Truskawki szklarniowe są znacznie droższe niż przed rokiem. Cena? Lepiej nie pytajcie!
Pixabay
Newsy

Jak odróżnić polskie truskawki od importowanych? Wystarczy spojrzeć na szypułki

Jak rozpoznać polskie truskawki wśród tych importowanych? Poza różnicami w cenie, warto zwrócić uwagę na jeden szczegół!

Polskie truskawki są przeważnie droższe niż te importowane. Największą rolę odgrywają tu koszty produkcji. Polscy hodowcy wkładają wiele wysiłku w wyhodowanie najlepszych, naturalnych i najmniej wzbogaconych chemią owoców. Nie muszą być one poddawane długim transportom, dzięki czemu nie wymagają „konserwowania” potencjalnie szkodliwymi dodatkami. 

Okazuje się jednak, że poza ceną jest jeszcze jeden czynnik, który pozwoli wam rozpoznać polską truskawkę od jej importowanych sióstr.

Kotlety mielone

Jak rozpoznać polskie truskawki?

- „Świeża szypułka prawdę nam powie” – podkreślają plantatorzy truskawek.

Co to oznacza? Szypułka przy polskiej truskawce będzie świeża, soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstająca od owocu. Co do samej truskawki, najczęściej te polskie mają stożkowaty albo sercowaty kształt. Jest on zależny w dużej mierze od odmiany, ale lokalne owoce na ogół przybierają właśnie takie formy. Dojrzała polska truskawka jest przeważnie jasnoczerwona, błyszcząca i intensywnie pachnąca. 

Zagraniczne truskawki na ogół mają bardziej podłużny kształt. Są również jaśniejsze przy szypułce, ponieważ przed importem były zrywane jeszcze niedojrzałe.

Najważniejsza jest jednak kondycja szypułki: jeśli jest ona rozmiękczona, nieświeża i nie odstaje od owocu, bardzo możliwe, że truskawki były importowane z innego kraju. Co ciekawe, producenci zaznaczają, że truskawki marokańskie można łatwo rozpoznać po charakterystycznych nieproporcjonalnie dużych szypułkach.

Oprócz tego krajowe owoce zwykle różnią się od tych zagranicznych także kształtem. Polskie truskawki na ogół są nieco mniejsze niż te pochodzące choćby z Hiszpanii i okolic.

Zobacz także
Jak zrobić domowe lody? Wcale nie potrzebujecie maszyny do lodów

Jak zrobić domowe lody truskawkowe? Wcale nie potrzebujecie maszyny do lodów

Jak szybko obrać truskawki? Przetestowaliśmy ten trik i naprawdę działa

Jak szybko obrać truskawki? Przetestowaliśmy ten trik i naprawdę działa

Sezon na polskie truskawki

Lokalni hodowcy truskawek w sezonie natychmiast sprzedają swoje owoce – nie mają one szansy długo leżeć na półkach czy w magazynach.

- Zbierana dzisiaj, jutro ona będzie na półce. Nie mija nawet doba. Można ją poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Szypułka po czterech dnia transportu, z dalekich krajów, nie jest świeża, jest zmęczona i po niej właśnie widać. Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być, jej smak pochodzi w 100% od słońca. Importowana zbierana jest „na blado”, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy smaku dobrego banana. Gdybyśmy pojechali tam gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Trzeba to wiedzieć”– tłumaczą Aldona i Jarosław Radola, właściciele plantacji truskawek i innych owoców. 

Czym różnią się polskie truskawki od zagranicznych? Nie dajcie się oszukać
Pixabay
Newsy
Czym różnią się polskie truskawki od zagranicznych? Nie dajcie się oszukać na targu
Chcecie wspierać polskich rolników? Podpowiadamy, jak rozpoznać polskie truskawki od zagranicznych!

