80 groszy za pączka z głębokiego mrożenia? Zanim kupicie, zwróćcie uwagę na jego skład
AdobeStock, Redakcyjne
Newsy

42 grosze za pączka z marketu? Jest 1 haczyk. A w dodatku jego skład to cała litania ulepszaczy

Czy pączek za taką cenę to jeszcze pączek? Może wygląda jak popularny wypiek, ale jego skład woła o pomstę do nieba.

Tłusty czwartek bez pączków to jak Boże Narodzenie bez choinki. Tego dnia smażone w głębokim tłuszczu pulchne łakocie polane lukrem i nadziewane marmoladą to przysmak, którego nikt sobie nie odmówi.

Jak co roku, duże emocje wzbudzają ceny pączków w cukierniach i piekarniach. Jest coraz drożej, a najwięksi liczą sobie nawet po 15 złotych za jednego pączka. Kto nie zdecyduje się na taki wydatek, ten musi obejść się smakiem albo zrobić pączki samodzielnie. Nadal jednak będzie można je kupić w supermarketach, w niezwykle atrakcyjnych cenach - wynoszących mniej niż 1 zł za sztukę. Jaka jest różnica między pączkiem za 15 zł i 80 czy 42 groszy? Sprawdźcie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co składa się na cenę pączka?

Kwestii bardzo tanich pączków postanowił się przyjrzeć portal Business Insider. W rozmowach z cukiernikami, dziennikarz portalu próbował ustalić, dlaczego w tym roku ceny pączków biją rekordy.

Pierwszym wymienionym powodem są oczywiście koszty. Jeden z cukierników wyznał, że w jego lokalu wzrost kosztów samej energii wyniósł aż 150%. Inny zwrócił uwagę na znacznie wyższe ceny masła oraz jajek - kluczowych składników dobrych pączków. Droższa jest także praca osób, które przygotowują smakołyki do sprzedaży.

– Sumując wszystkie koszty, można by stwierdzić, że ceny pączków mogłyby wzrosnąć w porównaniu do ubiegłego roku nawet o 60 proc. Wiadomo, że żadna cukiernia nie może sobie pozwolić na aż tak drastyczne podniesienie cen. Prawda jest jednak taka, że dobry pączek rzemieślniczy powinien kosztować ok. 10 zł, a może nawet 15 zł za sztukę - powiedziała Marta Matyszczyk z Take the Cake w rozmowie z „Business Insider”.

Zobacz także
pączki

Najtańszy przepis na pączki. Za mniej niż 10 zł usmażycie nawet 25 wypasionych sztuk. Ważna jest 1 rzecz

Moja mama zawsze robiła pączki serowe z tego starego przepisu. Wychodzą idealnie miękkie tylko pod 1 warunkiem

Moja mama zawsze robiła pączki serowe z tego starego przepisu. Wyjdą tylko pod 1 warunkiem

Z czego robione są tanie pączki?

Patrząc na ceny pączków z cukierni trudno uwierzyć, że te same słodkości da się kupić w supermarkecie o wiele, wiele taniej. Cukiernicy zwracają uwagę na sposoby, do jakich uciekają się producenci tanich pączków sprzedawanych w sklepach dużych sieci spożywczych.

Przede wszystkim, stosuje się zamienniki w postaci mieszanek, w których nie ma prawdziwego masła lub żółtek jaj. Zamiast tego, znaleźć w nich można różne aromaty czy spulchniacze. Możecie też zapomnieć o smacznej, jakościowej konfiturze w takim wypieku. Jak podkreślają cukiernicy, prawdziwa konfitura z płatków róży kosztuje nawet 40 zł za kilogram, podczas gdy marmolada z jej owoców tylko 8 zł.

Na zdjęciu poniżej widzicie skład takiego produktu - te pączki kosztują jedynie 10 zł za 12 sztuk. Niestety jest to produkt głęboko mrożony, a lista składników może przyprawić o zawrót głowy. Znajduje się na niej m.in. tłuszcz palmowy, substancja przeciwzbrylająca, spulchniacze, stabilizatory i barwniki. Jest tanio, ale czy warto?

80 groszy za pączka z głębokiego mrożenia? Zanim kupicie, zwróćcie uwagę na jego skład
Redakcyjne

pączki
Flickr
Newsy
Kuszą was tanie pączki w sklepie? Pod żadnym pozorem ich nie kupujcie. Ich skład woła o pomstę do nieba
Kupujecie tańsze pączki w markecie? Nie uwierzycie, jak bardzo są szkodliwe dla zdrowia.

