80% zbadanych miało mikroplastik we krwi. Ustalono ile zjadamy go co tydzień, skąd się bierze i jak działa na jelita
Adobe Stock
Newsy

80% zbadanych miało mikroplastik we krwi. Ile zjadamy go co tydzień, skąd się bierze i jak działa na jelita?

Mikrocząsteczki i nanoplastik to trucizny, obecne w powietrzu i pożywieniu. Naukowcy zbadali jak dużo ich się unosi i jak bardzo szkodzą ludzkiemu organizmowi.

Gdy w latach 50. XX w. wynaleziono polistyren, polietylen czy polichlorek winylu, świat oszalał, a nowe tworzywa zrewolucjonizowały rynek. Masowo zaczęły się pojawiać plastikowe opakowania zastępując te szklane, metalowe i papierowe.

Musiało minąć ponad 50 lat, żebyśmy zorientowali się jak bardzo w tym krótkim czasie zaśmieciliśmy naszą planetę. A konsekwencje tego, w postaci wszechobecnego mikroplastiku, dopiero zaczniemy odczuwać.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Plastik w powietrzu i żywności

Niedawno zaczęto wprowadzać w Europie ograniczenia w obrocie plastikiem. Marketom nie wolno już używać darmowych „foliówek” do pakowania zakupów przy kasie, zakazana jest też produkcja jednorazowych naczyń.

Pomimo tego obliczono, że do roku 2040, globalna produkcja tworzyw sztucznych zwiększy się jeszcze dwukrotnie. Plastik jest więc cały czas produkowany, a każda butelka na wodę, która schodzi z taśmy produkcyjnej, będzie się rozkładać od 100 do 1000 lat.

Badania pokazały, że drobiny plastikowego pyłu krążą w powietrzu, dostają się do żywności i w rezultacie trafiają do naszego krwiobiegu. Naukowcy z uniwersytetu w Hadze wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego obecność stwierdzono u 77% badanych. Żeby uniknąć zanieczyszczenia plastikiem z powietrza, próbki krwi pobierano od uczestników badania metalowymi igłami do szklanych strzykawek.

Rezultaty były zatrważające. We krwi badanych wykryto polimer politereftalan etylenu, popularnie znany jako PET, używany do produkcji butelek na napoje, opakowań żywności i tkanin. Znaleziono też polistyren, z którego robi się jednorazowe naczynia i pojemniki na żywność, a także styropian. W ludzkiej krwi jest też obecność polietylen, czyli materiał,  z którego robi się na torby i torebki, folie czy butelki na detergenty.

Jak mikroplastik wpływa na zdrowie?

Stężenie mikroplastiku we krwi wykryte podczas badania nie było bardzo duże, trzeba jednak pamiętać, że naukowcy szukali w niej jedynie kilku substancji. Do tego założyli, że w. różnych częściach ciała człowieka mogą znajdować się różne stężenia tworzyw, czego nie można stwierdzić badając jedynie krew.

Zastanawiając się skąd się biorą cząstki polimerów we krwi stwierdzili natomiast, że z powietrza, którym oddychamy oraz żywności, która codziennie jemy. Ustalili też, że co tydzień wdychamy i zjadamy taką ilość plastiku, z której można by zrobić kartę kredytową!

Bardzo niepokojące jest to, że w odchodach dzieci, znajduje się 10 razy więcej tych substancji niż w odchodach dorosłych. Badanie potwierdziło, że duża część plastiku trafia do organizmów dzieci podczas karmienia plastikowymi butelkami dla niemowląt.

Jakie odkryto skutki zdrowotne tego zjawiska? Mikro i nanoplastik przechodząc przez przewód pokarmowy, powoduje zaburzenia mikrobiomu jelitowego. Jest przyczyną reakcji zapalnych i immunologicznych.

Nie jest natomiast jeszcze jasne, jak te cząstki wpływają na mózg, pozostałą część układu pokarmowego i inne części ciała i czy mają wpływ degenerację tkanek i rozwój nowotworów. Potwierdzenie negatywnych skutków dla zdrowia w tym zakresie, wymaga dalszych, pilnych badań.

Źródło: radiozet.pl

To trucizna z żywności, której skutki poznamy dopiero za kilkanaście lat
Adobe Stock
Newsy
To trucizna z żywności, której skutki poznamy dopiero za kilkanaście lat
Niestety, może okazać się, że produkty zawierające ten składnik bardzo nam szkodzą.