Zbliża się ukochany przez Polaków sezon na truskawki. Chociaż dostępne na straganach i targach owoce w większości pochodzą z upraw lokalnych, w supermarketach czy niektórych sklepach znajdziecie także te hodowane za granicą. Niestety coraz częściej także sprzedawcy targowi oszukują swoich klientów i serwują im importowane truskawki, oznaczając je jako polskie. Najczęściej pochodzą one z Grecji, Maroka czy Hiszpanii. Jak je rozpoznać, aby móc dokonywać świadomego wyboru? Które truskawki są polskie, a które zagraniczne? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie owoców. Polskie truskawki najczęściej są jaśniejsze, a nie ciemnobordowe. Krajowe owoce są też przeważnie mniejsze, a także lekko twarde. Polskie odmiany truskawek mają także intensywny słodki aromat. Szypułka przy polskiej truskawce będzie mocno zielona, świeża. Kształt polskich truskawek jest bardziej sercowaty, stożkowaty niż podłużna forma tych zagranicznych Jak odpowiednio przechowywać truskawki? Truskawki potrafią bardzo szybko się psuć, mięknąć i pleśnieć, kiedy są nieprawidłowo przechowywane. Jak przedłużyć ich świeżość? od razu przełożyć je z łubianki do miski, włożyć do lodówki, najlepiej do szuflady. Przechowywane w ten sposób truskawki nie powinny przejawiać objawów zepsucia nawet przez tydzień. Jeśli jednak delikatnie zmiękną lub pojawią się na nich ciemniejsze plamy, nadal można je wykorzystać na dżem, koktajl lub sos do makaronu na słodko. Właściwości odżywcze truskawek Te małe, czerwone owoce to prawdziwa skarbnica witamin i innych korzystnych dla zdrowia składników, które mają wszechstronne właściwości: odkwaszają organizm obniżają poziom złego cholesterolu spalają tłuszcz...

Po czym rozpoznać najsmaczniejsze truskawki? Zwróćcie uwagę na te szczegóły
AdobeStock
Newsy
Po czym rozpoznać najsmaczniejsze truskawki? Zwróćcie uwagę na te szczegóły
Wybór dobrych truskawek wcale nie jest takie prosty. Kupując je, zwracajcie uwagę na te drobne elementy.

Sezon na truskawki w pełni wiele osób czeka z niecierpliwością na rozpoczęcie sezonu truskawkowego , by jeść te zdrowe owoce bez opamiętania. Pewnie najchętniej jecie truskawki na surowo, może dodajecie do nich śmietanę lub jogurt naturalny, albo robicie z ich wykorzystaniem wypieki . Niezależnie od tego jaki jest cel truskawek, warto wybrać te najlepsze. Oto szczegóły, na które warto zwrócić uwagę. Jak rozpoznać zdrowe truskawki? Pierwsze truskawki pojawiają się już w sklepach i na straganach już na początku kwietnia. To truskawki, które dojrzewają pod folią. Są czerwone, duże i mają bardzo regularny kształt. Dosyć łatwo je rozpoznać. Nie są one jednak tam smaczne jak prawdziwe truskawki z pola. Truskawki rosnące na polu łatwo poznać. Różnią się od tych hodowanych pod folią. Są przede wszystkim mniejsze, bardziej zwarte, ale przez to też smaczniejsze. Szklarniowe truskawki rosnące w Polsce lub Hiszpanii często mają intensywną, czerwoną i zachęcającą barwę. Owoce rosnące na polu w Polsce są czasami jaśniejsze, przybrudzone i często mają też na sobie płatki niedawno opadłych kwiatów. Wybierajcie truskawki z pola, jeśli zależy wam na ich intensywnym smaku. Czy truskawki są świeże? Metody oceny świeżości truskawek By upewnić się, że truskawki są świeże , trzeba przyglądnąć się ich szypułkom. Powinny być jasnozielone. Brązowe szypułki świadczą o tym, że owoce mają już kilka dni. Czasem też to oznaka tego, że nie były przewożone w najlepszych warunkach. Poproście sprzedawcą o poruszenie koszyka. Pozwoli wam to sprawdzić stan truskawek pod spodem. Jeśli będą stare, mokre i podgnite, lepiej ich nie kupujcie. Może okazać się też, że truskawki są niedojrzałe. Jeśli lubicie je w słodkiej odsłonie, też nie kupujcie takich okazów. Nie kupujcie też ogromnych...

Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie
AdobeStock
Newsy
Ile kosztują pierwsze polskie truskawki? W tym roku tanio nie będzie (uwaga na oszustów!)
Płać i płacz, jeżeli masz ochotę na truskawki – w tym roku ceny tych owoców zwalają z nóg. Sprawdźcie szczegóły.

