Absurdalnie wysokie ceny fasolki szparagowej. Będą ją sprzedawać w sklepach na sztuki?
Własne
Newsy

Absurdalnie wysokie ceny fasolki szparagowej. Będą ją sprzedawać w sklepach na sztuki?

Najpierw czereśnie, później truskawki, a teraz fasolka szparagowa. Kolejny produkt polskich pól i sadów bije rekordy drożyzny. Nie ma co szukać pocieszenia w tym, że sezon na nią jeszcze się na dobre nie rozkręcił. Już samo porównanie obecnych cen z tymi sprzed roku pokazuje czarno na białym, jak bardzo podrożała fasolka.

Ceny warzyw i owoców budzą w tym roku wyjątkowo intensywne emocje. Wszystko przez wysoki poziom inflacji - drożeje praktycznie wszystko, a szczególnie odczuwalne są wzrosty cen produktów pierwszej potrzeby, czyli głównie żywności.

Jakiś czas temu donosiliśmy o drogich truskawkach czy czereśniach, jednak o ile drożyzna na dziale z owocami przed sezonem raczej nie dziwi, tak wysokie ceny warzyw budzą już większy niepokój. Na przykład fasolka szparagowa, na którą wielu z nas czeka co roku. Obecnie jest tak droga, że niektórzy podane na bazarach i w sklepach ceny traktują jako żart. 

Ile kosztuje fasolka szparagowa?

Wzrost cen warzyw rzędu kilku czy kilkunastu procent nikogo nie dziwi, jednak fasolka szparagowa jest jednym z tegorocznych rekordzistów. Rok do roku podrożała aż o 50%. Na początku maja ceny fasolki szparagowej nie spadały poniżej 47 zł za kg w hurcie, a w sklepach kosztowała 70, a nawet 80 zł za kilogram...

To jeszcze nie jest „szczyt możliwości” handlowców, ponieważ w internecie nie brakuje wpisów ludzi, którzy donoszą iż na swoich lokalnych bazarach widzieli fasolkę szparagową nawet po 100 zł za kilogram. 

Obecnie, pod koniec maja, 1 kg fasolki szparagowej w hurcie kosztuje ok. 40 zł za kg. Mniej niż na początku miesiąca, ale wciąż nie są to dobre wieści. W zeszłym roku, w tym samym czasie fasolka kosztowała średnio o 10 zł mniej za kilogram. 

Zobacz także
Będziemy kupować truskawki na sztuki? Ceny rozhuśtały się tak mocno, że od razu przechodzi apetyt

Będziemy kupować truskawki na sztuki? Ceny rozhuśtały się tak mocno, że od razu przechodzi apetyt

Macie chęć na czereśnie? Przygotujcie kalkulator, bo pójdziecie z torbami po pierwszej degustacji w tym roku

Macie chęć na czereśnie? Przygotujcie kalkulator, bo pójdziecie z torbami po pierwszej degustacji w tym roku

Czy fasolka szparagowa potanieje?

Warto pamiętać, że szczyt sezonu na fasolkę szparagową przypada na czerwiec, więc istnieje nadzieja, że jej ceny jeszcze spadną. Jednak mało prawdopodobne jest, że będą to takie ceny, jak przed rokiem. W 2022 fasolka szparagowa kosztowała w maju ok. 25 złotych za kilogram, a w sezonie nawet 5 zł za kg.

Tymczasem zaledwie kilka dni temu „Fakt” opisywał przypadek czytelniczki, która była zszokowana ceną fasolki szparagowej w popularnym dyskoncie - za 1 kg tego warzywa trzeba było zapłacić aż 50 złotych. Prawdopodobnie wraz ze zbliżającym się sezonem fasolka będzie tańsza, ale raczej nie ma co liczyć na ceny takie, jak w zeszłym roku.