karp
Gotujmy.pl
Newsy

Alergia na karpia. Jakie są jej objawy? Tych symptomów lepiej nie lekceważyć

Po zjedzeniu karpia czujecie mdłości, ból brzucha, a na drugi dzień dostajecie wysypki? To może być alergia pokarmowa! Sprawdźcie, kiedy jest niebezpieczna.
Katarzyna Wyborska
grudzień 23, 2020

Z alergią pokarmową nie ma żartów! Jeżeli macie szczęście, to objawy alergii na różne pokarmy mogą mieć u was postać wysypki, bólu brzucha lub napadów kichania. Jednak u niektórych osób reakcje alergiczne są bardzo niebezpieczne i mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Czy karp może uczulać? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Uczulenie na ryby

Choć na hasło „alergia pokarmowa” większości z was pewnie przychodzą do głowy orzeszki ziemne czy laktoza będące jednymi z najpopularniejszych alergenów, to wbrew pozorom ryby również bardzo często uczulają. Co więcej, jeśli stwierdzono u was alergię na jeden gatunek ryby, to bardzo prawdopodobne jest, że uczuleni jesteście na jeszcze kilka innych. Ryby bowiem zawierają białko o nazwie parwalbumina, który jest popularnym alergenem. Możecie być raczej spokojni w kwestii owoców morza, ponieważ białka znajdujące się w nich są nieco inaczej zbudowane i nie uczulają tak, jak te zawarte w rybach.

Objawy alergii na karpia

Jeśli jesteście uczuleni na karpia i spożyjecie danie przygotowane z tej ryby, to zauważycie u siebie objawy typowe dla innych alergii pokarmowych. Są to m.in.:

  • Ból brzucha
  • Biegunka
  • Mdłości
  • Pokrzywka
  • Wysypka
  • Obrzęk okolicy ust

Objawy u każdego będą inne i może wystąpić tylko jeden z nich, kilka, a nawet wszystkie. Nie są one bardzo groźne dla zdrowia, a jedynie mocno uciążliwe. Niebezpieczny jest obrzęk Quinckego oraz wstrząs anafilaktyczny. W przypadku wystąpienia tych objawów trzeba natychmiast pojechać do szpitala, gdzie lekarz poda lek antyhistaminowy w zastrzyku. Wstrząs anafilaktyczny w ciągu kilku minut wywołuje ciężkie problemy z krążeniem i oddychaniem. Występuje on dość rzadko, ale stanowi duże zagrożenie dla życia, dlatego ważna jest bardzo szybka reakcja.

Jak się zabezpieczyć?

Należy pamiętać o tym, że alergia pokarmowa na karpia nie oznacza tylko, że osoby nią dotknięte nie mogą zjeść karpia w Wigilię. Nie wolno im także spożywać niczego, co miało kontakt z tą rybą lub zawiera jej nawet niewielkie ilości, jak np. pasta rybna albo olej po smażeniu. U szczególnie wrażliwych mogą wystąpić objawy nawet po wdychaniu pary wytworzonej podczas przygotowywania karpia! Najlepiej całkowicie wykluczyć wtedy tę rybę ze swojej diety.

Komentarze