4 zasady zdrowszego grillowania. Zastosujcie je w majówkę
Pixabay
Newsy

4 zasady zdrowszego grillowania. Zastosujcie je w majówkę

Musicie poznać te zasady, jeśli zależy wam na waszym zdrowiu!
Anna Urbańska
maj 01, 2021

Majówka rozpoczyna w Polsce sezon grillowy. Każdy z was, jeśli jeszcze nie brał udziału w imprezie grillowej, pewnie niedługo to zrobi. Grill nie kojarzy się wam pewnie z niczym zdrowym. T prawda, tłuste, mocno spalone mięsa to nic zdrowego. Okazuje się jednak, że szkodliwość zdrowotną grilla można łatwo ograniczyć. Zastosujcie się do tych zasad, które tylko wzbogacą waszą imprezę grillową.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak grillować zdrowiej?

Poznajcie złote zasady zdrowego grillowania.

Nie pozwólcie, żeby tłuszcz kapał na ogień lub węgielki

WWA, czyli wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne to niesamowicie niebezpieczne związki wydzielające się podczas grillowania. Należy do nich rakotwórczy benzenopiren. Ograniczenie kapania tłuszczu bezpośrednio na węgielki lub ogień to podstawowa zasada zdrowszego grillowania. Możecie uniknąć tego dzięki:

Jeśli zdarzy się wam przypalić mięso i nie macie zamiaru go wyrzucać, koniecznie zeskrobcie spaloną część z potrawy. Odrobinę ograniczycie jej szkodliwość.

Zobacz także

Jedzcie dużo warzyw

Nie każdy z was oprze się pokusie zjedzenia grillowanej karkówki, lub żeberek. Od czasu do czasu nawet przetworzone mięso może być składnikiem diety. Pamiętajcie jednak, żeby dodatkowo jeść sporo warzyw. Zróbcie różne grillowe sałatki i nakładajcie sobie i bliskim duże porcje. Możecie też oczywiście zrobić warzywa z grilla. Nic nie zastąpi jednak świeżych warzyw. Zachęcajcie do ich spożycia też gości, jeśli zależy wam na ich zdrowiu i dobrym samopoczuciu po imprezie grillowej.

Stosujcie marynaty do mięs i warzyw bogate w przyprawy i zioła

Przyprawy są niesamowicie bogate w antyoksydanty, czyli związki ochronne dla waszego organizmu, które neutralizują w pewnym stopniu szkodliwe wolne rodniki, które wydzielają się przy grillowaniu mięs. Stosujcie zioła, przyprawy i czosnek do marynat, sosów i sałatek, a wasz grill momentalnie będzie zdrowszy i smaczniejszy.

Nie ograniczajcie się tylko do mięsa

Najbardziej szkodliwym elementem grilla są niewątpliwie tłuste, spalone, bogate w sól mięsa. Pewnie ciężko wam będzie odmówić sobie przyjemności zjedzenia karkówki lub kiełbasy z grilla. Zbalansujcie to jednak innymi potrawami. Możecie zrobić:

Czytaj także:

Komentarze