Afgańskie dzieci ewakuowane z Kabulu zatruły się w Polsce grzybami. Konieczny przeszczep wątroby
Adobe Stock
Newsy

Afgańskie dzieci ewakuowane z Kabulu zatruły się w Polsce grzybami. Konieczny przeszczep wątroby

Pięć osób zatruło się grzybami. Dwoje poszkodowanych dzieci z Bliskiego Wschodu znajduje się w ciężkim stanie. Lekarze poszukują dawcy płata wątroby.

Dopiero co premier Mateusz Morawiecki ogłosił koniec akcji ewakuacyjnej afgańskich współpracowników polskiej misji wojskowej w tamtym kraju, a już doszło do poważnego wypadku z ich udziałem w Polsce.

Do całego zajścia doszło w ośrodku migracyjnym w Podkowie Leśnej w woj. mazowieckim, gdzie czasowo zakwaterowano przybyszów z Bliskiego Wschodu. Poszkodowane w wyniku zatrucia grzybami zostały także dzieci.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego ewakuowani Afgańczycy zatruli się grzybami?

Przebywający w obozie dla uchodźców Afgańczycy zostali zobowiązani do odbycia koronawirusowej kwarantanny. Dlatego też ich pobyt w Polsce został ograniczony w pierwszym etapie tylko i wyłącznie do przebywania w obrębie ośrodka.

Pobyt w zamkniętym obozie skłonił Afgańczyków do skorzystania z jednej z nielicznych możliwości rekreacji w postaci grzybobrania w lasku znajdującym się w obrębie ośrodka. Część portali sugeruje w swoich doniesieniach, że afgańscy grzybiarze mieli w ten sposób uzupełniać swoje mizerne racje żywnościowe. Informacje te prostował burmistrz Podkowy Leśnej, Artur Tusiński, który poinformował, że Afgańczycy dostają trzy posiłki dziennie.

O tym jak ważna jest znajomość grzybów i wiedza na temat gatunków trujących w Polsce wiedzą nawet najmłodsi. Jednak przybysze z Afganistanu w naturalny sposób tej wiedzy posiąść nie mogli. Ich nierozważne zachowanie skończyło się tragicznie. Pięciu Afgańczyków zgłosiło się w końcu do polskich władz z problemami żołądkowymi.

Zobacz także
W lasach pojawiły się pierwsze kurki. Nie pomylcie ich z tym grzybem, bo możecie się zatruć!

W lasach pojawiły się pierwsze kurki. Nie pomylcie ich z tym grzybem, bo możecie się zatruć!

Dlaczego latem grzyby są takie robaczywe? Odpowiedź zna tylko geniusz

Dlaczego latem grzyby są aż tak robaczywe? Odpowiedź znają tylko doświadczeni grzybiarze

Ministerstwo dementuje informacje o śmierci afgańskiego dziecka

W pierwszej chwili imigranci z Afganistanu nie poinformowali lekarzy o przyczynach złego samopoczucia. Szybko okazało się, że medycy mają do czynienia z zatruciem grzybami. Wśród poszkodowanych były dzieci. W mediach przez pewien czas krążyła informacja, jakoby jedno z nich miało umrzeć. Tę informacje sprostowało z kolei ministerstwo zdrowia.

W tej chwili kolportowana jest prawdziwa informacja o poszukiwaniu dawcy płata wątroby dla jednej z poszkodowanych osób. Informacje napływające z Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wskazują, że dwoje poszkodowanych dzieci znajduje się w ciężkim stanie.

Ewakuacja współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego i polskich dyplomatów w Afganistanie objęła 1021 obywateli tego kraju, którzy teraz znajdują się już w Polsce pod opieką Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Źródło: PAP, tvp.info

Zobaczcie, czym szpitale karmią młode matki na porodówkach. „Jak potem mieć siłę na poród?”
Flickr
Newsy
Zobaczcie, czym szpitale karmią młode matki na porodówkach. „Jak potem mieć siłę na poród?”
O tym, że wyżywienie w szpitalach nie jest powodem do dumy naszej służby zdrowia, wiadomo nie od dziś. Jednak krótki przegląd szpitalnego jedzenia wciąż daje wiele do myślenia.

