15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!
AdobeStock
Newsy

15 maja zdejmiemy maseczki i zjemy na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka wyjątków!

Już jutro obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu zostaje zniesiony. Nie oznacza to jednak, że można już całkowicie zrezygnować z maseczek!

Już jutro długo wyczekiwany moment – w końcu będzie można zdjąć maseczki na świeżym powietrzu. O wątpliwej słuszności tego nakazu lekarze mówią już od kilku tygodni, a rząd w końcu się ugiął i postanowiono o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz od 15 maja. Jednak jest kilka wyjątków, których trzeba będzie przestrzegać – sprawdźcie szczegóły.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Lekarze o maseczkach na dworze

O tym, że noszenie masek na zewnątrz nie ma większego sensu, lekarze mówią od dłuższego czasu. Na świeżym powietrzu ryzyko zakażenia dotyczy 1 na 1000 osób. Pojawiały się także głosy mówiące o tym, że przy ładnej pogodzie ludzie i tak zaczną ściągać maski, co obniży autorytet rządu i ministerstwa zdrowia. Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych o możliwości zakażenia się na zewnątrz mówi tak:

Jeżeli mówimy o środowisku zewnętrznym, to wejście w chmurę aerozolu jest bardzo mało prawdopodobne. Wirus na zewnątrz ulega szybkiemu rozproszeniu. Jeżeli byśmy żyli w świecie, w którym ludzie to wiedzą i słuchają takiego komunikatu, to poluzowanie przepisów w tym zakresie jest oczywiste. Tak zrobili np. Niemcy, gdzie maseczki pozostały np. na przystankach autobusowych.

Zobacz także

Gdzie nie trzeba nosić maseczek?

Już od jutra 15 maja nie trzeba będzie nosić maski w poniższych miejscach:

 • Parki
 • Lasy
 • Ogrody botaniczne i zabytkowe
 • Rodzinne ogrody działkowe
 • Plaże
 • Zieleńce

Kiedy nie trzeba nosić maski?

Przepisy określają też konkretne sytuacje, w których noszenie maski na zewnątrz nie jest obowiązkowe:

 • Spożywanie posiłku w restauracji albo kawiarni
 • Siedzenie przy stoliku w restauracji albo kawiarni
 • Spożywanie posiłku w miejscu pracy
 • Zajęcie miejsca w pociągu, w którym obowiązuje rezerwacja miejsc
 • Porozumiewanie się z osobą, która ma trudności w komunikowaniu się
 • Podczas identyfikacji tożsamości
 • Gdy jest to konieczne do świadczenia jakiejś usługi

Brak obowiązku noszenia maseczek od 15 maja – wyjątki

Zniesienie obowiązku zakładania maseczek na świeżym powietrzu nie dotyczy wszystkich sytuacji. Najważniejszy wyjątek, o jakim trzeba pamiętać to taki, że należy włożyć maskę na zewnątrz w sytuacji, gdy nie ma możliwości zachowania odstępu 1,5 metra od innych ludzi – dotyczy to np. spacerowania zatłoczonym chodnikiem lub przebywania na przystanku autobusowym, gdzie jest wielu ludzi.

Czytaj także:

Komentarze
koronawirus maseczka
AdobeStock
Zdrowie Natychmiast wyrzucisz papierową maseczkę do kosza! Sprawdź, czy na pewno cię chroni
Myślisz, że twoja maseczka jest skuteczna? Sprawdź, czy na pewno cię chroni!
Katarzyna Wyborska
listopad 14, 2020

Pewnie jeszcze rok temu nikt by nie pomyślał, że będziemy na co dzień nosić chirurgiczne maseczki na twarzy. Takie widoki znaliśmy jedynie ze zdjęć z azjatyckich krajów, gdzie kultura nakazuje nosić maseczkę gdy jesteśmy chorzy. Ale w Polsce? Jednak ten rok zmienił nasze życie o 180 stopni! Dziś każdy z nas ma w domu przynajmniej kilka maseczek i zawsze jedną nosi w kieszeni. Bez maseczki nie wejdziemy do lekarza, apteki, do sklepu czy restauracji. Stale zmieniające się nakazy cały czas regulują to w jakich miejscach musimy zakrywać twarz, jednak wszystko wskazuje na jedno – na pewno przez najbliższy czas maseczka będzie nam wciąż niezbędna. Jaką maseczkę nosisz? Polacy noszą różne maseczki. Od profesjonalnych, przeciwpyłowych masek, przez maseczki stosowane przez lekarzy, aż po maski domowej roboty uszyte z bawełny. Ludzie w swoim wyborze kierują się bezpieczeństwem, wygodą i pieniędzmi. Maski przeciwpyłowe uważa się za najskuteczniejsze – są też niestety najdroższe. Maseczki chirurgiczne dość dobrze chronią przed wirusami, ale trzeba je szybko zmieniać. Na dodatek jesienią i zimą, gdy jest wysoka wilgotność w powietrzu lub pada deszcz szybko robią się wilgotne i nie da się przez nie oddychać. Sporo osób chętnie nosi maseczki bawełniane. Są miłe dla skóry, wygodne, dobrze się przez nie oddycha i są najtańsze – można ich używać wielokrotnie, wystarczy tylko wyprać je w wysokiej temperaturze. Jednak czy zastanawiałaś się jak bezpieczna jest maseczka, którą nosisz? Test maseczek Przeprowadzono test, który miał wykazać skuteczność najczęściej noszonych przez nas masek. Wyniki są zaskakujące! Maseczka chirurgiczna Wydawałoby się, że maski stosowane przez lekarzy będą doskonale chroniły przed wirusem. Jednak badanie wykazało, że to nie do końca prawda! Ten rodzaj maseczek jest stosowany...

Przeczytaj