zakupy za 50 zl
AdobeStock
Newsy

8 jajek za 5 zł. Chleb za 4 zł. Pierś z kurczaka za 10 zł. Jak przeżyć tydzień za 50 zł? Sprawdźcie

Czy da się przeżyć za 50 złotych tygodniowo? Sprawdźcie, jakie potrawy można wyczarować z tanich produktów!

Coraz wyższe ceny w sklepach zmuszają Polaków do zaciskania pasa. Choć żywność drożeje, to pensje nie są wcale o wiele wyższe. Czy da się przeżyć tydzień wydając na zakupy zaledwie 50 złotych? Przekonajcie się!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Dlaczego jedzenie jest coraz droższe?

Kto regularnie robi zakupy spożywcze, na pewno zwrócił uwagę na to, że trzeba płacić coraz więcej za podstawowe produkty. Dlaczego tak się dzieje? Powodem są wyższe opłaty oraz podatki, które siłą rzeczy wpływają na ostateczne ceny produktów znajdujących się na półkach.

Drożeje prąd, którym trzeba oświetlić sklep i zasilić lodówki oraz zamrażarki. Zaczyna drożeć paliwo, którym napędzane są ciężarówki dostarczające towary do sklepu. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że podwyższona została płaca minimalna – sklepy, by móc wypłacać pracownikom wyższe pensje, podnoszą ceny sprzedawanych towarów. A do tego wszystkiego doszła pandemia koronawirusa, która bardzo mocno uderzyła w gospodarkę i już się mówi o planach kolejnych podatków.

Zobacz także

Czy da się przeżyć tydzień za 50 złotych?

Ponieważ wszystko drożeje, wiele osób wraca do ścisłego planowania swojego budżetu oraz domowych posiłków tak, by nic się nie zmarnowało. Sprawdźcie, co możecie przygotować z podstawowych produktów spożywczych, które wcale nie kosztują dużo!

Chleb – 4 zł

Koszt jednego bochenka to około 4 złote. Wystarczy wam na 2-3 dni i możecie go wykorzystać do tego, by zrobić:

  • Kanapki
  • Tosty
  • Zapiekanki z piekarnika
  • Grzanki do zupy
  • Chleb w jajku

Płatki owsiane – 3 zł za 400 g

Płatki doskonale sprawdzą się jako sycące i pożywne śniadanie! 1 opakowanie spokojnie wystarczy wam na kilka dni. Możecie robić je na mleku, lub oszczędniej (i dietetyczniej) na wodzie. Z płatków zrobicie:

  • Owsiankę
  • Owsiane ciasteczka z piekarnika
  • Placki z płatków owsianych
  • Kluski z dodatkiem twarogu

Możecie też wykorzystać je jako gotową panierkę do kotletów albo ryby.

Jajka – 7 zł za 10 sztuk

Podana wyżej cena dotyczy najtańszych jajek, czyli tych z chowu klatkowego. Za jajka ściółkowe i z wolnego wybiegu, trzeba zapłacić odpowiednio więcej, jednak do tego zestawienia wybraliśmy najtańszą z możliwych opcji. Jajka dostarczają mnóstwo witamin, białka i są bardzo sycące, dlatego koniecznie powinny się znaleźć na liście oszczędnych zakupów. Z jajek zrobicie:

  • Jajecznicę
  • Omlet
  • Jaja na twardo
  • Jaja na miękko
  • Jaja faszerowane
  • Pastę jajeczną
  • Kotlety jajeczne z pieczarkami
  • Zapiekankę jajeczną

Tanie obiady za kilka-kilkanaście złotych

Poza ekonomicznym wykorzystaniem powyższych produktów, warto przemyśleć pomysły na obiad, które są tanie, ale zdrowe i sycące. Doskonale sprawdzą się poniższe dania:

  • Kotlety z piersi z kurczaka z ziemniakami: 12-15 złotych
  • Ryż z warzywami: 7-8 złotych
  • Potrawka z piersią z kurczaka i ryżem - 12-15 złotych
  • Schab na kotlety oraz pieczony (można go później zamrozić i dawać na kanapki zamiast szynki ze sklepu): cena półkilogramowego schabu to ok. 17-18 złotych
  • Placki ziemniaczane: maksymalnie 2 złote za kilogram ziemniaków i do tego olej do smażenia
  • Naleśniki: 5 złotych
  • Kluski śląskie z sosem: 7 złotych
Komentarze
biedronka
Adobe Stock
Newsy Nie Biedronka i nie Lidl. To właśnie w tej sieci zrobicie zakupy najtaniej
Jeszcze nie zrobiliście świątecznych zakupów? W takim razie koniecznie sprawdźcie, w których marketach najbardziej opłaca się kupić wszystko, co potrzebne na święta!
Katarzyna Wyborska
grudzień 20, 2020

Gdzie można najtaniej zrobić zakupy spożywcze? Wbrew pozorom nie w najpopularniejszych dyskontach! Kto dotychczas tam kupował myśląc, że w ten sposób oszczędza, ten srogo się zawiedzie. Przeprowadzono badanie cen w poszczególnych marketach – wyniki są naprawdę zaskakujące! Popularne sieci dyskontów nieustannie kuszą klientów promocjami. Wydawać by się mogło, że mają one najtańsze oferty i kupując tam zaoszczędzi się sporo pieniędzy w portfelu. W dodatku w głowach konsumentów utarło się już, że niektóre sieci po prostu mają niższe ceny i Polacy robią tam zakupy nie sprawdzając nawet, czy w innych sklepach można kupić dane produkty taniej. A to duży błąd! Z badania przeprowadzonego przez Agencję ASM Sales Force wynika bowiem, że popularne dyskonty wcale nie mają najatrakcyjniejszych cen na rynku. Gdzie wobec tego należy robić zakupy, by nie zmarnować pieniędzy? Dokąd na tanie zakupy? Badanie polegało na sprawdzeniu cen poszczególnych produktów w każdej z sieci marketów spożywczych i porównaniu ich. Przygotowano koszyk zakupów, w którym znajdowały się typowe produkty spożywcze jak chleb, kawa, mleko czy słodycze i chemia domowa. Przyjrzano się nie tylko różnicom w cenie we wszystkich objętych badaniem sklepach, ale także porównano ceny różnych kategorii produktów. Jakie są wyniki badania? Okazuje się, że liderem w kategorii niskich cen jest… Auchan! Tam za przyjęty w badaniu koszyk zakupów trzeba było zapłacić niemal 205 złotych. Zaraz za nim znajduje się Lidl, gdzie cena wyniosła już nieco więcej, bo 211,54 zł. Na trzecim miejscu jest Kaufland, w którym koszyk zakupów kosztuje 216 złotych. Popularna sieć dyskontów Biedronka jest dopiero na szóstym miejscu w badaniu – tam zakupy kosztowały niemal 220 złotych....

Przeczytaj
cena karpia
Adobe Stock
Newsy Ile zapłacimy w tym roku za karpia? Będziecie zaskoczeni
Choć do Bożego Narodzenia jeszcze ponad 2 tygodnie, mnóstwo sklepów już rozpoczęło sprzedaż świątecznych produktów z karpiem na czele. W tym roku w większości z nich nie kupimy jednak żywych ryb, co sprawia, że o niższą cenę będzie o wiele trudniej.
Weronika Kępa
grudzień 07, 2020