Już za kilka dni Tłusty Czwartek! Część osób będzie z pewnością smażyć pączki dla całej rodziny, ale niestety nie wszyscy mają na tyle wolnego czasu, by móc sobie pozwolić na długie prace w kuchni. Inni mieszkają sami albo tylko z partnerem/partnerką, więc wolą kupić pączki w cukierni, zamiast smażyć porcję dla całego batalionu. Rzeczywiście, w Tłusty Czwartek cukiernie nie sprzedają nic innego poza pączkami! Można wtedy kupić świeżutkie i pachnące pączki z marmoladą, budyniem, adwokatem, polane lukrem, czekoladą i posypane różnymi dodatkami. Tylko w ten dzień można kupić pączki z tyloma nadzieniami! Najlepsze pączki z cukierni Kto chce kupić naprawdę smaczne i pulchne pączki, ten w Tłusty Czwartek musi już wcześnie rano udać się do cukierni, ponieważ chętnych na smaczne pączusie jest mnóstwo! Niestety, za dobrego pączka trzeba słono zapłacić. Nie ma się co dziwić, ponieważ wysoka jakość idzie w parze z ceną. Rekordzistką jest chyba Magda Gessler, u której za jednego pączka z różą trzeba zapłacić aż 10 złotych! Więcej piszemy o tym w tym artykule (i zachęcamy do wykorzystania świetnego przepisu na takie same pączki – wychodzi znacznie taniej). Trucizna z marketu? Jednak nie wszystkim się widzi płacić tak dużo pieniędzy za karton pączków i wolą po prostu kupić je w supermarkecie przy okazji codziennych zakupów. W końcu pączki tam są znacznie tańsze, a wyglądają tak samo jak te z cukierni. Czy jest sens przepłacać, skoro w popularnych dyskontach można kupić takie same? Gdy tylko się dowiecie, co kryje się w tanich pączkach, to natychmiast przestaniecie się zastanawiać i w czwartek rano pierwsi będziecie pod drzwiami cukierni! W tanich pączkach sprzedawanych w marketach, kryją się bowiem tłuszcze trans, ulepszacze, spulchniacze i inne dodatki, które są szkodliwe dla...

	Czy w tym roku opłaca się samemu smażyć pączki? Możecie mieć 25 własnych w cenie kilku z cukierni
Adobe Stock
Newsy
Czy opłaca się jeszcze samemu smażyć pączki? Sprawdźcie, ile kosztuje domowy pączek
Czy kupujecie czy pieczecie sami, zawsze ważne jest jedno: cena. Ceny pączków w sklepach, cukierniach i kawiarniach są bardzo różne, a ile kosztuje domowy pączek?

Ile kosztują pączki? W dyskontach i dużych sklepach możecie je dostać nawet w cenie  kilkudziesięciu groszy za sztukę, w większości cukierni – po kilka złotych. U Magdy Gessler w tym roku będą kosztowały nawet 13-15 zł. A ile kosztuje pączek zrobiony samodzielnie w domu? Jeden z dzienników dokładnie wyliczył koszt jednego pączka. Ile kosztuje domowy pączek? Magazyn Fakt przeliczył cenę pączków przygotowywanych samodzielnie w domu. Wziął pod uwagę składniki wymienione w przepisie Lidla, dziennikarze wybierali najtańsze warianty potrzebnych produktów, według cen w sklepie internetowych Frisco.pl. Kupowali oczywiście pełne opakowania np. 10 jajek, choć do ciastek potrzebowali jedynie 8 i cenę za 8 sztuk uwzględnili w wyliczeniu. Kupiono cały litr mleka, ale do pączków zostało zużyte jedynie 200 ml mleka i właśnie koszt 200 ml został dodany. Autorzy badania z kupionych produktów przygotowali 25 sztuk pączków. Do ceny nie dodali jednak kosztów energii elektrycznej czy gazu, uznając je za drobną część kosztów, choć ci z was, którzy już zaczęli dostawać powiększone rachunki, pewnie nie zgodzą się, że to niewielka część kosztów przygotowania całego dania. W cenie pączków nie zostały też uwzględnione koszty waszej pracy włożonej w przygotowanie ciastek, ale czy idąc na zakupy z myślą o zaopatrzeniu się w produkty na obiad, doliczacie do ich ceny koszty własnej pracy potrzebnej do jego ugotowania? Ile więc kosztują pączki smażone w domu? Jak się okazało, smażąc 25 pączków, za jedno ciastko zapłacicie około złotówki. Dlaczego różnica w cenie pączków w sklepach jest tak wielka? Czy złotówka za domowe ciastko to dużo, czy mało? Jeśli porównujecie ją z cenami w dyskontach, to cena nie...

