Sezon na grzybobranie w pełni. W polskich lasach aż zaroiło się od grzybiarzy, którzy wybrali się do lasu na grzyby. Dla pewnego mężczyzny ze Słupska, wyprawa ta okazała się jednak koszmarna w skutkach. 63-latek zmarł po tym, jak najprawdopodobniej pomylił kanie z muchomorem.

63-latek pomylił kanie z muchomorem

63-letni mieszkaniec Słupska, jak wiele osób w naszym kraju, postanowił wybrać się ostatnio na grzyby. Mężczyzna trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku w wyniku zatrucia grzybami, a wkrótce zmarł. Wszystko wskazuje na to, że pomylił kanie z muchomorem, co doprowadziło u niego do ostrej niewydolności wątroby, choć lekarze wskazują, że nie ma co do tego pewności:

Wyniki badań laboratoryjnych mężczyzny, który zmarł w szpitalu z powodu ostrej niewydolności wątroby, nie potwierdziły zatrucia muchomorem sromotnikowym. Wynik ten nie rozstrzyga wprost, czy mężczyzna rzeczywiście zatruł się grzybami i zatrucie to było powodem jego śmierci - poinformował Radio Gdańsk rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku Marcin Prusak.

Dlaczego wynik był niejednoznaczny?

Zdaniem lekarzy, wynik może nie być miarodajny z uwagi na czas wykonania badania. Eksperci twierdzą, że im późniejsze wykonanie badania od momentu zjedzenia grzyba, tym mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania jednoznacznego wyniku.

Podobieństwo kani do muchomora sromotnikowego

Jeśli wybieracie się do lasu na grzyby i jesteście dopiero początkującymi grzybiarzami, zawsze zabierajcie ze sobą osobę, która doskonale zna się na grzybach. Nawet najmniejszy błąd może mieć bowiem tragiczne skutki dla waszego zdrowia. Wiele grzybów wygląda podobnie, więc łatwo pomylić grzyba jadalnego z tym trującym. Jest tak chociażby w przypadku kani i muchomora sromotnikowego.

Zobacz także:

Muchomor sromotnikowy, powszechnie występujący w naszym kraju, odpowiada za nawet 95 procent wszystkich śmiertelnych przypadków zatrucia grzybami w Polsce.

Jak odróżnić kanię od muchomora?

Czubajka kania bardzo przypomina muchomora sromotnikowego, więc bądźcie bardzo ostrożni przy jej zbieraniu. Jak odróżnić te dwa grzyby? Zacznijmy od tego, że kania jest o wiele większa od muchomora. Ma na kapeluszu łuszczące się brązowawe plamki, które można zetrzeć (postrzępiony jest zarówno kapelusz, jak i trzon tego grzyba). Kapelusz muchomora sromotnikowego wygląda nieco inaczej, ponieważ u góry jest zwykle gładki (czasami bywa lekko włóknisty), a jego kolor jest zielonawy, żółtawy lub szarawy.

Kania: 

Spód kani:

Muchomor sromotnikowy: 

Gdy przyjrzymy się spodom tych grzybów zobaczymy, że pod spodem kapelusza czubajki kani są białe, szerokie blaszki a smukły trzon tego grzyba ma pierścień, który jest ruchomy. Takiego ruchomego pierścienia nie posiada muchomor zielonawy.

Na dole trzonu u kani jest zgrubienie - bulwa, ale bez pochwy. Natomiast muchomor sromotnikowy, czyli zielonawy, posiada na dole tak zwaną pochwę, czyli jest w otoczce - informuje expressilustrowany.pl. 

Źródło: expressilustrowany.pl, wp.pl