Z niektórymi wigilijnymi potrawami sprawa jest prosta. Jemy je raz na rok, głównie ze względu na wieloletnie tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie w każdej rodzinie. Kto by pomyślał, żeby w ciągu roku karpia smażyć co każdy piątek, a na deser przygotowywać  swoim dzieciom kutię?

Z gołąbkami z grzybami i kaszą gryczaną jest podobnie. Może to jednak dziwić – to danie znika z półmisków w oka mgnieniu. Dlaczego więc nie przyrządzać go także poza okresem bożonarodzeniowym?

Jak zrobić dobre gołąbki wigilijne?

Tę kwestię zostawmy na później. Pyszne gołąbki z kaszą gryczaną i grzybami zjemy podczas zbliżającej się wigilii. Wcześniej musimy je przygotować. Zróbcie to razem z nami!

Gołąbki nie obędą się bez dobrej, miękkiej kapusty. Polecamy wybierać nieco mniejsze głowy. To właśnie z nich uda nam się przyrządzić apetyczne, niewielkie gołąbki. Oprócz tego skupić musimy się na odpowiednim ugotowaniu (a właściwie wypieczeniu) kaszy gryczanej. Nie ma nic gorszego, niż twarde ziarenka w naszych świątecznych gołąbkach.

Zobacz także:

Do tego suszone grzyby – najlepiej borowiki. Jeżeli nie mamy takiego rarytasu w swojej kuchni, spokojnie możemy użyć pieczarek. Takie gołąbki także będą smakowały fantastycznie. Zwłaszcza, gdy podamy je z oliwą z oliwek albo zgodnie ze staropolską tradycją z aromatycznym nierafinowanym olejem rzepakowym. Palce lizać!

Przepis na gołąbki wigilijne

Składniki:

  • 2 szklanki kaszy gryczanej
  • 2 garści suszonych grzybów lub 30 dag pieczarek
  • Średniej wielkości biała kapusta (możemy użyć także kapusty włoskiej)
  • Sól i pieprz
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • Olej rzepakowy zwykły i nierafinowany

Przygotowanie:

  1. Kaszę gryczaną zalewamy 4 szklankami wody, solimy i zagotowujemy. Przykrywamy pokrywką i gotujemy na małym ogniu do momentu aż wyparuje z garnka cała woda, a kasza stanie się miękka.
  2. Wykrajamy głąb z kapusty i gotujemy w osolonej wodzie. Zdejmujemy kolejne liście z gotującej się kapusty i odkładamy na talerz. Po ostygnięciu odcinamy grubsze elementy liści.
  3. Grzyby moczymy przez kilka godzin w wodzie, a następnie obgotowujemy je do miękkości (pieczarki ścieramy na tarce i dusimy na oleju z dodatkiem soli i pieprzu).
  4. Do ostudzonej kaszy dodajemy grzyby, pieprz i ok. 4 łyżki oleju rzepakowego. Dokładnie mieszamy.
  5. By nasz farsz był bardziej kleisty i się nie rozpadał, warto dodać do niego łyżkę mąki pszennej albo zastąpić mąkę zupą grzybową w proszku.
  6. Farsz nakładamy na liście i zawijamy gołąbki. Układamy gołąbki w zwarty sposób w brytfannie. Aby dobrze się udusiły, warto dodać do brytfanny ok. pół szklanki osolonej wody.
    Pieczemy ok. godzinę 180 st. C.