Karp to typowo świąteczna ryba, której nie powinno zabraknąć na żadnym wigilijnym stole. Mimo że do produktu mamy dostęp przez cały rok, to jednak najchętniej kupujemy go właśnie pod koniec grudnia. Wtedy też przedsiębiorcy podnoszą jego cenę. Czy tak będzie również i tym razem? Jak zmieniały się ceny karpia? W 2019 roku za kilogram żywego karpia w sklepie rybnym trzeba było zapłacić 18–24 złote, z kolei w markecie lub dyskoncie nieco mniej, 15–16 złotych. W tym roku przed świętami żywe karpie sprzedawano zazwyczaj po 18 złotych za kilogram. Można więc powiedzieć, że cena trzymała się raczej dolnej granicy, czego powodem z pewnością była pandemia. Gospodarstwa rybackie podały już świąteczne ceny Na święta ceny karpia zawsze nieznacznie rosły o około 1 złotówkę. W tym roku okazuje się jednak, że sytuacja jest zupełnie odwrotna. Choć póki co trudno oszacować średnią cenę świątecznej ryby w marketach, gospodarstwa rybackie podały już swoje kwoty. Te wahają się od 12 do 16 złotych za kilogram żywego karpia.  W większości marketów nie będzie żywego karpia Choć w marketach zawsze jest taniej, w tym roku wiele z nich wycofało się ze sprzedaży żywego karpia. Do tej grupy zalicza się między innymi Auchan, Lildl, Aldi, Biedronka oraz Selgros. W ich ofercie znajdziemy tylko świeżego karpia, po obróbce. Jednak takie mięso potrafi kosztować niemało. Ile za kilogram świeżego karpia? W Auchan, za kilogram tuszy karpia zapłacimy bowiem 24 złote , z kolei za filety ze skórą już 35 złotych . Najtańszą opcją okazuje się karp patroszony. Jego cena wynosi 19 złotych za kilogram. W Kauflandzie kwoty również są wywindowane. Bowiem za 100 gramów świeżego karpia w tuszach zapłacimy tam aż 2,69 zł  co w przeliczeniu daje 26,90 zł/kg....

Przeczytaj
Tadeusz Rydzyk, ceny w sklepie Rydzyka
Flickr/Pixabay, pau_noia0
Newsy Ceny w sklepie ojca Rydzka przyprawiają o zawrót głowy. Niewyobrażalne, ile trzeba zapłacić za olej
Ojciec Rydzyk potrafi wzbudzić niemałe sensacje. Jego mieszanie się w sprawy polityczne szokuje i zasmuca. Najnowszym zaskoczeniem są ceny w jego sklepie internetowym.
Aleksandra Jaworska
grudzień 27, 2020

Ksiądz Rydzyk jest związany z Radiem Maryja, które zrzesza fanów nie tylko religijnych. Jako postać cieszy się duża sympatią. Jest odważny, charyzmatyczny, ale i szokujący. Sklep ojca Rydzyka Do tej pory w sklepie ojca Rydzyka można było znaleźć dewocjonalia, które mogliście zakupić również tuż przy Kościele NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Obecnie oferta poszerzyła się o artykuły spożywcze oraz szeroką ofertę przemysłową. Ten sklep to prawdziwa skarbnica produktów! Produkty spożywcze w sklepie Tadeusza Rydzyka Znajdziecie w nim mąki, oleje, a nawet kremy czy przyprawy w cenach, które przyprawiają o zawrót głowy.  W sytuacji szalejącej pandemii i wielu przypadków, w których ludzie wiążą ledwo koniec z końcem, sklep narzucił ogromną marżę na swoje produkty. Ceny zwalają z nóg! Sklep Fundacji Nasza Przyszłość, powiązanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, zaskakuje coraz bardziej. Poszerzający się asortyment przyprawia momentami o zawał. Miejsce znane z dewocjonaliów pełne jest produktów spożywczych czy kosmetyków w obłędnych cenach. W sklepie znajdziemy między innymi kawę, przyprawy, herbaty i zioła Charakterystyczne dla sklepu są wysokie ceny, choć niektóre produkty są nie byle jakie. Przykładowo za zdrowotne oleje zapłacimy ok. 25 zł. Możliwe, że sklep okaże się strzałem dziesiątkę. Na razie ceny szokują. Jak będzie dalej? Nie zapowiada się na obniżki. Sklep z dewocjonaliami stał się miejscem pełnym różnych składników Jeszcze chwilę temu można było kupić w nim toruńskie pierniki, które miały być formą pamiątki dla przyjezdnych i zwiedzających. Toruń to w końcu przede wszystkim pierniki. Oprócz tego wśród bogatej oferty...

Przeczytaj