Mielonką najczęściej określa się konserwę mięsną z mielonym mięsem, którą często zwie się też konserwą turystyczną. Jej główną zaletą jest to, że można ją długo przechowywać, ale niektórzy uwielbiają też jej smak.

Dlaczego warto zrobić własną mielonkę?

Oczywiście, w trakcie wyjazdów, wycieczek w góry lub podczas awaryjnych sytuacji warto ratować się mielonką. Nie jest to jednak najzdrowszy wybór do stosowania na co dzień. Mięso w sklepowych konserwach mielonych naprawdę nie cechuje się najwyższą jakością.

Oprócz tego mielonka zawiera dużo saletry i azotynów, które wykazują właściwości rakotwórcze. Duża zawartość soli i tłuszczu także nie poprawiają zdrowotnej sławy mielonki. Nie jest to najzdrowszy wybór, szczególnie dla osób z nadwagą, nadciśnieniem lub problemami z poziomem cholesterolu. Jeśli uwielbiacie jednak jej smak, mamy alternatywę!

Jak działa szynkowar?

Do tej receptury będziecie potrzebowali szynkowaru. To przyrząd kuchenny, który naprawdę potrafi ułatwić i przyśpieszyć gotowanie! To urządzenie wykorzystywane do parzenia różnego rodzaju szynek, mielonek i mięs.

Zobacz także:

Swoim wyglądem przypomina garnek, jego budowa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Jest w nim między innymi płytka dociskowa, która odpowiada za wygląd i strukturę mięsa. Nasza receptura zakłada wykorzystanie tego przyrządu, gdyż mielonka przygotowana w szynkowarze jest najbliższa oryginałowi i bardzo smaczna.

Domowa mielonka z szynkowaru

Składniki:

  • 1 kg łopatki wieprzowej
  • 3 łyżki żelatyny (jest konieczna dla otrzymania właściwej konsystencji) 
  • 0,5 szklanki wody
  • 2 łyżeczki cukru pudru
  • 2 łyżeczki soli do peklowania
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

  1. Mięso zmielcie w maszynce do mielenia mięsa.
  2. Dodajcie do mięsa wodę, wymieszajcie dokładnie.
  3. Do masy dodajcie żelatynę, cukier puder, sól peklową, pieprz i odrobinę soli.
  4. Dokładnie wymieszajcie wszystkie składniki.
  5. Zostawcie mięsną masę w lodówce na ok. 2 doby.
  6. Wyciągnijcie mięso z lodówki, wyróbcie jeszcze raz dokładnie.
  7. Włóżcie mięso do woreczka z szynkowaru i szczelnie go zamknijcie.
  8. Szynkowar włóżcie do garnka z wodą, wypełnionego do 2/3 wysokości. Woda powinna przez cały czas lekko bulgotać, a nie aktywnie się gotować. Wykorzystajcie do tego mały palnik kuchenki.
  9. Parzcie mielonkę przez ok. 1,5 godziny. Po tym czasie wyjmijcie szynkowar, ostudźcie go i włóżcie mielonkę do lodówki.

Podawajcie mielonkę z kromkami chleba i świeżymi warzywami.