4 mln Polaków ma problem z codziennymi zakupami. Jeszcze 30 lat temu nikt się tego nie spodziewał
Flickr
Newsy

4 mln Polaków ma problem z codziennymi zakupami. Jeszcze 30 lat temu nikt się tego nie spodziewał

„Gdzie by tu zrobić codzienne zakupy?” Ten problem dotyka coraz większą liczbę mieszkańców polskich wsi...

Liczba sklepów sieci spożywczej Biedronka sięga już ponad 3000 placówek w Polsce. Biedronce stara się dorównać Lidl, a w peletonie znajdują się kolejne wielkie sieci spożywcze na czele z Kauflandem, Netto czy Auchan.

Kto by pomyślał, że przy tak agresywnym wejściu na polski rynek spożywczy zagranicznego kapitału, aż 4 mln Polaków ma utrudniony dostęp do zrobienia zakupów w sklepie spożywczym. Według badań i szacunków grupy Eurocash, aż tyle osób ma w Polsce do najbliższego sklepu więcej niż 10 km.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego na wsiach jest coraz mniej sklepów?

Skąd wzięło się takie zjawisko? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Prapoczątków zmiany sytuacji na rynku spożywczym w kraju należy szukać oczywiście w początkach transformacji ustrojowej, która zaczęła się u nas w 1989 r.

Jeszcze 30 lat temu prawdziwym monopolistą jeśli chodzi o handel w mieście była Państwowa Spółdzielnia Spożywców „Społem”. Z kolei na wsi prym wiodły sklepy Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, czyli popularne GS-y.

Oba rodzaje sklepów przetrwały zawirowania i przejście z gospodarki centralnie planowanej do kapitalizmu, ale w ostatnim czasie coraz mocniej daje im się we znaki rywalizacja z większymi sieciami z kapitałem zagranicznym.

Na wsiach i w mniejszych miejscowościach coraz więcej sklepów działających na zasadzie franczyzy we współpracy z większymi spółkami. Dzięki temu klienci z mniejszych ośrodków mogą robić zakupy w takich sieciach jak np.:

  • Delikatesy Centrum
  • Lewiatan
  • Groszek
  • ABC

Prowadzenie tego typu placówek w naprawdę niewielkich wsiach i przysiółkach nie jest jednak zwykle opłacalne. Dlatego też dużą popularność w ostatnich latach zdobyły tak zwane sklepy obwoźne, które często nie odwiedzają jednak potrzebujących każdego dnia.

Zobacz także
Na pracowników sklepów padł blady strach. Żabka rusza z 40 sklepami bezobsługowymi

Zróbcie zakupy spożywcze za połowę ceny. Oferta tylko dla nielicznych! Załapiecie się?

Te produkty podrożały po Wielkanocy. Na 26 artykułów aż 9 kosztuje więcej niż przed świętami

Gdzie zrobicie tanie zakupy? Wcale nie w Biedronce ani Lidlu

Gdzie mieszkańcy wsi będą robili zakupy w przyszłości?

Kolejnym problemem dla mieszkańców wsi jest tzw. wykluczenie transportowe. Nie wszyscy mieszkańcy prowincji mają w swoim posiadaniu samochody. O degeneracji systemu lokalnego transportu nie trzeba nikomu przypominać i szczególnie długo opowiadać.

Jakie rozwiązanie przyniesie mieszkańcom wsi przyszłość? Niestety postępujące się wyludnianie wsi nie wróży większych zmian w kontekście dostępności sklepów. Wygląda na to, że wiejscy klienci będą musieli oswoić się z koniecznością odwiedzania miast i korzystania w większej mierze ze „sklepów na kółkach”. Być może nadzieją na lepszy los dla osób mających trudności z przemieszczaniem będą coraz popularniejsze w miastach zakupy przez internet.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

Na pracowników sklepów padł blady strach. Żabka rusza z 40 sklepami bezobsługowymi
AdobeStock
Newsy
Na pracowników sklepów padł blady strach. Żabka rusza z 40 sklepami bezobsługowymi
W odpowiedzi na zakaz handlu Żabka ruszyła z bezobsługowymi sklepami spożywczymi. Do końca 2021 roku ma ich powstać kilkadziesiąt w całym kraju.

