4 zasady zdrowszego grillowania. Zastosujcie je w majówkę
Pixabay
Newsy

4 zasady zdrowszego grillowania. Zastosujcie je w majówkę

Musicie poznać te zasady, jeśli zależy wam na waszym zdrowiu!

Majówka rozpoczyna w Polsce sezon grillowy. Każdy z was, jeśli jeszcze nie brał udziału w imprezie grillowej, pewnie niedługo to zrobi. Grill nie kojarzy się wam pewnie z niczym zdrowym. T prawda, tłuste, mocno spalone mięsa to nic zdrowego. Okazuje się jednak, że szkodliwość zdrowotną grilla można łatwo ograniczyć. Zastosujcie się do tych zasad, które tylko wzbogacą waszą imprezę grillową.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak grillować zdrowiej?

Poznajcie złote zasady zdrowego grillowania.

Nie pozwólcie, żeby tłuszcz kapał na ogień lub węgielki

WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to niesamowicie niebezpieczne związki wydzielające się podczas grillowania. Należy do nich rakotwórczy benzenopiren. Ograniczenie kapania tłuszczu bezpośrednio na węgielki lub ogień to podstawowa zasada zdrowszego grillowania. Możecie uniknąć tego dzięki:

Jeśli zdarzy się wam przypalić mięso i nie macie zamiaru go wyrzucać, koniecznie zeskrobcie spaloną część z potrawy. Odrobinę ograniczycie jej szkodliwość.

Zobacz także
Uważajcie na marynowane mięso na grilla ze sklepu. Taki skład to trucizna

Uważajcie na marynowane mięso na grilla ze sklepu. Taki skład to trucizna

Prawie każdy źle przyrządza kiełbasę z grilla. Nie popełniajcie tego błędu

Prawie każdy źle przyrządza kiełbasę z grilla. Nie popełniajcie tych błędów

Jedzcie dużo warzyw

Nie każdy z was oprze się pokusie zjedzenia grillowanej karkówki, lub żeberek. Od czasu do czasu nawet przetworzone mięso może być składnikiem diety. Pamiętajcie jednak, żeby dodatkowo jeść sporo warzyw. Zróbcie różne grillowe sałatki i nakładajcie sobie i bliskim duże porcje. Możecie też oczywiście zrobić warzywa z grilla. Nic nie zastąpi jednak świeżych warzyw. Zachęcajcie do ich spożycia też gości, jeśli zależy wam na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu po imprezie grillowej.

Stosujcie marynaty do mięs i warzyw bogate w przyprawy i zioła

Przyprawy są niesamowicie bogate w antyoksydanty, czyli związki ochronne dla waszego organizmu, które neutralizują w pewnym stopniu szkodliwe wolne rodniki, które wydzielają się przy grillowaniu mięs. Stosujcie zioła, przyprawy i czosnek do marynat, sosów i sałatek, a wasz grill momentalnie będzie zdrowszy i smaczniejszy.

Nie ograniczajcie się tylko do mięsa

Najbardziej szkodliwym elementem grilla są niewątpliwie tłuste, spalone, bogate w sól mięsa. Pewnie ciężko wam będzie odmówić sobie przyjemności zjedzenia karkówki lub kiełbasy z grilla. Zbalansujcie to jednak innymi potrawami. Możecie zrobić:

Czytaj także:

Ukryta funkcja aluminiowych tacek do grillowania. Mało kto o tym wie
AdobeStock
Newsy
Ukryta funkcja aluminiowych tacek do grillowania. Mało kto o niej wie
Stosujecie tacki aluminiowe na grilla, ponieważ dzięki temu przy grillowaniu jest mniej bałaganu? Dowiedzcie się, do czego tak naprawdę służą tacki do grillowania.

