Andrzej Duda chce ustanowić kolejny dzień wolny od handlu. Czy 27 grudnia nie zrobimy zakupów?
ONS
Newsy

Andrzej Duda chce ustanowić kolejny dzień wolny od pracy. Czy 27 grudnia nie zrobimy też zakupów?

W planach Andrzeja Dudy jest ustanowienie 27 grudnia dniem narodowym. Skąd wziął się ten pomysł? Prezydent postanowił uczcić w ten sposób jedno z polskich powstań.

Czy 27 grudnia będzie kolejnym dniem wolnym od pracy, a tym samym od handlu? Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby właśnie tak się stało. Czy to oznacza, że w tym dniu nie zrobimy zakupów?

Magda Gessler odpowiada na pytania

27 grudnia będzie dniem wolnym od handlu?

Wszystko na to wskazuje, że jeszcze w tym roku zostanie wprowadzony kolejny dzień wolny od handlu. Chodzi o 27 grudnia, który ma być ustanowiony dniem narodowym wolnym od pracy. Prezydent RP Andrzej Duda zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby tak się właśnie stało.

Taka inicjatywa miałaby być hołdem dla jedynego polskiego, w pełni udanego powstania zbrojnego przeciwko zaborcom - a więc Powstania Wielkopolskiego. Podpisany przez niego projekt ustawy ma niezwłocznie trafić do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Skąd wziął się pomysł Andrzeja Dudy?

Pomysł ustanowienia 27 grudnia dniem wolnym od pracy, a co za tym idzie również od handlu, to inicjatywa kilku grup. Wśród nich możemy wyróżnić takie podmioty jak:

  • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
  • Fundacja Zakłady Kórnickie
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej
  • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
  • oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski
Zobacz także
Na Podkarpaciu lasy z grzybów „czyszczą” Rumuni. Leśnicy bezradni wobec tej konkurencji dla grzybiarzy

Na Podkarpaciu lasy z grzybów „czyszczą” Rumuni. Leśnicy bezradni wobec tej konkurencji dla grzybiarzy

Naukowcy z Krakowa pracują nad sztucznym mięsem. „Nadchodzi rewolucja. Chcemy być jej częścią.”

Naukowcy z Krakowa pracują nad sztucznym mięsem: „Nadchodzi rewolucja. Chcemy być jej częścią”

Prezydent powiedział, że zrobi wszystko, aby projekt doszedł do skutku:

- 27 grudnia miałby być ustanowiony dniem narodowym, aby upamiętnić rocznicę powstania wielkopolskiego. Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali. Mam nadzieję, że będziecie państwo - a my razem z państwem - mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia już tego, 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak właśnie się stało - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Co to oznacza dla handlu?

27 grudnia jest to dzień, który przypada tuż po świętach Bożego Narodzenia. Co to oznacza dla handlu? Może to oznaczać nawet 3,5 dnia wolnego od handlu (od 24 grudnia po południu do 28 grudnia). Jeśli dzień ten zostanie ustanowiony, będzie to już 14. dzień ustawowo wolny od pracy w roku.

Eksperci już liczą, że straty gospodarcze związane ze wprowadzeniem kolejnego dnia wolnego od handlu, mogą sięgnąć nawet kilku mld zł. Jesteście za tym pomysłem czy raczej przeciwko?

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Fajniaki
Biedronka.pl
Newsy
Tylko dziś Biedronka rozdaje Fajniaki ZA DARMO - ale śpieszcie się, bo ich ilość jest ograniczona
Dzień św. Mikołaja w Biedronce będzie wyjątkowy. Tylko dzisiaj będzie można odebrać Fajniaka za darmo!