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce w teorii od kilku lat. W teorii, ponieważ część sklepów od prawie samego początku ten zakaz omija. Mowa nie tylko o małych sklepach, w których za kasą staje właściciel, ale i o sieciach sklepików, które legalnie działają w niedzielę jako punkty pocztowe. Chodzi tu głównie o sklepy Żabka. Ich śladem postanowiły pójść inne sklepy – Polomarket, Kaufland , Carrefour i Intermarche już zapowiedziały, że ich klienci zrobią zakupy w tych supermarketach w każdą niedzielę. Wszystko dzięki temu, że w placówkach sieci zaczynają działać punkty pocztowe. Rządzący starają się jednak ukrócić te działania , na co handlowcy odpowiedzieli bardzo szybko – otwierając pierwszy w Polsce sklep bezobsługowy. Mogło się wydawać, że to tylko prototyp, ale nic bardziej mylnego! Sieć Żabka właśnie zapowiedziała otwarcie nawet 40 sklepów bez obsługi w całej Polsce. Czy to początek redukcji zatrudnienia w handlu? Bezobsługowe Żabki w całej Polsce Niedawno otwarty w Poznaniu pierwszy bezobsługowy sklep spożywczy w Polsce to dopiero początek. Przedstawiciele sieci ujawnili swoje plany portalowi wiadomoscihandlowe.pl: W planach jest uruchomienie kolejnych Żappka Store w największych miastach w Polsce. Drugi bezobsługowy punkt powstanie w Warszawie, kolejne lokalizacje planujemy w Poznaniu i Krakowie. Plan to kilkadziesiąt sklepów w 2021 roku. Przedstawiciele sieci Żabka zapewniają jednak, że uruchomienie sklepów bezobsługowych nie oznacza zmniejszenia zatrudnienia: Punkt w Poznaniu ma charakter testowy, decyzja co do zasad funkcjonowania kolejnych Żappka Store nie została podjęta, nie wykluczamy modelu franczyzowego. Zaznaczamy, że Żappka Store jest formatem, który zakłada wspierające zaangażowanie pracowników, np. w zakresie zatowarowania...

Coraz więcej wiejskich sklepów umożliwia płacenie kartą. Polska wieś robi się nowoczesna?
AdobeStock
Newsy
Coraz więcej wiejskich sklepów umożliwia płacenie kartą. Polska wieś staje się nowoczesna?
To, co kiedyś było niemożliwe, dziś staje się faktem. Nowoczesne formy płatności, zyskują coraz większą popularność w polskich wsiach.

Z roku na rok rośnie liczba wiejskich sklepów oraz punktów usługowych, w których można płacić kartą. Jak wynika z ostatnich badań, liczba takich miejsc wzrosła w ostatnim czasie aż o kilka procent. Czyżby polska wieś szła z postępem? Coraz więcej wiejskich sklepów umożliwia płacenie kartą Jeszcze kilka lat temu, płacenie kartą w większości polskich miast graniczyło z cudem. Dziś staje się to coraz bardziej popularne. Jak pokazują najnowsze dane, w ponad 46 proc. wsi, które wzięły udział w badaniu, mieszkańcy mogą zapłacić bezgotówkowo w sklepie. W 2018 r. było to 41 proc. Ponadto: zmniejsza się liczba wsi, w których nie można zapłacić bezgotówkowo: ponad 53,7 proc. w roku 2021 wobec prawie 59 proc. w roku 2018 zmniejsza się także liczba sklepów, w których można zapłacić wyłącznie gotówką – w 2018 roku było ich prawie 20 proc., a w tym roku już niewiele ponad 8 proc. Wiejskie sklepy stają się coraz bardziej nowoczesne? Nowoczesne formy płatności, takie jak płacenie Blikiem czy kartą, zyskują coraz większą popularność w polskich wsiach. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania „Białe plamy w akceptacji kart płatniczych a wykluczenie finansowe", opublikowanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warto Bezgotówkowo", realizowanej przez Warszawski Instytut Bankowości na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa. Czym są „Białe plamy"? Są to miejscowości, w których jest przynajmniej jeden punkt handlowo-usługowy, ale mieszkańcy nie mogą w nim zapłacić bezgotówkowo. Usługa ta na szczęście staje się coraz bardziej dostępna w polskich wsiach i coraz więcej osób ma możliwość płacenia kartą zamiast używania gotówki.  Celem badania było zebranie...

nowe sklepy Aldi w Polsce
Adobe Stock
Newsy
Popularna niemiecka sieć otwiera w Polsce 14 nowych sklepów. Niektórzy będą wniebowzięci
Niemiecka sieć sklepów spożywczo-przemysłowych Aldi, na przestrzeni lat otworzyła już ponad 140 placówek w całej Polsce. Teraz do tego grona dołączy kolejne 14.