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników truskawek – w tym roku popularne owoce stają się dobrem luksusowym. Sprawdźcie, ile kosztują polskie truskawki. Wysokie ceny truskawek Hodowcy truskawek mówią wprost: „W tym roku tanio nie będzie”. W tym momencie truskawki w hurcie kosztują aż 30 złotych za kilogram, a to oznacza, że ich cena w warzywniakach i na straganach może dojść nawet do 50 złotych za kilogram! Do tego nie zanosi się na szybki spadek cen, ponieważ w tym roku wiosna jest wyjątkowo chłodna i owoce wolno dojrzewają. Słabe plony Jacek Wysocki, plantator z Mazowsza opowiada o tym, jak trudne są warunki hodowli truskawek w tym roku: Musieliśmy przykrywać truskawki dwiema warstwami osłon, aby przetrwały ostatnie przymrozki. Chłodna pogoda uszkodzi owoce na wielu plantacjach, w efekcie część zbiorów może być słabej jakości. Z niepokojem patrzę w prognozy, nie widać ocieplenia Do prawidłowego wzrostu truskawki potrzebują odpowiedniej temperatury. A ta jest wyjątkowo niska jak na tę porę roku, co bardzo opóźnia dojrzewanie owoców. Przez niesprzyjającą pogodę wysoka cena truskawek może się utrzymać bardzo długo: To będzie bardzo nietypowy rok w branży. Przy tak chłodnej pogodzie, jak teraz, owoce uprawiane bez osłon pojawią się może za 6 tygodni. Truskawki spod osłon będą długo trzymać hurtową cenę około 20-30 zł za kilogram. To oznacza, że nie będzie "górek" nadpodaży i wymuszonych nimi spadków cen. Trudno mi powiedzieć, ile będą kosztować truskawki w detalu, tanio nie będzie – dodaje Jacek Wysocki. Brak rąk do pracy Kolejnym problemem jest brak pracowników na plantacjach. Przez pandemię koronawirusa przy truskawkach pracowało o wiele mniej osób niż zwykle, przez co plantacje są zaniedbane i zbiory będą mniejsze:...

Truskawki mogą szkodzić? Ryzyko ostrego zatrucia jest poważne w jednym przypadku
Flickr
Newsy
Truskawki mogą szkodzić? Ryzyko ostrego zatrucia jest poważne w jednym przypadku
Zdecydowana większość Polaków wprost rozpływa się nad smakiem truskawek. Jedząc kilogramami te owoce, dobrze się im jednak przyglądajmy. Niektóre sztuki mogą wywołać więcej szkód dla organizmu niż pożytku.

Sezon na truskawki trwa. W czerwcu jemy ich naprawdę dużo nawet pomimo tego, że cena tych czerwonych, słodkich owoców dopiero teraz zaczyna spadać do poziomu ok. 10 zł za kilogram.  Biorąc czynny udział w truskawkowym szaleństwie, nie można jednak zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jedzenie truskawek może być niebezpieczne. I to nie tylko dla osób uczulonych na nie. Jaka groźna substancja zawarta jest w podpsutych truskawkach? Patulina to nic innego toksyna wytworzona przez pleśń . W przypadku truskawek mówimy o tak zwanej pleśni sinej. Dopada ona te owoce dopiero po zerwaniu, w trakcie transportu, nieodpowiedniego przechowywania i po trafieniu do konsumenta. Powstawaniu pleśni na truskawkach sprzyjają warunki pogodowe charakterystyczne dla czerwca. W sezonie truskawkowym panuje spora wilgotność powietrza i stosunkowo wysoka temperatura. To prosta droga do wystąpienia pleśni na zebranych owocach. Jakie właściwości wykazuje toksyczna patulina zawarta w zepsutych truskawkach? Jest mutagenna – zmienia materiał genetyczny owocu Najprawdopodobniej działa rakotwórczo Odporna na działanie wysokich temperatur Czym grozi zjedzenie nieświeżych i podgniłych truskawek? Zwróćcie uwagę zwłaszcza na ostatni punkt. Odkrojenie spleśniałej, watowatej czy plamistej cząstki truskawki nie sprawi, że nada się ona do czegokolwiek innego poza wyrzuceniem jej do kosza na odpady bio. Odpada przeznaczanie podgniłych i podpsutych truskawek na dżemy . Niestety jednak wciąż wiele gospodyń domowych niemogących pogodzić się ze stratą sporej ilości owoców woli przeznaczyć „niepewne” owoce na przetwory. Oprócz tego, że patulina zawarta w psujących się truskawkach wykazuje działanie rakotwórcze, spożycie takich owoców może także poskutkować trudnymi do przewidzenia...