Wszyscy znamy uśmiechnięte maskotki z Biedronki. W tym roku akcja Fajniaków powoli dobiega końca. Jeżeli nie zebraliście odpowiedniej liczby naklejek, to nic straconego. Właśnie dzisiaj nadarza się okazja, by odebrać Fajniaka za darmo! Niedziela handlowa inna niż wszystkie Jak to możliwe? Sieć sklepów Biedronka przygotowała specjalną akcję promocyjną właśnie na dzień 6 grudnia. Jak wiadomo, ten dzień to jedno z ulubionych świąt dzieciaków, czyli dzień św. Mikołaja. Maskotka może być świetnym podarunkiem dla naszych najmłodszych! Cała akcja nie byłaby możliwa, gdyby nie zamieszanie z niedzielami handlowymi. O otwarcie handlu w grudniowe niedziele apelowali handlowcy, poszkodowani podczas listopadowej narodowej kwarantanny. Sejm RP przychylił się częściowo do tych apeli i uchwalił ustawę o jednej niedzieli, tej przypadającej 6 grudnia, podczas której możemy już robić zakupy w sklepach, choć pierwotnie miało być odwrotnie. Po tym jak ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda, wszystko stało się jasne. W ten sposób sklepy stanęły przed zadaniem przyciągnięcia klientów do swoich placówek. I tak właśnie Biedronka zdecydowała się na akcję „Mikołajki z Fajniakami”. Okazja na maskotki Na czym dokładnie będzie polegała cała promocja? Wystarczy zrobić dzisiaj (6.12) zakupy za minimum 99 zł, a przy kasie będziemy mogli odebrać jedną maskotkę z grona Fajniaków. Pamiętajmy o karcie Moja Biedronka (limit 1 Fajniaka na 1 kartę). Tegoroczna akcja maskotkowa sieci sklepów Biedronka, czyli Gang Fajniaków zwraca uwagę najmłodszych na kwestię ochrony środowiska. Wraz z postaciami Kropli Kseni, drzewka Dobromira czy dębem Dyziem, najmłodsi poznają podstawy ekologicznego myślenia. A oto pełna lista biedronkowych, uroczych maskotek. Wybierzcie swojego ulubionego!...

Sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy
Czy w niedzielę 27 grudnia też zrobimy zakupy? Są już pierwsze przecieki
Pandemia koronawirusa sprawiła, że zmiany dotknęły też niedziel handlowych. Co z ostatnią niedzielą grudnia?

Zakaz handlu w niedzielę podzielił Polaków. Jedni są zdania, że zakupy powinno się robić wtedy, kiedy się po prostu ma na to ochotę. Inni uważają, że niedziela jest dniem odpoczynku, na który zasługują także kasjerzy i sklepowi sprzedawcy. Ogólnonarodowa dyskusja w tym temacie chyba długo nie będzie miała końca. Ostatnio rozgorzała ze zdwojoną siłą. Powód? Oczywiście pandemia koronawirusa. COVID-19 wywrócił wszystko do góry nogami. Zwłaszcza w dziedzinie handlu. Od momentu rozpoczęcia zarazy, zakupy w sklepach przestały być zwykłą, codzienną czynnością. Sposób na COVID Maseczki, płyny dezynfekujące, a w niektórych okresach ograniczenia w liczbie klientów w sklepach i kolejki przed wejściami – to wszystko stało się pewnego rodzaju normą w dzisiejszych czasach. Sposobów na rozładowanie tłumów klientów w sklepach i ograniczenie możliwości transmisji wirusa COVID-19 jest kilka. Jednym z nich było wspomniane ograniczenie liczby klientów. Niektóre sieci postanowiły także przedłużyć czas otwarcia swoich placówek. Wszyscy poznaliśmy już bardzo dobrze działanie tak zwanych godzin dla seniorów. W grudniu, w związku ze świąteczną zakupową gorączką, rząd wdrożył kolejny pomysł. Tą ideą jest oczywiście otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. Po długich negocjacjach ze związkami zawodowymi i związkami pracodawców, prezydent podpisał wreszcie ustawę o handlu 6 grudnia. W drodze wyjątku Teraz gra idzie o datę 27.12. Kolejnym argumentem za umożliwieniem handlu w ten dzień jest to, że tę właśnie datę poprzedza długi okres świąteczny z zamkniętymi sklepami. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi w tym temacie zaawansowane rozmowy. Decyzje mają zapaść w najbliższych dniach. Jedno wiemy na...