi go trochę odmiennie niż moglibyście sobie wyobrażać.

Co prawda gotuje go tak długo jak należy, czyli po trochu, przez kilka dni. Choć może tu jednak trochę z tym czasem przesadza, bo receptury każą gotować bigosy 3-5 dni, a Grabowski pichci swój co najmniej tydzień. Aktor sam przyznaje, że jego bigos nie jest typowy:

- To bardzo inny bigos od tego, jak sobie wyobrażamy ten tradycyjny.

W bigosie Andrzeja Grabowskiego znajdziecie:

  • 2 rodzaje kapusty
  • Kilka rodzajów mięs w różnej wielkości kawałkach
  • Warzywa – aktor nie zdradza, jakie poza kapustą
  • Owoce – w tym jabłka czy śliwki
  • Grzyby

Patrząc na listę składników, wcale nie ma się wrażenia, że odbiegają od tej tradycyjnej. On jednak uważa, że jego bigos jest wyjątkowy:

– Te popisowe dania to trudne dania, ale typowo polskie. Na przykład bigos... On kojarzy się z kapustą i kiełbasą, prawda? A mój bigos zupełnie inaczej wygląda. To są różne rodzaje mięs, to jest przygotowywanie go co najmniej przez tydzień, to są warzywa, owoce w tym bigosie, takie jak jabłka czy śliwki; to są jeszcze grzyby i co najmniej dwa rodzaje kapusty, wagowo różne rodzaje mięs i wędlin.

Źródło: plejada.pl, viva.pl