To, czy dane produkty żywnościowe są dla nas zdrowe zależy nie tylko od tego ile witamin i minerałów zawierają, jakich wartości odżywczych dostarczają i ile mają kalorii. Niestety, wpływ na jakość żywności ma też środowisko naturalne. To jest coraz bardziej zanieczyszczone. Szkodliwy wpływ na zdrowie mogą wywierać na przykład pozostałości nawozów sztucznych : azotyny i azotany, ale taż metale ciężkie . Powszechna trucizna, która znajduje się też w żywności Większość z was (w zasadzie wszyscy) codziennie używa plastiku. Plastik jest materiałem, który nie jest biodegradowalny, w teorii jest więc on niezniszczalny. Pod wpływem czasu rozpada się jednak na mniejsze kawałki, zwane mikroplastikiem, które szkodzą środowisku. Mikroplastik znaleziono w tkankach zwierząt, ryb i w wodzie. Niestety, nie znamy jeszcze jego wszystkich konsekwencji. Konsekwencje spożywania mikroplastiku dla ludzkiego zdrowia Plastik jest stosunkowo nowym materiałem. Nie do końca wiadomo więc duży wpływ jego powszechna obecność w przyrodzie i środowisku wpłynie na ludzkie zdrowie. Sprawdziliśmy wszystkie dostępne informacje na ten temat. Mikroplastik w jedzeniu Mikroplastik znajduje się w żywności i wodzie. To fakt. Niedawno opublikowano badanie, w którym stwierdzono obecność ok. 600 cząsteczek mikroplastiku na każdy kilogram soli. Inna żywność z mikroplastikiem to: Miód – 300 czaszeczek na kilogram Piwo – 109 cząsteczek na litr Owoce morza: małże i ostrygi zawierają ok. 500 cząsteczek mikroplastiku w kilogramie Ryby – szczególnie ryby morskie zawierają sporą ilość mikroplastiku, która zaburza zdrowie ryb Nie do końca wiadomo jakie konsekwencje ma tak szerokie rozpowszechnienie mikroplastiku w żywności. Mówi się o zwiększonym ryzyku niektórych...

Takiej wody nigdy nie pijcie! To trucizna dla waszego organizmu
unsplash.com/@jon_chng
Newsy
Pijecie wodę butelkowaną? Zastanówcie się dwa razy, czy nie lepsza będzie kranówka
Kranówka czy woda butelkowana? Przed takim dylematem stali przez lata Polacy. Wygląda na to, że pora wracać do korzeni i zaprzestać picia wody z plastikowych butelek. Nie tylko ze względu na ekologię.

Przez całe lata woda z kranu kojarzyła się ze wszystkim, ale nie z podawaniem jej ludziom do bezpośredniego picia. W ostatnim czasie samorządy miejskie i cały szereg innych organizacji zrobiły jednak wiele, by przekonać Polaków do kranówki.  Wraz z popularyzacją picia wody bezpośrednio czerpanej z miejskich wodociągów, zaczęto mówić także o innej wodzie. I to niekoniecznie w samych superlatywach. Chodzi oczywiście o wodę butelkowaną, którą do tej pory wiele osób kupuje w supermarketach całymi zgrzewkami. Wielu uważa, że taka właśnie woda to bezpieczeństwo i pewność, że do organizmu nie przedostaną się żadne groźne drobnoustroje i bakterie. Niestety, ale wydaje się, że takie podejście do sprawy jest bardzo krótkowzroczne. Woda butelkowana w dalszej perspektywie może przynieść jeszcze poważniejsze skutki niż zatrucie pokarmowe w wyniku zarażenia bakteriami. Jak bardzo poważny jest problem nadprodukcji plastiku? Jako pierwsi larum podnieśli ekolodzy. O nadmiernych ilościach produkowanego i wyrzucanego plastiku powiedziano już wystarczająco dużo. I nie sposób się z tym nie zgodzić. Jeśli ktoś chciałby zgłębić problem zbyt dużej ilości plastikowych śmieci na świecie, powinien zacząć od lektury na temat Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Pod tą wiele mówiącą nazwą kryje się całe śmietnisko dryfujące bezwładnie po Oceanie Spokojnym. Szacuje się, że to aż 120 mln ton plastiku, które zajmują na wodzie powierzchnię pięciokrotnie większa od terytorium Polski. Zgroza. Wystarczy ten prosty przykład, by uzmysłowić sobie jak bardzo palący jest problem nadprodukcji plastiku na globie. Oceaniczne wysypisko wpływa na żyjące tam organizmy wodne. Jeszcze w 2008 roku szacowano, że Plama Śmieci powoduje śmierć miliona ptaków i ok. 100 tys....

Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Pixabay
Newsy
Kupujecie wodę w plastikowej butelce? Na jej dnie znajduje się bardzo ważna informacja
Pewnie nie zwracacie uwagi na te oznaczenia. To błąd! Mogą być bardzo pomocne…

Choć eksperci mówią, że woda z kranu jest zdatna do spożycia w większości miejsc w Polsce, nie każdy jest do tego przekonany. Może też wolicie kupować wodę w plastikowych butelkach. Nawet jeśli na co dzień pijecie wodę z kranu lub filtrowaną wodę, pewnie czasem zdarza się wam kupić wodę w plastikowej butelce. Niewielki procent z was zwróci pewnie uwagę na oznaczenie umieszczone na dnie butelki. To błąd! Dzięki dokładnemu przeczytaniu tego oznaczenia, możecie dowiedzieć się więcej na temat tego, czy butelka nie jest zrobiona ze szkodliwego plastiku… Oznaczenia plastiku na opakowaniach do żywności Plastik dopuszczony do kontaktu z żywnością w Unii Europejskiej, jest z reguły bezpieczny, Jest jednak cienka granica pomiędzy tym, by coś było uznane za bezpieczne, a czymś, co jest już szkodliwe. Najlepiej więc unikać szkodliwych substancji, nawet w minimalnych ilościach. Przy wybieraniu zdrowych produktów spożywczych, ważne jest nie tylko czytanie ich składów, ale też zwracanie uwagi na rodzaj opakowań z jakich są zrobione. W wypadku wody to jedyny czynnik, który może czynić ją szkodliwą. Różne dostępne na rynku wody, będą się różniły jedynie ilością i rodzajem zawartych minerałów oraz opakowaniem, w którym są przetrzymywane. Oznaczenia na butelkach wody W przypadku wody, na dnie butelki znajduje się małe oznaczenie. Szukajcie znaku trzech zapętlonych strzałek. Gdy go znajdziecie, zwrócicie uwagę na litery znajdujące się w środku. PET lub PETE to politereftalan etylenu, najczęstsze tworzywo do produkcji butelek. Mogą uwalniać do wody ksenogeny, które niekorzystnie działają na układ hormonalny. Koniecznie chrońcie takie butelki przed promieniami słonecznymi, bo wtedy naprawdę uwalniają do wody szkodliwe substancje. Nie używajcie tych butelek ponownie! Nie są do...

Gotujecie kaszę i ryż w torebkach? Uważajcie – mogą uwalniać bardzo groźny dla zdrowia plastik
Adobe Stock
Newsy
Gotujecie kaszę i ryż w torebkach? Uważajcie – mogą uwalniać bardzo groźny dla zdrowia plastik
Jeśli to robicie, lepiej żebyście szybko przestali!

Kasza, ryż, makaron, chleb i ziemniaki - to podstawowe pokarmy węglowodanowe, które jadacie pewnie do każdego posiłku. Kaszę, ryż i makaron trzeba przed spożyciem ugotować. Tutaj pojawia się pytanie: jak zrobić to, żeby były jak najzdrowsze? Wiemy, jakich zasad powinniście przestrzegać żeby gotowana kasza i ryż były zdrowe. Co jest zdrowsze: kasza i ryż luzem, czy w torebkach? Jeśli macie opcję wyboru, lepiej wybierać kaszę i ryż luzem niż te w foliowych opakowaniach. Już tłumaczymy dlaczego. Plastik to wszechobecna substancja, które wynalezienie i rozpowszechnienie stało się prawdziwym motorem rozwoju naszej cywilizacji. Nie da się uniknąć otaczania się plastikowymi przedmiotami i kupowania żywności absolutnie bez plastiku. Są różne rodzaje plastiku. Ten, który możemy znaleźć w otoczeniu żywności znajduje się między innymi: Jako składnik jednorazowych torebek do herbaty Element torebek do gotowania kaszy lub ryżu Jako główne tworzywo z którego produkowane są plastikowe butelki Składnik opakowań stosowanych do żywności: jogurtów, serków, gotowych lunchów Czy plastik jest szkodliwy dla zdrowia? Plastik, który znajdziecie w otoczeniu żywności, jest ogólnie mówiąc dopuszczony do użytku, nie może być więc bardzo szkodliwy dla zdrowia. Różne urzędy i komisje przy dopuszczaniu niektórych substancji na rynek, kierują się jednak pewnymi normami i dopuszczalnymi stężeniami substancji, które pozwalają uznać je za „bezpieczne”. Lepiej jednak dmuchać na zimne, okazuje się że plastik może emitować w wysokiej temperaturze bardzo niebezpieczną substancję… Dlaczego gotowanie kaszy i ryżu w woreczkach nie jest zdrowe? Substancją, która jest podejrzana o wywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie w przypadku plastiku...