Ile kosztują jagodzianki u Magdy Gessler? Mało kto może sobie na nie pozwolić
ONS.pl
Newsy
Ile kosztują jagodzianki u Magdy Gessler? Mało kto może sobie na nie pozwolić
Magda Gessler ceni swoją pracę, dlatego taka cena jagodzianek nie powinna nikogo dziwić!

Kto ogląda „Kuchenne rewolucje” ten dobrze wie, że Magda Gessler stawia na jakość składników. U niej nie można gotować byle czego! Właścicielom ratowanych restauracji zawsze każe wyrzucić mrożone produkty, mieszanki przypraw pełne chemii oraz tanie sosy. Wszystko musi być naturalne i dobrej jakości. Dokładnie tak samo jest w restauracjach Magdy Gessler, która nie wyobraża sobie gotowania na tanich zamiennikach. Ale w końcu jakość musi iść w parze z ceną ! Drogocenne jagodzianki Magdy Gessler Bardzo krótki sezon na jagody nie może się obyć bez smacznych jagodzianek! Latem znajdziecie te pyszne bułeczki w każdej cukierni i możecie też przygotować je sami. Nie każdy jest mistrzem wypieków lub po prostu nie ma na to czasu, więc część ludzi decyduje się na kupno gotowych jagodzianek. Jeśli wybieracie się w tym celu do cukierni Magdy Gessler „Słodki Słony”, to lepiej przygotujcie się na większe wydatki! Cena jednej jagodzianki u Magdy Gessler wynosi bowiem aż 18 złotych! Trudno poprzestać na jednej, więc łatwo można sobie policzyć, że taki deser dla całej rodziny będzie kosztował ponad 100 złotych. Czy rzeczywiście jagodzianki Gessler są warte takiej ceny?         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Słodki Słony (@slodki_slony) Klienci kupujący w cukierni „Słodki Słony” zauważają, że słodkie bułki pełne są pysznego nadzienia i raczej nie żałują wydanych pieniędzy. Zresztą wysokie ceny w cukierniach na Mokotowie to norma – w innych miejscach za jagodzianki trzeba zapłacić niewiele mniej, bo 14 złotych. 10...

Magda Gessler ma dość uwag na temat cen w swojej cukierni: „Mam to w ….”
Instagram/magdagessler_official
Newsy
Magda Gessler wulgarnie na temat wygórowanych cen jej pączków: „Mam to w d*pie”
Restauratorka znana jest z siarczystych określeń i wybuchowego temperamentu. Nie chce się dłużej tłumaczyć z cen swoich produktów i pytania na ich temat ucina krótko i dosadnie.

Tegoroczny tłusty czwartek przyniósł nie tylko duże wzrosty cen ciastek, ale też ogromne różnice pomiędzy cenami pączków sprzedawanymi w różnych miejscach. W cukierni Magdy Gessler pączki w tym roku kosztowały 15 zł, aż o 4 zł więcej niż przed rokiem.  Z kolei Biedronka i Lidl sprzedawały swoje wypieki nawet po 29 groszy. Restauratorka ostro odniosła się do komentarzy na temat jej cen. Dlaczego pączki w restauracji „U Fukiera” są tak drogie? Restauratorka szczegółowo wyliczyła zalety pączków wypiekanych w jej kuchni: - Żeby wyprodukować naprawdę dobrego pączka, trzeba wydać pieniądze. Nie robi się tego z powietrza, tylko trzeba wydać na 36 żółtek i prawie pół kilograma masła na kilogram mąki. To kosztuje! Zwróciła też uwagę na sposób wytwarzania ciastek. Czy znacie cukiernika, którzy każdą partię pączków smaży w świeżym tłuszczu? A tak jest w ponoć restauracji „U Fukiera”: - Jeżeli będziemy używać tego samego smalcu 4 razy, to wiadomo, że będzie to gorsza jakość, przez co będzie mogło być taniej. Natomiast jeżeli smalcu używa się jednorazowo do każdego smażenia, to sam koszt pączków jest ogromny. Robimy to ręcznie, nie maszynowo. Sami robimy też skórkę pomarańczową. Dlatego trudno, żeby to kosztowało mniej w obecnej sytuacji. Kto nie chce drogich pączków Magdy Gessler, może kupić te pełne chemii... 68-latka znana jest z ognistego temperamentu. W prowadzonym przez siebie programie „Kuchenne rewolucje” nie raz ciskała garnkami w obsługę restauracji i wyrzucała na podłogę zawartość zamrażarek. Tym razem zdenerwowało ja ciągłe tłumaczenie, dlaczego jej pączki są tak drogie: - Mam to w d*pie – odpowiedziała w wywiadzie dla „Faktu”...