Andrzej Duda był kiedyś na restrykcyjnej diecie. Jaką metodę odchudzania wybrał przed wyborami?
ONS
Newsy

Andrzej Duda był kiedyś na restrykcyjnej diecie. Jaką metodę odchudzania wybrał przed wyborami?

Tuż przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku, Andrzej Duda postanowił przejść na dietę. Jaką metodę odchudzania wybrał urzędujący prezydent?

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda słynie z postawnej postury – wysokiego wzrostu i lekko zaokrąglonego brzuszka. Tuż przed ostatnimi wyborami, polityk postanowił się za siebie wziąć i schudnąć. Na 14 miesięcy przed finałowym starciem, Duda przeszedł na bardzo restrykcyjną dietę, na której spożywał zaledwie 1000 kalorii dziennie. Czy to aby na pewno zdrowe?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Andrzej Duda był na diecie 1000 kalorii

Na rok przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku, Andrzej Duda postanowił wziąć się za siebie i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Polityk nie tylko wykluczył z diety mięso, ale też wyeliminował słodycze, pszenne pieczywo, a nawet rzucił palenie. Jak ustalił wówczas „Fakt", Duda przez trzy miesiące przyjmował zaledwie 1000 kalorii dziennie.

Jak wyglądało dzienne menu prezydenta Andrzeja Dudy?

Jesteście ciekawi, jak odżywiał się przed wyborami Andrzej Duda? Mamy jego jadłospis.

  • Śniadanie - płatki owsiane z chudym jogurtem lub kanapki.
  • Jeśli Duda miał ochotę na kanapki, musiały one być z pełnoziarnistego pieczywa i najwyżej z dwoma plasterkami żółtego sera.
  • W ciągu dnia musiał pić dużo wody (ok. 3 litrów, małymi łykami i wtedy, gdy pojawia się pragnienie).
  • Mógł jeść tylko owoce o niskim indeksie glikemicznym.
  • Na obiad jadł zupę, dużą ilość sałaty, gotowane na parze brokuły lub kalafiora oraz kurczaka (bez skóry).
Zobacz także
Andrzej Duda lubi najbardziej  jeść pierogi, a czym zajada się jego żona Agata Duda?

Andrzej Duda najbardziej lubi jeść pierogi, a czym zajada się jego żona Agata Duda?

andrzej duda dieta

Prezydent Andrzej Duda najbardziej sobie ceni w kuchni tradycję. Jakie jest jego ulubione danie?

Ponadto, każdego ranka Duda musiał trenować na bieżni, a jeśli nie miał na to czasu za dnia, musiał przełożyć ćwiczenia na wieczór. Przestał też pić alkohol - okazjonalnie mógł sobie pozwolić na lampkę czerwonego wina. Prezydent przestał też palić i zaczął pływać na basenie. 

Czy taka liczba kalorii jest zdrowa dla dorosłego mężczyzny?

O diecie Dudy postanowiła wypowiedzieć się ekspertka. Co na ten temat sądzi profesjonalna dietetyk?

- Dieta 1000 kcal jest bardzo restrykcyjnym sposobem odchudzania. Średnie zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego, aktywnego mężczyzny wynosi od około 2500 kcal do nawet 3000 kcal, taka dieta dostarcza więc organizmowi zbyt mało kalorii, co powoduje bardzo szybki spadek masy - organizm próbuje wówczas odżywiać się zapasami, które zgromadził (w tym tkanką tłuszczową) - mówi Judyta Witkiewicz, dietetyk.

- Ubytek masy na diecie 1000 kcal to nawet 1,5 kg tygodniowo - nie jest to jednak tkanka tłuszczowa, ale przede wszystkim woda. Przy dłuższym stosowaniu tak restrykcyjnej diety istnieje ryzyko, że organizm zacznie zwalniać metabolizm, utrudniając odchudzanie - dodaje Witkiewicz.

Zdaniem ekspertki, taka dieta powinna odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarzy i dietetyków. Tak też faktycznie było, ponieważ dieta Dudy przebiegała pod nadzorem lekarzy z wojskowego szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie.

Źródło: myfitness.gazeta.pl

Lech Wałęsa
Paweł Kibitlewski/ons.pl
Newsy
Lech Wałęsa chudnie w oczach. Jakiś czas temu przeszedł na tajemniczą dietę cud
Były prezydent wiedzie ostatnio spokojne życie emeryta. W czasach koronawirusa prezydent Wałęsa postanowił zadbać bardziej o swoje zdrowie.

W ostatnich miesiącach naszego prezydenta jakby coraz mniej… Wszystko to jest zasługą zmiany nawyków żywieniowych i pobytu na zdrowotnym turnusie. Lech Wałęsa z powodu pandemii udziela ostatnio mniej wywiadów. Podobnie mniej z oczywistych przyczyn jest podróży po świecie i okolicznościowych wykładów. Tak właśnie do niedawna wyglądała codzienność 77-letniego polityka. Dzisiaj nie ma już po niej niemalże śladu. W nową, koronawirusową rzeczywistość Wałęsa wszedł z mocnym postanowieniem poprawy swojego stanu zdrowia. Prezydencka dieta-cud Były przywódca „Solidarności” postanowił po prostu wziąć się za siebie i zrzucić zbędne kilogramy. Do tego wszystkiego potrzebny był dobry plan i ogromna siła woli. Czego jak czego, ale charakteru prezydentowi Wałęsie nigdy nie brakowało. Była głowa naszego państwa przeszła na tajemniczą dietę dr Ewy Dąbrowskiej. Zalecenia dr Dąbrowskiej stały się ostatnio modne wśród celebrytów. Wałęsa przykład wziął pewnie od innego byłego prezydenta. Na podobnej diecie był bowiem także ostatnio prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent co prawda na początku z żalem przyznawał mediom, że dieta nie za bardzo przypadła mu do gustu. Spójrzcie sami: Jajecznica z kalafiora, krem z selera, surówki z marchewki, leczo z dyni… Cóż, taki zestaw na pewno nie zalicza się do marzeń żadnego z mięsożerców. Efekty diety Lecha Wałęsy Efekty diety widać jednak na wadze. Prezydent zrzucił już kilka dobrych kilogramów, a ponadto udało mu się skutecznie powalczyć z cukrzycą, na którą cierpiał od wielu lat. Wałęsa po długim okresie po raz pierwszy nie musiał przyjmować insuliny. Zobaczcie, czym pan Lech pochwalił się na swoim Facebook’u