W ostatnich latach dużą popularność zyskały aluminiowe tacki do grillowania. Dzięki nim przygotowywanie mięsa na grillu jest o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze – kawałki jedzenia nie wpadają do rozżarzonego węgla, a grillowanie jest czystsze i prostsze. Ale czy wiedzieliście, że wygoda wcale nie jest główną funkcją aluminiowych tacek na grilla? Sprawdźcie, jakie jest ich pierwotne przeznaczenie! Zastosowanie aluminiowych tacek do grillowania Tacki do grillowania to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. W trakcie grillowania mięsa  wytapia się z niego tłuszcz. Ten, skapując na gorący węgiel, zaczyna wydzielać bardzo trujące opary, które następnie osadzają się na mięsie. Regularne jedzenie takiego mięsa może być rakotwórcze! Zauważcie, że aluminiowe tacki do grillowania wyposażone są w specjalne, podłużne dziurki. Znajdują się pod nimi tuneliki, w których gromadzi się tłuszcz ze smażenia mięsa. Dzięki temu nie trafi on do węgla, a zostanie w tacce. Grillowanie jest wówczas znacznie zdrowsze i bezpieczniejsze. Czy grillowanie jest zdrowe? Dlaczego powinno się stosować tacki aluminiowe do grillowania? W momencie, gdy gorący tłuszcz z mięsa trafia na rozżarzony węgiel lub brykiet, zaczynają się wytwarzać substancje PAH i HCA, które są rakotwórcze. Częste grillowanie i spożywanie potraw, które mają kontakt z tymi substancjami, może prowadzić do rozwoju nowotworu piersi, jelita grubego czy pęcherza moczowego. Jak bezpiecznie grillować? By maksymalnie zmniejszyć ryzyko dostania się kancerogennych substancji do jedzenia, stosujcie się do poniższych zasad podczas każdego grillowania: Starajcie się wybierać chude mięso do grillowania (im mniej tłuszczu, tym lepiej), Jeżeli grillujecie daleko od miejsca zamieszkania, zawsze zabierajcie ze sobą...

Przeszkadza wam dym z grilla? Wiemy jak sprawić, żeby pięknie pachniał
AdobeStock
Newsy
Przeszkadza wam dym z grilla? Wiemy jak sprawić, żeby pięknie pachniał
Nie lubicie zapachu dymu, a w grillowaniu najbardziej denerwuje was właśnie to, że brzydko pachnący dym leci wam w oczy? Ta metoda rozwiąże problem.

Wraz z nadchodzącymi wolnymi dniami, sezon grillowy kwitnie. Pewnie macie za sobą już pierwsze grillowanie, a jeśli to dopiero przed wami, długi weekend to dobra okazja żeby odpalić grilla. Niektórzy bardzo nie lubią tego robić ze względu na problemy z rozpalaniem grilla. Kopcący się dym leci w oczy i nieprzyjemnie pachnie? Wiemy co zrobić, żeby dym z grilla nie przeszkadzał wam ani sąsiadom. Jak poprawić zapach dymu z grilla? Dzięki tej świetnej metodzie dym będzie pięknie pachniał i pobudzał wasze zmysły jeszcze zanim potrawy grillowe trafią na ruszt. Chodzi o to, żeby posypać rozpalane węgielki ziołami. Bardzo dobrze sprawdzi się w tym celu na przykład: Rozmaryn Tymianek Zioła prowansalskie Jeśli uważacie że to marnotrawstwo, możecie po prostu posypać węgielki gałęziami ziół. Użyjcie gałązek rozmarynu lub tymianku do rozpalania grilla. Piękny aromat rozniesie się po waszej działce, podwórku lub innym miejscu w którym będziecie organizować imprezę grillową. Jak grillować, żeby było zdrowo i smacznie? Skorzystają z okazji, przypomnimy wam też kilka innych zasad zdrowego grillowania . Koniecznie korzystajcie z tacek albuminowych i kładźcie na nich jedzenie. Ściekający na węgielki tłuszcz jest rakotwórczy. Pamiętajcie żeby w trakcie grilla jadać dużo warzyw. Negatywny wpływ WWA, które tworzą się w potrawach z grilla może być w dużej mierze obniżany właśnie przez jedzenie warzyw do potraw grillowanych. Zróbcie tę pyszną sałatkę grillową albo klasyczną mizerię i przypilnujcie, żeby wszyscy domownicy jedli także warzywa z grilla. Eksperymentujcie z różnymi potrawami. Oprócz tradycyjnej karkówki czy kiełbasy , możecie zrobić faszerowanego bakłażana , cukinię z grilla lub upiec ziemniaki w folii . Przygotujcie wiele opcji, a impreza grillowa...

Grillujecie mięso w ten sposób? Niestety, nie mamy dobrych informacji. Zwiększacie ryzyko raka
Pixabay
Newsy
Grillujecie mięso w ten sposób? Niestety, nie mamy dobrych informacji. Zwiększacie ryzyko raka
Jeszcze nie jest za późno na zmianę! Następnym razem nie popełniajcie tego kardynalnego błędu.

