W upalne dni bardzo ważne jest nawadniane. Szczególnie mocno trzeba to podkreślić z myślą o starszych osobach, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się odczuwanie pragnienia. Przy wysokich temperaturach trzeba stale uzupełniać podaż płynów. Które napoje najlepiej nawadniają? Woda, mleko, soki owocowe, a może piwo? Sprawdzamy to.

Co najlepiej nawadnia?

Naukowcy przebadali różne płyny i ocenili ich właściwości nawadniające. Jakie kryteria musi spełnić napój, który będzie dobrze nawadniał? Powinien przede wszystkim w jakiś sposób zatrzymywać wodę w organizmie. Naukowcy porównali w tym badaniu wodę niegazowaną, a także inne napoje:

  • Colę
  • Colę bez cukru
  • Specjalny płyn nawadniający dla sporowców
  • Sok owocowy
  • Piwo
  • Kawę
  • Herbatę
  • Mleko chude
  • Mleko tłuste

Sposób w jaki oceniono właściwości nawadniające wody polegał na ocenie ilości moczu, jaki wydzielono. Z badań wynika, że najwięcej wody utrzymało się w organizmie po wypiciu… mleka.

Wszystko przez fakt, iż mleko cechuje się dużą ilością rozpuszczonych minerałów. Obecność wapnia, sodu i potasu powoduje, że woda zatrzymywana jest w organizmie. Nie oznacza to wcale, że wszyscy zamiast wody powinniście zacząć pić mleko.

Zobacz także:

Co pić w upały?

Wyniki badań powinny być dla was raczej ciekawostką. Nie rezygnujcie z picia wody na rzecz mleka! Najważniejszy wniosek z tego badania polega na zrozumieniu, że chodzi o zawartość minerałów w płynie. To ten ważny szczegół, na który trzeba zwracać uwagę.

Jeśli nie macie problemów z nerkami, wybierajcie w ciepłe dni wodę o wyższej mineralizacji. Woda mineralna będzie lepiej nawadniać niż woda źródlana.

Dla zdecydowanej większości osób woda to najlepszy napój na upały. W gorące dni zapotrzebowanie na płyny może wzrosnąć nawet o 500 ml. Część z płynów mogą zastępować owoce, warzywa i zupy. Większość owoców i warzyw składa się głównie z wody.

Jeśli nie przepadacie za smakiem wody, możecie dodawać do niej listki mięty, plastry cytryny, mrożone lub świeże owoce. Unikajcie jednak picia słodzonych napojów. Nie są one najlepszym wyborem.

Źródło:

Maughan RJ, Watson P, Cordery PA, Walsh NP, Oliver SJ, Dolci A, Rodriguez-Sanchez N, Galloway SD. A randomized trial to assess the potential of different beverages to affect hydration status: development of a beverage hydration index. Am J Clin Nutr. 2016 Mar;103(3):717-23. doi: 10.3945/ajcn.115.114769. Epub 2015 Dec 23. PMID: 26702122.