cholesterol dieta
AdobeStock
Newsy

3 najgorsze produkty, które zapchają tętnice i bardzo podwyższą poziom cholesterolu. Wyrzućcie je do kosza

Jeżeli wasi bliscy mają podwyższony poziom cholesterolu, to absolutnie nie powinni jeść tych produktów!
Katarzyna Wyborska
styczeń 15, 2021

Kto dba o swoje zdrowie, ten koniecznie powinien przyjrzeć się własnej diecie. Wiele pozornie nieszkodliwych i zwyczajnych produktów może wyrządzić wiele złego – zwłaszcza jeśli cierpicie na podwyższony poziom cholesterolu. Sprawdźcie, czego powinniście unikać!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Wysoki cholesterol

Od lat dużo się mówi o problemie podwyższonego cholesterolu. Nie bez powodu! Jeżeli poziom cholesterolu we krwi jest zbyt wysoki, może to prowadzić do bardzo poważnych chorób. Zaczyna się on odkładać w ścianach tętnic. Zmniejszona drożność żył prowadzi do miażdżycy i choroby wieńcowej. Szczególnie narażone są osoby cierpiące na nadwagę, otyłość, a także cukrzycę. W grupie ryzyka są ludzie, którzy skończyli 50 rok życia.

Dieta na cholesterol

Chcąc uniknąć problemów związanych z podwyższonym poziomem cholesterolu, należy przestrzegać diety, która im zapobiegnie. Koniecznie unikajcie poniższych produktów:

  • Margaryna – zawarte w margarynie tłuszcze trans są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Są to utwardzone tłuszcze roślinne, które mają najmniej wartości odżywczych ze wszystkich kwasów tłuszczowych. Mogą powodować choroby krążenia oraz cukrzycę typu 2.
  • Parówki z marketów – jeśli nie potraficie odmówić sobie parówek, to przynajmniej kupujcie je ze sprawdzonych źródeł, np. w dobrym sklepie mięsnym. Te sprzedawane w supermarketach są produkowane z MOM, czyli mięsa oddzielonego mechanicznie – w skrócie odpadków. Można znaleźć tam chrząstki, błony czy ścięgna. Częste jedzenie takich parówek spowoduje wzrost stężenia cholesterolu i zapychanie tętnic.
  • Tłusty nabiał – jeżeli znajdujecie się w grupie ryzyka i grozi wam podwyższony cholesterol, to odstawcie tłuste produkty mleczne. Dotyczy to tłustego mleka, śmietany, twarogów i serów. Wybierajcie półtłuste lub chude wersje tych produktów, a najlepiej zacznijcie używać mleka roślinnego.
Komentarze