Jedzenie w polskich szpitalach pozostawia zwykle wiele do życzenia. Informowaliśmy ostatnio o skandalicznych posiłkach , jakie w podawano ciężarnym pacjentkom na oddziale patologii ciąży w jednej z placówek. Z kolei inny nasz artykuł opisywał przyznanie zaledwie 19 szpitalom spośród 58 zgłoszonych certyfikatu dobrego żywienia. Takie wyniki przestają dziwić po krótkim przeglądzie szpitalnego menu. Jak wygląda szpitalne jedzenie dla młodych matek? Na tę palącą sprawę zwróciła uwagę ostatnio Katarzyna Szulc, dietetyk dzieci i karmiących matek. Specjalistka postanowiła podzielić się z szerszą publicznością tym, co wysyłały jej zdesperowane młode matki w prywatnych wiadomościach w serwisie Instagram. Jak w tej chwili wyglądają obiady, kolacje i śniadanie na oddziałach położniczych w Polsce? Zobaczcie sami. Mamy nadzieje, że nie przejdzie wam apetyt na jedzenie…         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Katarzyna Szulc || Dietetyczka (@katarzynaszulc_dietetyka) Kromka białego chleba z masłem i jajkiem lub z kleksem sera twarogowego na  śniadanie, głodowe porcje makaronu z białym serem na obiad – czy tak powinno wyglądać żywienie dla ciężarnych kobiet i pań tuż po porodzie? Co o szpitalnym jedzeniu sądzą młode matki? Wpis dietetyczki wywołał lawinę komentarzy innych kobiet, które potwierdzały opinie Szulc, która stwierdziła, że odkąd ona urodziła swoje dzieci, w szpitalach dalej nic się nie zmieniło pod względem wyżywienia. Dokładnie takie posiłki dostawałam przed i po porodzie. Kolacja o 17, śniadanie...

Za miesiąc w Polsce może zabraknąć mięsa drobiowego? Powód szokuje
Adobe Stock
Newsy
Za miesiąc w Polsce może zabraknąć mięsa drobiowego? Powód szokuje
Mięso z kurczaka w ciągu ostatnich pięciu miesięcy podrożało o ok. 60 proc. Pod koniec maja ma być jeszcze droższe, a być może... w ogóle będzie niedostępne!

Polska kuchnia stoi mięsem z kurczaka. Rocznie każdy Polak zjada według statystyk około 27 kg tego gatunku mięsa. Nie mamy jednak dobrych informacji dla osób lubiących nuggetsy , pieczone udka , czy sosy do makaronu z piersią z kurczaka . Co stało się w polskich fermach drobiu? Epidemia grypy w polskich fermach drobiu zmusi właścicieli hodowli do wybicia sporej części drobiu hodowanego obecnie w Polsce. Eksperci twierdzą, że za około 40 dni dojdzie w naszym kraju do prawdziwego tąpnięcia na rynku drobiarskim. Istnieje ryzyko, że z powodu kontrolnego wybijania niemal całych ferm, na rynku zabraknie mięsa z kurczaka dla klientów. W Polsce obecnie jest aż 170 ognisk ptasiej grypy. Dla porównania, rok wcześniej ta liczba wynosiła zaledwie 19. W tym roku obowiązkowe wybicie i utylizacja objęły już 4 miliony sztuk drobiu. Czy mięso z kurczaka drastycznie podrożeje? Alternatywnym rozwiązaniem może być radykalny wzrost cen mięsa kurzego, które i tak zdążyło ostatnio mocno podrożec. Od listopada 2020 roku do marca 2021 mięso z kurczaka podrożało średnio o 60 proc.. W ten sposób branża drobiowa może tylko w pewnym stopniu obniżyć popyt konsumentów na ich towar. Warto podkreślić, że w tej chwili nie ma na światowym i europejskim rynku kurczaków „wolnego towaru”, który mógłby zapełnić lukę po wybitych polskich stadach na rynku. Uderzenie ptasiej grypy w polski przemysł drobiarski jest o tyle silne, że trafiło prosto w najczulszy punkt całej branży. Jak doszło do epidemii ptasiej grypy w polskich fermach drobiu? Mowa tutaj o największych fermach w rejonie Mławy i Żuromina na Mazowszu. Sytuacja nie nastraja pozytywnie, nie ukrywają tego ludzie z branży – podobno tak źle jeszcze nie było. Jak doszło do tak tragicznego rozwoju sytuacji? Wirus ptasiej grypy ze wzmożoną siłą uderzył...

termin powrotu do szkół
Adobe Stock
Newsy
Dla wielu z nich to jedyna szansa na ciepły posiłek. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?
Bieda, zaniedbanie, zapracowani rodzice to problemy, z którymi na co dzień muszą zmagać się dzieci przebywające na nauczaniu zdalnym. Zamknięte szkoły pozbawiły wielu z nich szansy na zjedzenie ciepłego posiłku. Minister Przemysław Czarnek prognozuje powrót do normalności.

