Andrzej Duda, restauracja
ONS/Pixbay,chien than
Newsy

Andrzej Duda nie wytrzymał. Wyznał, co tak naprawdę sądzi o zamkniętych restauracjach

Restauracje pozostają zamknięte do końca stycznia. Jaki los czeka je dalej? Tego na razie nie wiadomo. Rząd podał na razie powód przedłużającego się paraliżu strefy gastronomii.
Aleksandra Jaworska
styczeń 21, 2021

Lockdown zmienia polską gospodarkę już prawie rok. Niektóre branże, pod naporem kolejnych rozporządzeń, znikają z rynku albo tymczasowo zawieszają działalność. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Gastronomia w obliczu pandemii

Polska gastronomia stoi w miejscu od dłuższego czasu. Jak na razie, nie widać końca obostrzeń. Aktualne zostały wyznaczone na 31 stycznia z możliwością przedłużenia. Obecnie możecie zamawiać jedzenie na wynos lub z dostawą do domu. Wszystkie miejsca, w których można było zjeść do tej pory stacjonarnie lub wypić kawę, pozostają zamknięte do odwołania.

Otwarte sklepy, zamknięte restauracje

Niektórych przedsiębiorców burzy fakt, że branże są zamykane i otwierane wybiórczo. Sklepy spożywcze i apteki od początku pandemii nie ucierpiały pod względem ekonomicznym. Są nieprzerwanie otwarte. Niektóre z sieci wydłużyły nawet godziny pracy sklepów.

We wszystkich tego typu miejscach obowiązuje jednak zasada przestrzegania dystansu społecznego i noszenie artykułów ochrony osobistej. Możecie, a nawet powinniście, przed wejściem do sklepu mieć na twarzy maseczkę i zdezynfekowane dłonie. Wybrane punkty zapewniają płyny do dezynfekcji swoim klientom. 

Zamrożenie wybranych sektorów gospodarki

Z rządowym zakazem mierzą się obecnie przedstawiciele gastronomii, hotelarstwa czy branży fitness. Dlaczego akurat te sektory gospodarki zostały zamrożone i kiedy można będzie liczyć na luzowanie obostrzeń? Na to i inne pytania politycy starali się odpowiedzieć na ostatniej sesji Q&A.

Wątpliwości internautów rozwiewali prezydent Andrzej Duda, szef KPRM Michał Dworczyk i minister zdrowia Adam Niedzielski. Internauci pytali m.in. o gastronomię, która ma być zamknięta przynajmniej do końca stycznia.

Wybrani przedsiębiorcy, powodowani rosnącymi zadłużeniami, zadeklarowali, że bez względu na obostrzenia chcą otworzyć bary i restauracje. Część z nich zdecydowała się np. na otwarcie kuchni polowej.

Odpowiedź w sprawie gastronomii

Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadał na pytanie internautów m.in. w sprawie gastronomii i możliwego terminu luzowania obostrzeń. Argumentował, że opierając się na amerykańskich badaniach, siłownie, restauracje czy bary - są na szczycie listy tych miejsc, gdzie potencjalnie najczęściej dochodzi do zakażeń. W sprawie terminu odmrożenia nie padała żadna odpowiedź.

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział też na pytanie, dlaczego sklepy mogą działać, a restauracje nie. Wyjaśnił tę różnicę następująco:

Czas przebywania w restauracji jest dłuższy, niż czas robienia zakupów w sklepie. To kwestia tego, jak długo potencjalnie zakażona osoba przebywa z innymi ludźmi. Poza tym, w restauracjach nie nosimy maseczek. To odpowiedź na pytanie dlaczego niektóre sektory są otwarte, a w niektórych obostrzenia wciąż obowiązują – podsumował prezydent. 

 

Źródło: Sesja z internautami, Q&A w sprawie pandemii

Komentarze