1 błąd i słoiki po pasteryzacji ciekną, a przetwory się psują. Uratujecie je prostym sposobem
Własne
Newsy

1 błąd i słoiki po pasteryzacji ciekną, a przetwory się psują. Uratujecie je prostym sposobem

Aby przetwory się udały i aby żaden słoik nie skończył w koszu, ważne są 2 etapy przygotowania: wyparzenie słoików i pasteryzacja. Higiena to podstawa. Dlaczego po pasteryzacji słoik cieknie i jak tego uniknąć?

Wyparzenie słoików i zakrętek pozwala pozbyć się bakterii w aktywnych formach. Pasteryzacja z kolei służy usunięciu przetrwalników bakterii. Są to spoczynkowe formy drobnoustrojów, które pozwalają im przeżyć w nieprzychylnych warunkach. Jeśli nie chcecie wyrzucać słoików z przetworami, niezbędne są te 2 etapy. Przeprowadźcie pasteryzację bez błędów, a przetwory będą nadawały się do jedzenia w grudniu i jeszcze później – nawet pod koniec przyszłego roku. 

3 podstawowe błędy podczas pasteryzacji

Zanim włożycie warzywa do środka, sprawdźcie dokładnie, w jakim stanie są słoiki i zakrętki. Nie powinny one mieć zbyt cienkich ścianek – podczas pasteryzacji w wysokiej temperaturze mogą wam popękać. Obejrzyjcie, w jakim stanie jest szkło – czy nie są one wyszczerbione. Spójrzcie również na zakrętki i wykonajcie próbę zakręcania na sucho. Jeśli nie wchodzą w gwint lub są od środka zardzewiałe, koniecznie wymieńcie je na nowe. Zakrętki z czasem się zużywają. 

Zobacz także
To nie cukinia ani dynia. Co roku robię przetwory z warzywa, które wyrośnie w każdym ogródku

To nie cukinia ani dynia. Co roku robię przetwory z warzywa, które wyrośnie w każdym ogródku

Weźcie zwykłe buraki, wsypcie przyprawy i zakręćcie. Wychodzą lepsze niż ogórki kiszone

Weźcie zwykłe buraki, wsypcie przyprawy i zakręćcie. Wychodzą lepsze niż ogórki kiszone

Po wyparzeniu nie wycierajcie w środku wyparzonych słoików. Mija się to z celem. Podczas przecierania do sucha wpuścicie do środka nowe bakterie. Bawełniane ściereczki z kuchni rzadko bywają idealnie czyste. Tuż przed pakowaniem warzyw do środka koniecznie umyjcie też ręce. Szczególnie, jeśli chwilę wcześniej myliście i obieraliście warzywa czy owoce. 

Trzeci błąd rozpoznacie w bardzo prosty sposób. Jeśli po zakręceniu słoik ma wypukłe, klikające wieczko, oznacza to, że nie zassał się on w prawidłowy sposób. Nie musicie nic wylewać i przekładać do innych słoików. Jeśli po pasteryzacji słoik cieknie, dzieje się tak najczęściej z 2 powodów. Łatwo to naprawić. Nie musicie niczego wylewać, ani przekładać do innych słoików. Wtedy wystarczy wykonać pasteryzację 2. raz. Nie wpłynie to na jakość przetworów.

Po pasteryzacji słoik cieknie – co może być przyczyną i jak go uratować?

Zdarza się, że zakrętki na oko mają taką samą średnicę, ale w rzeczywistości minimalnie się różnią – fabrycznie lub na skutek zużycia. Wystarczy dosłownie 0,5-1 milimetr, by wieczko zaczęło przeskakiwać podczas zakręcania czy przestało gładko dopasowywać się do gwintu. Dlatego zakrętki przed wekowaniem należy dokładnie sprawdzić i w razie potrzeby wymienić na nowe.

Drugą częstą przyczyną cieknącego słoika może być niedokładne wytarcie wieczka. O ile wnętrze słoików należy zostawić po wyparzeniu w spokoju, tak zakrętki, zarówno na zewnątrz, jak i od środka, powinny być całkowicie suche. Koniecznie wytrzyjcie je za pomocą kawałka jednorazowego ręcznika papierowego i pasteryzujcie ulubioną metodą.

Nawet 1 kropla wody może rozszczelnić słoik i sprawić, że w środku zaczną osiedlać się niechciane bakterie czy pleśń. Przeoczona woda, która „stoi” w metalowych wieczkach może też sprawić, że zaczną one rdzewieć.