Uczniowie potrzebują powrotu do normalności Aktualnie w całej Polsce trwają ferie zimowe. Zarówno nauczyciele, dzieci, jak i rodzice zastanawiają się co dalej. W końcu nauka zdalna nie może trwać wiecznie. Bowiem dzieci, szczególnie te z biednych i patologicznych domów, potrzebują powrotu do normalności – kontaktu ze znajomymi i możliwości zjedzenia ciepłego obiadu. Minister edukacji zdradza szczegóły Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, postanowił uchylić rąbka tajemnicy. Jego słowa nie napawają optymizmem. Kiedy i w jaki sposób nastąpi powrót do normalności zależy między innymi od liczby zakażeń. Ta niestety wciąż jest wysoka. Wygląda na to, że pandemia nie zamierza szybko ustąpić. Władze liczą jednak na poprawę sytuacji i otwarcie szkół po 17 stycznia. Powrót uczniów do szkół planujemy, jeśli pozwoli na to rozwój pandemii koronawirusa, już po 17 stycznia – mówił w rozmowie z TVP Przemysław Czarnek. Decyzja ma zapaść w ciągu 5 najbliższych dni Z racji, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie. Ma ona zostać ogłoszona dopiero w okolicach 11 stycznia. Nie ulega jednak wątpliwości, że po feriach do szkół mogliby wrócić tylko nieliczni, najmłodsi uczniowie z klas I-III.  Na tę chwilę to i tak bardzo optymistyczny scenariusz. W końcu pracownicy oświaty nie są gotowi na powrót do codziennych obowiązków. Zanim to się stanie powinni się bowiem przebadać i zaszczepić na koronawirusa. Sam minister edukacji upatruje w takim działaniu jedyną szansę na powrót do normalności. Chętnych nie brakuje Między 11 a 15 stycznia Ministerstwo Zdrowia zamierza przeprowadzić darmowe i dobrowolne testy na obecność COVID wśród pracowników...

Żabka sfinansuje wynajem mieszkań dla rodzin pracowników
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Żabka sfinansuje wynajem mieszkań dla uchodźców. Da im też pracę i pomoc psychologiczną
Kryzys wojenny na Ukrainie trwa. Kraj ten znajduje się w obliczu wojny, którą wypowiedział mu prezydent Rosji - Władimir Putin. Polskie firmy reagują na napływ uchodźców do naszego kraju.

Na Ukrainie toczą się walki wojenne. Wielu mieszkańców tego kraju opuściło już Ukrainę w poszukiwaniu lepszego życia. Ponad 200 tys. uchodźców przybyło do Polski. Swoją pomoc Ukraińcom zapowiedziała m.in. Żabka: - Już dzisiaj do punktów Polski Czerwony Krzyż na granicy oraz w Warszawie dotarły nasze pierwsze dostawy kanapek i wody dla obywateli Ukrainy. Nasi pracownicy angażują się w pomoc i już organizujemy dostawy do kolejnych punktów – poinformowała w sobotę sieć.  Żabka sfinansuje wynajem mieszkań dla rodzin pracowników Sieć sklepów Żabka zapowiedziała też, że sfinansuje wynajem mieszkań dla rodzin swoich pracowników, które przybyły w ostatnich dniach do Polski: - Podjęliśmy decyzję o finansowaniu wynajmu mieszkań dla rodzin naszych pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców, którzy ściągają rodziny do Polski. Uruchomiliśmy specjalną infolinię dla nich z pomocą prawną oraz psychologiczną – podała sieć. Żabka podjęła również działania mające na celu wystosowanie pisma do rządu, w którym mowa jest o wprowadzeniu ułatwień w zakresie pozwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy oraz ich zamieszkania w Polsce. Żabka prosi o pomoc psychologów Stan psychiczny wielu ukraińskich uchodźców, wymaga pilnej konsultacji z psychologiem. Przypomnijmy, że są to głównie kobiety i dzieci, które musiały pożegnać na granicy swoich synów, mężów, braci oraz ojców, którzy zostali oddelegowani do służby dla swojego kraju. Kobiety te są nie tylko wycieńczone fizycznie, ale też psychicznie – boją się o swoich bliskich, który zostali na Ukrainie, by walczyć oraz o przyszłość swoją i swoich dzieci w obcym kraju. To...