Majówka rozpoczyna sezon grillowy w Polsce. Jeśli jeszcze nie rozpaliliście grilla, pewnie zrobicie to w ciągu kilku najbliższych dni. Sezon grillowy trwa aż do później jesieni. W praktyce każdy z was kilka, a może nawet kilkanaście razy grilluje w lato z rodziną lub ze znajomymi. Niestety większość osób totalnie ignoruje zasady zdrowego grillowania. Jedna prosta czynność może jednak zapobiec wielu negatywnym skutkom spożywania potraw z grilla. Zdrowe grillowanie – czy to możliwe? Część z was pewnie twierdzi, że grillowanie i tak nie jest zdrowe, nie robicie tego często, więc nie warto przejmować się takimi niuansami. To jednak nie do końca prawda. Posiłki z grilla mogą być naprawdę zdrowe, wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad . Niestety niewiele osób o tym wie. Przez sezon grillowy miliony Polaków naraża się na naprawdę czynne rakotwórcze substancje. Najbardziej niebezpieczne substancje przy grillowaniu Najbardziej niebezpiecznymi związkami wydzielającymi się podczas grillowania są tak zwane Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne (w skrócie WWA). Do tych substancji należy benzopiren, substancja uznana przez naukowców za prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi. Benzopiren powstaje naturalnie w trakcie pożarów i wybuchów wulkanów. Oprócz tego powstaje, gdy tłuszcz z grilla kapie na rozżarzone węgielki . Narażanie się na zewnętrzne działanie benzopirenu może skutkować wysypką, podrażnieniem oczu, pieczeniem skóry. Niestety, długotrwałe skutki działania benzopirenu mogą być śmiertelne. Są dowody na to, że może powodować on nowotwory: Skóry Płuc Pęcherza moczowego Błąd, który czyni grilla niezdrowym Możecie w ogromnym stopniu ograniczyć powstawanie rakotwórczego benzopirenu i innych WWA, jeśli...

Młody mężczyzna grillował ze znajomymi, a rano nie mógł wstać z łóżka. To może dotknąć każdego
Unsplash/@vincent_keiman_nl
Newsy
Młody mężczyzna grillował ze znajomymi, a rano nie mógł wstać z łóżka. To może dotknąć każdego
Lekarze po majówce przeżywają prawdziwe oblężenie. Wiele osób zgłasza się z objawami napuchniętych stawów, które uniemożliwiają im chodzenie i poruszanie się. Sprawdźcie, co się stało.

To problem, który dotyka naprawdę wielu osób w majówkę lub ogólnie w sezonie grillowym. Przypadłość może dotknąć dosłownie każdego! Scenariusz najczęściej wygląda następująco. Typowy przypadek choroby grillowej Pierwsze spotkanie ze znajomymi po długiej przerwie. Otwarcie sezonu grillowego. Wszyscy są spragnieni rozmów, pysznych potraw z grilla i piwa otwieranego na świeżym powietrzu ze znajomymi. Trudno czasem wtedy zachować umiar. Pewien mężczyzna objada się karkówką i kiełbasą, w międzyczasie popija też schłodzone piwo. Jest już najedzony, ale wciska jeszcze szaszłyka , marynowany boczek i kaszankę. Na warzywa nie ma już w żołądku miejsca. Wie, że nie jest to zdrowy posiłek, ale stwierdza, że to specjalna okazja, a zdrowo zje jutro. Niestety, rano czeka go przykra niespodzianka… Budzi się z ogromnym bólem w kostce i kolanie. Nie może postawić nogi na podłodze. Co się stało? Choroba grillowa – dna moczanowa Chodzi o atak dny moczanowej . Dna moczanowa to choroba, która polega na zwiększonym stężeniu kwasu moczowego we krwi. Objawia się nagłymi napadami najczęściej odczuwanymi właśnie jako puchniecie i ogromny ból stawów. Najczęściej dotyka to kostek, stawów kolanowych, ale może pojawiać się też w łokciach lub karku. Dotknięty staw jest czerwony, gorący i niesamowicie boli. To skutek wytrącających się kryształków kwasu moczowego. Jedną z głównych przyczyn takiej sytuacji jest nieprawidłowa dieta bogata w puruny. Tłuste mięsa to ogromne bomby purynowe, które mogą wyzwolić atak dny moczanowej. Grill i jedzenie wielu potraw to czynnik wyzwalający atak dny moczanowej. Czy może was dotknąć dna mocznanowa? Żeby sprawdzić, czy jesteście zagrożeni atakiem dny moczanowej możecie zrobić badanie poziomu kwasu moczowego we krwi....