Adli jest bardzo popularny nie tylko w Niemczech i Polsce. Jego dyskonty są obecne aż na 5 kontynentach. Pod względem sprzedaży sklepy zajmują zaszczytne 7 miejsce na świecie. Ten wynik sprawia, że sieć bardzo prężnie się rozwija. Aldi jest w Polsce już od ponad 10 lat  Pierwszy sklep Aldi pojawił się w Polsce już 12 lat temu. Sprzedawane w nim najwyższej jakości produkty marek własnych zachwyciły klientów. Z roku na roku przybywało więc sklepów tej popularnej niemieckiej sieci, która obok Biedronki i Lidla, stała się jednym z najchętniej odwiedzanych marketów spożywczych w kraju. Pod koniec 2019 roku Aldi liczył sobie ponad 140 placówek w całej Polsce. Biorąc pod uwagę, że w naszym kraju jest blisko tysiąc miast, ta liczba nie robi wrażenia. Jednak Aldi cały czas się rozwija i otwiera kolejne 14 oddziałów.  Sieć otwiera kolejne 14 sklepów Do końca grudnia nowe sklepy zostaną otwarte w Gdańsku, Gdyni, Gorlicach, Jeleniej Górze, Kielcach, Krakowie, Nisku, Suchym Lesie, Toruniu, Warszawie, Wołominie oraz Wrocławiu. W niektórych miastach, na przykład w Kielcach, sklep będzie dopiero debiutował, podczas gdy mieszkańcy innych, na przykład Krakowa czy Warszawy, dobrze go już znają. - Polska to ważny i wymagający rejon w rozwoju sieci. Przykładamy olbrzymią wagę, by przy zachowaniu wypracowanych najwyższych światowych standardów odpowiedzieć na lokalne potrzeby rynku zarówno w obszarze asortymentu, jakości obsługi, jak i lokalizacji naszych sklepów – zdradził portalowi biznes.interia Tomasz Gawlik, dyrektor Obszaru Nieruchomości i Ekspansji sieci Aldi w Polsce. Ogromne rabaty z okazji otwarcia W nowo otwartych sklepach klienci będą mogli skorzystać przede wszystkim z rabatów na produkty marek własnych Aldi, ale nie tylko. Sklep...

żabka
AdobeStock
Newsy
Bezobsługowa Żabka już wkrótce? Nowoczesny pomysł właścicieli. Przyjmie się?
Żabka bez pracowników? Takie rozwiązanie może pojawić się już wkrotce!

Coraz więcej usług odbywa się bez udziału pośredników, przez internet lub przy dostawie bezdotykowej, ponieważ klienci w czasie pandemii robią zakupy  inaczej niż przed koronawirusem. Unowocześnienie swoich sklepów planuje teraz Żabka – jeden z liderów wśród sieci sklepów spożywczych, która już pod koniec roku wprowadzi zakupy typu „click and collect”.  Zakupy „click and collect” w Żabce Usługa ta będzie polegać na wybraniu produktów w aplikacji i skompletowaniu zamówienia przez pracowników. Gotowe zakupy będzie można odebrać w wybranym sklepie Żabka. Podobne rozwiązania dostępne są już w sklepach takich jak Frisco lub u pośredników typu Glovo . Oferują oni jednak także zakupy z dowozem, o czym Żabka na razie nie wspomina. Sklep bez żadnego pracownika? Żabka planuje także wprowadzenie jeszcze jednego rozwiązania. Dla klientów, którzy nie będą chcieli robić zakupów przez aplikację, otworzy również sklepy bezobsługowe. Właściciele nazywają je konceptem „sklepu nano”.  W placówkach będą znajdować się czujniki i kamery, które będą eliminować ryzyko kradzieży bądź oszustwa. Klient będzie samodzielnie kompletował swoje zamówienie i płacił za nie w automatycznej kasie. Chociaż koncept wydaje się być bardzo nowoczesny i praktyczny – często kasy samoobsługowe wymagają koordynacji przez pracownika, bywają zawodne i powodują problemy. Czy właścicielom Żabki uda się wyeliminować te awarie? Obecnie Żabka jest w fazie testów nowych rozwiązań i przeprowadza szkolenia wśród pracowników i technologów sieci. Sklepy typu nano tworzone są we współpracy z amerykańską firmą AiFiKoncept, która zajmuje się technologiami związanymi ze sztuczną...