Jeżeli dotychczas tylko wyjadaliście zapasy ogórków ze spiżarni babci, czas nauczyć się zrobić je samodzielnie – a przygotowanie ogórków kiszonych jest naprawdę banalnie proste. Poznajcie przepis  na idealną zalewę do ogórków kiszonych.

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

Do kiszenia należy używać tylko ogórków gruntowych – podłużne, zielone ogórki o gładkiej skórce kompletnie nie nadają się do kiszenia, ponieważ zawierają za dużo wody. Ważne też, by wybierać do kiszenia ogórki o podobnej wielkości, najlepiej w średnim rozmiarze. Dzięki temu wszystkie zakiszą się równomiernie.

Jak długo ogórki powinny się kisić?

Ogórki kiszone będą dobre po około 2-3 tygodniach od przygotowania, choć oczywiście im dłużej poczekacie, tym będą one smaczniejsze. Ogórki małosolne natomiast nadają się do jedzenia już po 2-3 dniach.

Jak zrobić zalewę do ogórków?

Przyrządzenie zalewy jest banalnie proste, a jej sekret tkwi w proporcjach – zawsze wsypujcie 1 łyżkę soli na 1 litr wody. Pamiętajcie o tym, że woda musi być ciepła!

Zobacz także:

Przepis na idealne ogórki kiszone

Do przygotowania klasycznych ogórków kiszonych potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

  • 1 kilogram ogórków gruntowych
  • 1 korzeń chrzanu
  • Kilka ząbków czosnku
  • Ziele angielskie
  • Liście laurowe
  • Cały koper z kwiatostanami
  • Gorczyca
  • Woda
  • Sól

Przygotowanie:

  1. Umyjcie ogórki i namoczcie je w wodzie – co najmniej 30 minut. Dzięki temu będą sprężyste i chrupiące po ukiszeniu.
  2. Następnie przełóżcie ogórki do wyparzonych słoików, układając je ciasno jeden obok drugiego.
  3. Pomiędzy ogórki włóżcie kawałki obranego chrzanu, liście laurowe, ząbki czosnku, koper, gorczycę i ząbki czosnku (polecamy je przekroić na pół – dzięki temu ogórki będą jeszcze bardziej aromatyczne). Możecie też dodać do nich liście dębu albo porzeczki.
  4. Przygotujcie zalewę do ogórków w proporcji 1 łyżka soli na 1 litr wody. Rozpuśćcie sól w ciepłej wodzie i wlejcie zalewę do słoików z ogórkami. Zakręćcie słoiki i odstawcie.
  5. Słoiki powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Po kilku dniach, gdy w słoikach widoczna będzie już piana, przenieście je w ciemne i chłodne miejsce. Po 2-3 tygodniach ogórki będą już ukiszone. Smacznego!

Czytaj także: